Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co dalej ze strefami ekonomicznymi?

Joanna Krężelewska [email protected] Tel. 94 347 35 99
W podstrefie "Koszalin" Słupskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej miasto realizuje kompleksowy program uzbrojenia strefy o wartości przekraczającej 80 mln złotych.
W podstrefie "Koszalin" Słupskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej miasto realizuje kompleksowy program uzbrojenia strefy o wartości przekraczającej 80 mln złotych. Joanna Krężelewska
Specjalne Strefy Ekonomiczne miały działać na preferencyjnych warunkach do 2020 roku. Ministerstwo Gospodarki proponuje wydłużyć ten termin. Eksperci mówią, że to konieczne.

Jak wynika z danych Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych przez 16 lat funkcjonowania Specjalnych Stref Ekonomicznych w Polsce 600 przedsiębiorców krajowych i zagranicznych zdecydowało się wybrać tereny SSE na lokalizację swoich inwestycji, a ich łączna wartość przekroczyła 80 mld złotych, tworząc i utrzymując przy tym ponad 230 tysięcy miejsc pracy. Specjaliści biją na alarm: proponowany koniec funkcjonowania stref w 2020 roku może spowodować, że już teraz przedsiębiorcy zrezygnują z nowych planów inwestycyjnych w strefach.

- SSE są jednym z nielicznych dostępnych obecnie instrumentów, jakie Polska może zaoferować inwestorom. Korzyści związane z ulokowaniem inwestycji w SSE polegają na objęciu dochodów uzyskanych w SSE zwolnieniem od podatku dochodowego, oczywiście przy założeniu, że spełnione zostaną określone przepisami warunki - wyjaśnia Magdalena Szmulewska-Wich, dyrektor w dziale doradztwa podatkowego Deloitte.

Wysokość tego zwolnienia zależna jest od lokalizacji inwestycji oraz jej wielkości (poniesionych wydatków inwestycyjnych i utworzonych miejsc pracy). Przedsiębiorca może czerpać korzyści ze zwolnienia podatkowego w dłuższym okresie czasu, zazwyczaj wielokrotnie przekraczającym czas realizacji inwestycji. Nie może to trwać jednak dłużej niż okres funkcjonowania SSE.

- Dostępność ulg podatkowych nie stanowi priorytetowego kryterium dla wyboru lokalizacji inwestycji, choć w wielu przypadkach okazuje się przysłowiowym języczkiem u wagi, nie tylko dla lokalizacji, ale także dla określenia rozmiaru inwestycji czy momentu jej rozpoczęcia - tłumaczy Magdalena Szmulewska-Wich. Tymczasem, uwzględniając okres realizacji inwestycji, jest mało prawdopodobne, aby do końca funkcjonowania SSE przypadającego na 2020 r., inwestorzy mogli zakładać osiągnięcie takich zysków z nowo zakończonej inwestycji, aby możliwość objęcia ich zwolnieniem podatkowym była przez nich postrzegana jako korzyść realną do zrealizowania.

Problem został zauważony przez Ministerstwo Gospodarki, które w ostatnim czasie przedstawiło propozycję przedłużenia okresu funkcjonowania SSE do roku 2026. Postulat ten spotkał się jednak ze sprzeciwem ministra finansów, który twierdzi, że brak jest kompleksowych analiz i badań, które pozwoliłyby obiektywnie ocenić wartość ulg podatkowych w SSE (i uszczuplających wpływy do budżetu) w porównaniu z uzyskanymi korzyściami z tytułu tych inwestycji. Oba resorty mają teraz opracować spójne kryteria zasadności przedłużenia funkcjonowania SSE.

Na przedłużeniu czasu funkcjonowania preferencyjnych stref zależy samorządom. W podstrefie "Koszalin" Słupskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej miasto realizuje kompleksowy program uzbrojenia strefy o wartości przekraczającej 80 mln złotych. W lutym rozstrzygnięto przetarg na przedłużenie ulicy Strefowej (od Mieszka I -na wysokości Zakładu Karnego - do ul. BOWiD/Przemysłowa, gdzie powstanie rondo jako część tego zadania) oraz przedłużenie ul. Cegielskiego (od skrzyżowania nieopodal nowego schroniska dla zwierząt do budowanego w ramach tego zadania ronda przy ul. Morskiej/Krańcowej).

Obie inwestycje to ponad 2 kilometry zupełnie nowej drogi, wraz z chodnikami i ścieżkami rowerowymi, oświetleniem, zjazdami, miejscami parkingowymi. - Obie inwestycje mają być gotowe do 15 czerwca 2014 roku. Liczymy, że pomogą przyciągnąć nowych inwestorów do strefy. Na pewno poprawią komunikację w tym rejonie i umożliwią zagospodarowanie terenu - mówi prezydent Koszalina Piotr Jedliński.

Przypomnijmy, że 28 grudnia ubiegłego roku zarządzająca Słupską Specjalną Strefą Ekonomiczną Pomorską Agencję Rozwoju Regionalnego S.A. wręczyła zezwolenia na prowadzenie działalności na terenie Podstrefy "Koszalin" dla dwóch nowych Inwestorów - Firmy "Bałtyk-Trans-Spedition Paweł Sominka" oraz "Romex" Sp. z o. o. - Obecnie prowadzimy rozmowy z jedenastoma firmami, w tym rozmowy zaawansowane są z sześcioma firmami z branży drzewnej (meblowej), spedycyjnej, metalowej, spożywczej, dotyczącej produkcji wyrobów stworzy sztucznych, usług transportowych i centrum dystrybucyjnego - wylicza prezydent Koszalina Piotr Jedliński.

Co proponują politycy? W jednym projektów założeń nowelizacji ustawy strefowej minister gospodarki zaproponował wręcz bezterminowe funkcjonowanie SSE w zamian za ograniczenie pomocy publicznej (zwolnienia podatkowego). Dla nowych inwestorów jedynym ograniczeniem byłby wówczas określony kwotowo limit pomocy wynikający z wartości inwestycji i kosztów pracy oraz tzw. współczynnika intensywności pomocy dla danej lokalizacji.

- Rozwiązanie takie byłoby szczególnie pożądane z perspektywy inwestorów branż o niskiej rentowności, w tym również różnego rodzaju centrów usług wspólnych, które ze względu na charakter i liczbę tworzonych miejsc pracy dla absolwentów uczelni oraz szkół średnich są w wielu miastach szczególnie pożądanym rodzajem inwestycji - podsumowuje Magdalena Szmulewska-Wich, dyrektor w dziale doradztwa podatkowego Deloitte.
 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza