Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co pamięta płód?

SN
Płód obdarzony jest pamięcią krótkotrwałą, która trwa zaledwie 10 minut, oraz pamięcią długotrwałą, która trwa 24 godziny - odkryli holenderscy naukowcy.

Badania zmierzające do określenia, kiedy w mózgu człowieka zaczynają funkcjonować mechanizmy zapamiętywania i uczenia się, wykonywano zazwyczaj już po urodzeniu się dziecka. Inaczej postąpiła Cathelijne van Heteren z Kliniki Uniwersyteckiej w Maastricht w Holandii.

Opracowała ona metodę rejestrowania procesów pamięciowych zachodzących w naszym mózgu w okresie życia płodowego. Przetestowano ją podczas eksperymentu z udziałem 25 kobiet w zaawansowanej ciąży.
Doświadczenie rozpoczęto, kiedy do terminu urodzenia dziecka pozostały trzy tygodnie.

- Chcieliśmy zobaczyć, czy dzieci przebywające w łonie matki potrafią zapamiętywać rozmaite sygnały akustyczne oraz wibracje. Ich reakcje na rozmaite bodźce rejestrowaliśmy za pośrednictwem specjalnego skanera ultradźwięków - wyjaśnia van Heteren. Okazało się, że płód szybciej reaguje na sygnały, z którymi miał okazję zapoznać się wcześniej, niż na impulsy, które są mu kompletnie obce.

Holenderscy badacze dwukrotnie sprawdzali jego reakcje - po raz pierwszy po upływie 10 minut od wystąpienia bodźca, i po raz drugi - 24 godziny później. W obu przypadkach dziecko precyzyjnie identyfikowało znajome sygnały.

- Z tego wynika, struktury odpowiedzialne za pamięć działają już na trzy tygodnie przed urodzeniem. Są jeszcze słabo rozwinięte. Warto jednak mieć świadomość, że początki naszej pamięci sięgają życia płodowego - podkreśla uczona.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza