Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Co ty wiesz o lesie?” - quiz pod takim hasłem odbył się w człuchowskim MDK. Zwyciężyła ekipa z człuchowskiej SP1!

Małgorzata Wojciechowska
„Co ty wiesz o lesie?” - quiz pod takim hasłem odbył się w człuchowskim MDK. Zwyciężyła ekipa z człuchowskiej SP1!
„Co ty wiesz o lesie?” - quiz pod takim hasłem odbył się w człuchowskim MDK. Zwyciężyła ekipa z człuchowskiej SP1! Małgorzata Wojciechowska
Wielu z nas na co dzień chętnie wybiera się do lasu na grzyby, jagody albo na spacer. Czy zastanawiamy się jednak nad tym, jak ważny dla człowieka i przyrody jest las i gospodarka leśna? Wiedzą na ten temat popisali się uczniowie ze szkół powiatu człuchowskiego, którzy 7 czerwca wzięli udział w quizie „Co ty wiesz o lesie?” organizowanym przez Głos Koszaliński wraz z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Szczecinku i Nadleśnictwem Człuchów.

Konkurs wiedzy o lesie został zorganizowany w człuchowskim Miejskim Domu Kultury. Na miejsce zmagań przybyły czteroosobowe drużyny z trzech okolicznych szkół: Szkoły Podstawowej nr 1 w Człuchowie, Szkoły Podstawowej w Rychnowach oraz Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wierzchowie-Dworcu.

Ciekawe wiadomości wprost od leśników

Na początku młodzież miała okazję do rozmowy z przedstawicielami Nadleśnictwa Człuchów, którzy objęli patronat merytoryczny nad wydarzeniem. Ciekawostkami z życia leśników podzielili się zastępca nadleśniczego Piotr Łącki oraz referent ds. turystyki Karolina Bartosiewicz. Goście uczulali między innymi na ważną rolę lasów w gospodarce.

- My dbamy o lasy, pielęgnujemy je, ale także użytkujemy i to jest to, z tej naszej pracy wynika. Czyli pozyskanie drewna. O tym nie zawsze chętnie się mówi, ale taka jest naprawdę rola naszych lasów. Gro naszych lasów to są tak zwane lasy gospodarcze, czyli nastawione na produkcję drewna.
- opowiadał nadleśniczy Piotr Łącki.

Goście opowiadali także między innymi o tym, jak można spożytkować dary lasu, jak zachować się, gdy spotkamy dzikie zwierzęta oraz dlaczego tak ważne jest monitorowanie wilgotności ściółki. Młodzi ludzie mogli więc zebrać wiele ciekawych informacji przydatnych na co dzień.

Następnie uczniowie obejrzeli niczym w kinie film edukacyjny przygotowany przez Nadleśnictwo Człuchów. Można się było z niego dowiedzieć, czym charakteryzują się nasze lasy oraz jak wygląda praca współczesnych leśników. Po seansie młodzi luczie byli już gotowi do przystąpienia do quizu.

Konkurs niczym teleturniej!

Konkurs zorganizowany był w bardzo atrakcyjnej formie – prowadzący Daniel Klusek zadawał pytania wraz z wariantami odpowiedzi, a drużyny musiały jak najszybciej przycisnąć przycisk. Przed najszybszą drużyną zapalała się lampka i tym samym zawodnicy otrzymywali prawo do odpowiedzi. Oprócz wiedzy liczył się więc refleks i rozwaga. W momencie przyciśnięcia guzika przez którąś z drużyn prowadzący przestawał czytać pytanie i natychmiast oczekiwał odpowiedzi!

- Myślę, że to jest bardzo dobra forma edukacji ze względu na to, ze rywalizacja pobudza lepsze myślenie i lepiej dzieci przyswajają wiedzę. Na dłużej ją zapamiętują z względu na to, że jest ta cała widownia, wszyscy wkoło. I na koniec jest zawsze jakaś miła niespodzianka, więc na dłużej wszystko zostaje w pamięci.
- mówi Karolina Bartosiewicz, która oprócz tego, że rozmawiała z młodzieżą, była także współautorką konkursowych pytań.

A pytania były rozmaite – zarówno ogólne, jak i dotyczące konkretnie Nadleśnictwa Człuchów. Trzeba było mieć zarówno wiedzę ściśle związaną z lasem, jak i taką luźno powiązaną z tematem leśnym. Niektóre zagadnienia zaskakiwały - czy wiecie na przykład, który z polskich wykonawców nagrał płytę pt. "Leśna muzyka"? Nasi zawodnicy musieli być przygotowani na wszystko.

Patron szkoły zobowiązuje

Rywalizacja była zacięta i pełna emocji. Najwięcej punktów zdobyła ekipa ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Człuchowie. Jak przyznają uczniowie, to między innymi zasługa tego, że ich szkoła nosi imię Przyjaciół Ziemi, a więc nauczyciele przykładają szczególną wagę do edukacji przyrodniczej. Pozostałe drużyny szły łeb w łeb i zajęły ex aequo drugie miejsce. Wszyscy zasłużyli więc na nagrody i gratulacje, a po zmaganiach – na poczęstunek w leśnym klimacie.

Najlepsza drużyna awansowała do finału konkursu, który odbędzie się 17 czerwca w Szczecinku. Norbert, Bartek, Dorota i Magda ze zwycięskiego zespołu zapowiadają, że w ramach wiedzy będą powtarzać wiadomości i ćwiczyć refleks. Życzymy im powodzenia i trzymamy kciuki!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza