Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co decyduje o wartości mieszkania?

Zbigniew Marecki [email protected]
Zakup mieszkania oznacza lokatę kapitału. Musimy więc dokonać tak jego wyboru, aby wydane pieniądze w przyszłości dla nas pracowały, a nie stanowiły stratę.

Dlatego zakup mieszkania musimy również dokładnie przemyśleć pod względem finansowym. Dotyczy to nie tylko tych, którzy kupują mieszkanie za gotówkę, ale może przede wszystkim na kredyt, bo oni skutki swoich decyzji będą odczuwali przez wiele lat.

Z tego względu musimy zawsze dokładnie określić swoje potrzeby, bo jeśli dobierzemy mieszkanie takie, jakie potrzebujemy, to łatwiej nam będzie znieść wszelkie trudy związane ze spłatą kredytu. Jednocześnie powinniśmy brać pod uwagę, czy w przypadku zmiany planów życiowych uda się nam w przyszłości mieszkanie korzystnie sprzedać.

Nowoczesne zwykle droższe

Wszystko oczywiście zależy od tego, jaki segment rynku mieszkaniowego nas interesuje. Jeżeli zależy nam na mieszkaniu bardzo nowoczesnym, położonym w apartamentowcu, to wtedy jego cena zależy od jakości wykończenia i poziomu zagospodarowania otaczającego terenu. Ważne jest także to, że tego typu mieszkania zwykle bardzo dobrze "trzymają“ cenę. Jeśli więc zapłacimy sporo za metr kwadratowy, to jest duża szansa, że nie dojdzie do przeceny. Mimo wszystko jednak lepiej czekać na okazje i promocje, bo w dzisiejszych czasach, gdy wszyscy się spodziewają obniżki cen, kupowanie mieszkania za bardzo duże pieniądze może być ryzykowne. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto więc zrobić rozeznanie rynku i porównać ceny w co najmniej kilku biurach nieruchomości, aby zorientować się w aktualnych tendencjach.
Lokalizacja kosztuje

Jedno jest pewne: na cenę mieszkania lub domu wpływa jego wielkość, wykończenie, ale także lokalizacja. Właściwie we wszystkich miastach są lepsze i gorsze dzielnice. Mieszkania w rejonach "lepszych" są z tego powodu droższe. Im bardziej rośnie standard bezpieczeństwa, tym wyższa jest również cena mieszkania. Płacimy bowiem za każdy szczegół - od wygodnego dojścia do parkingu aż po zamknięte osiedle.

Estetyka podnosi cenę

Na cenę wpływa również architektura budynku: im ciekawsza i bardziej wysmakowana, z tym wyższą ceną musimy się liczyć. Najczęściej jest ona także proporcjonalna do kosztów utrzymania: im one są niższe, tym cena mieszkania wyższa, bo zwykle wtedy w nim zostały zastosowane droższe, energooszczędne technologie.

Dla wielu nabywców mieszkań bardzo liczy się także widok z okna. Dlatego sprzedający podwyższają cenę mieszkania lub domu, gdy dysponują naprawdę ciekawie położonymi nieruchomościami.

I jeszcze jedno: w przypadku mieszkań w dużych miastach coraz częściej płacimy za markę, bo deweloperzy, którzy cieszą się dobrą renomą, przeliczają ją na pieniądze. Nic więc dziwnego, że w ogłoszeniach o sprzedaży można coraz częściej znaleźć informacje o tym, jaki deweloper zbudował mieszkanie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza