Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co musi zawierać recepta, żeby była ważna?

Zbigniew Marecki
Gdy odbierasz receptę od lekarza, dobrze się jej przyjrzyj, bo farmaceuta może jej nie zrealizować, jeśli będzie na niej brakowało niektórych informacji.

Pani Janina, 60-latka ze Słupska, przed tygodniem odebrała receptę od lekarza. Nie przyjrzała się jej, bo była pewna, że są na niej takie same leki, jakie bierze od kilkunastu miesięcy.

- Nie wydam pani leków ze zniżką , bo na recepcie brakuje daty jej wystawienia, więc Narodowy Fundusz Zdrowia może ją zakwestionować. Jeśli chce pani skorzystać ze zniżki, musi pani wrócić do lekarza i ją uzupełnić - usłyszała od farmaceutki.
Chcąc nie chcąc, pani Janina wróciła do lekarza, który szybko ten brak uzupełnił, a ona już bez problemu mogła wykupić swoje leki. - Na jakie rzeczy, poza datą, powinnam jeszcze zwracać uwagę, żeby sytuacja się nie powtórzyła? - pyta pani Janina.
Po tym, jak NFZ zaczął kwestionować recepty z refundacją, farmaceuci bardzo dokładnie im się przyglądają. Warto więc pamiętać, co obowiązkowo musi zawierać recepta.
Przede wszystkim muszą się na niej znaleźć wszystkie informacje, które są określone w rozporządzeniu ministra zdrowia w sprawie recept lekarskich.

Tak więc na recepcie muszą się znajdować dwie pieczątki. Pierwsza, w pełni czytelna, ma zawierać dane przychodni, z którą NFZ zawarł umowę na wystawianie recept na leki refundowane. Druga pieczątka musi informować, kto konkretnie wystawił receptę. Będzie to więc imię i nazwisko lekarza oraz numer jego prawa do wykonywania zawodu. Uwaga, podpis lekarza musi być na tyle czytelny, aby nie rodziło się pytanie, czy nie jest sfałszowany. Jeżeli aptekarz będzie podejrzewał fałszerstwo, to może odmówić realizacji recepty i musi o tym fakcie powiadomić Inspekcję Farmaceutyczną i NFZ.

Lekarz nie może także zapomnieć o dacie wystawienia recepty. Bez niej pacjent nie wykupi leku z refundacją, gdyż takie prawo przysługuje mu tylko w ciągu 30 dni od dnia wystawienia recepty, a w odniesieniu do antybiotyków - tylko siedem dni. Lekarz ma także obowiązek określenia i wpisania na recepcie wielkości opakowania, bo inaczej pacjent otrzyma od farmaceuty najmniejsze. Lekarz może również zaznaczyć, w jaki sposób lek ma być dawkowany.

Ponadto recepta musi zawierać prawidłowe informacje o pacjencie. Obejmują one jego numer PESEL, aktualny i dokładny adres, bez skrótów nazwy miejscowości. Ponadto na recepcie musi się znaleźć identyfikator wojewódzkiego oddziału NFZ, numer poświadczenia o prawie do świadczeń opieki zdrowotnej albo symbol państwa.
Warto również pamiętać, że gdy chorujemy przewlekle, to powinniśmy otrzymywać receptę oznaczoną literką "P". Z kolei w przypadku leków psychotropowych recepta powinna mieć kolor różowy.

O wiele mniej rygorystycznie są traktowane recepty bez refundacji, bo ich NFZ tak dokładnie nie kontroluje, ale i na nich muszą się znaleźć: dokładna nazwa leku, wszystkie dane pacjenta oraz wyraźne dane o wypisującym receptę lekarzu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza