Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co robić, gdy płonie samochód?

Kamil Nagórek
Pożar samochodu może przytrafić się każdemu. Może być wynikiem awarii lub kolizji. Podajemy dziś kilka wskazówek, jak reagować w przypadku pożaru auta i jak zapewnić bezpieczeństwo sobie i pasażerom.

Trwa nasz plebiscyt Strażak Roku 2011

Trwa nasz plebiscyt Strażak Roku 2011

Wybieramy w nim najpopularniejszych strażaków zawodowych, strażaków ochotników oraz jednostki OSP. Głosowanie w plebiscycie odbywa się za pośrednictwem SMS-ów oraz oryginalnych kuponów.

Prawidłowo oddanym głosem w plebiscycie jest głos oddany SMS-em do godziny 24, do niedzieli 26 czerwca, lub złożony na oryginalnym, wyciętym z gazety kuponie przesłanym lub dostarczonym do siedziby organizatora plebiscytu pod adresem: "Głos Pomorza", ul. H. Pobożnego 19, 76-200
Słupsk w terminie do 23 czerwca 2011 r., do godziny 18.

LISTA WSZYSTKICH KANDYDATÓW W PLEBISCYCIE STRAŻAK ROKU 2011 NA
www.gp24.pl/strazak**

Strażacy zwracają uwagę, że jeśli do pożaru pojazdu nie doszło w wyniku wypadku, w efekcie którego mogło nastąpić uszkodzenie zbiornika z paliwem - nie musimy obawiać się wybuchu, nawet gdy pojazd ogarnięty jest płomieniami.

Inaczej niż na amerykańskich filmach, bo wybuchy samochodów to niezwykle rzadkie przypadki. Warto pamiętać, że pożar powstaje zazwyczaj pod maską samochodu w wyniku awarii gaźnika, instalacji zasilania paliwem lub awarii instalacji elektrycznej.

Jeżeli spod maski wydobywa się dym, należy natychmiast wyjąć kluczyki ze stacyjki, a w przypadku pojazdu zasilanego gazem także zamknąć zawory zbiornika.

Częstym błędem jest pozostawienie otwartych drzwi i podniesienie maski silnika, ponieważ wtedy wystąpi swobodny obieg powietrza i szybki rozwój pożaru.

Należy przystąpić do gaszenia pożaru, wprowadzając strumień proszku z gaśnicy w strefę płomienia, lekko odchylając maskę silnika, a następnie ponownie zamknąć maskę.

Gdy do pożaru dochodzi w wyniku kolizji na drodze, należy pamiętać, że poszkodowany nie zawsze może swobodnie wydostać się z rozbitego auta, a szybkie ugaszenie pożaru samochodu ratuje mu życie. Aby rozpocząć ratowanie ludzi z auta, trzeba najpierw odłączyć akumulator i gasić pożar w zarodku, zwracając
uwagę, czy nie powstało rozlewisko paliwa, któremu staramy się zapobiec, np. posypując piaskiem.

Niebezpieczna sytuacja występuje w przypadku uszkodzenia zbiornika z gazem, o czym świadczy pojawienie się w tylnej części pojazdu intensywnych płomieni o zabarwieniu biało-żółtym. Jeżeli płomienie pojawiają się co jakiś czas, a nie są stałe, świadczy to o zadziałaniu nadmiarowego zaworu bezpieczeństwa i upewnia nas, że nie nastąpi wybuch zbiornika. Dla całkowitej pewność należy oddalić się od pojazdu na odległość ponad 20 metrów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza