Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co z miliardami dla Polski z Funduszu Odbudowy? Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen stawia warunki

Aleksandra Kiełczykowska
Aleksandra Kiełczykowska
Co z miliardami dla Polski z Funduszu Odbudowy? Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen stawia warunki
Co z miliardami dla Polski z Funduszu Odbudowy? Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen stawia warunki marek szawdyn/polska press
Chcemy umieścić w tym planie wyraźne zobowiązanie dotyczące likwidacji Izby Dyscyplinarnej, zakończenia lub reformy reżimu dyscyplinarnego i rozpoczęcia procesu przywracania sędziów - powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, pytana w Brukseli o Krajowy Plan Odbudowy Polski.

Podczas konferencji prasowej w Brukseli szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen pytana była o polski Krajowy Plan Odbudowy – kiedy możemy spodziewać się jego akceptacji i wypłacenia polskiemu rządowi pieniędzy.

Szefowa KE odpowiedziała, że w tej kwestii "zawsze wyrażała się jasno".

- Chcemy umieścić w tym planie wyraźne zobowiązanie dotyczące likwidacji Izby Dyscyplinarnej (Sądu Najwyższego), zakończenia lub reformy reżimu dyscyplinarnego i rozpoczęcia procesu przywracania sędziów - wskazała.

Dodała, że te kwestie są osadzone w orzeczeniach Trybunału Sprawiedliwości UE. - Myślę, że jest to wykonalne. Mam nadzieję, że dojdziemy do porozumienia, ale reforma to conditio sine qua non - przekazała.

Krajowy Plan Odbudowy

Zatwierdzenie przez Komisję Europejską polskiego Krajowego Planu Odbudowy jest konieczne, żeby Polska otrzymała środki z Funduszu Odbudowy, który został stworzony by pomóc państwom po pandemii COVID-19. Polska w jego ramach ma dostać około 58 mld euro.

Komisja Europejska zatwierdziła już 22 spośród 26 złożonych KPO. Na akceptację, oprócz Polski, cały czas czekają: Bułgaria, Szwecja oraz Węgry. Holandia nie przedstawiła dotąd swojego planu i nie zwróciła się do KE o wypłatę środków z Funduszu Odbudowy i Odporności.

Kolejna kara finansowa dla Polski

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w środę zobowiązał Polskę do zapłaty na rzecz Komisji okresowej kary pieniężnej w wysokości miliona euro dziennie. To kara za niezawieszenie stosowania przepisów krajowych odnoszących się w szczególności do uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

„W wydanym dziś postanowieniu wiceprezes Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej zobowiązał Polskę do zapłaty na rzecz Komisji okresowej kary pieniężnej w wysokości 1 000 000 euro dziennie, licząc od dnia doręczenia Polsce tego postanowienia do dnia, w którym to państwo członkowskie wypełni zobowiązania wynikające z postanowienia z dnia 14 lipca 2021 r., lub - w braku zastosowania się do tego postanowienia - do dnia wydania ostatecznego wyroku" - napisano w komunikacie opublikowanym przez TSUE.

Orzeczenie TSUE

W lipcu, a dokładniej 14 lipca, TSUE wydał wyrok w sprawie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Zobowiązał w nim Polskę do zawieszenia stosowania przepisów dotyczących uprawnień tej Izby, wprowadzając tak zwane środki tymczasowe.

W odpowiedzi nasz rząd stwierdził, że KE nie ma środków, aby zawiesić działanie Izby, bez naruszania polskiego sądownictwa.

Z kolei 15 lipca TSUE stwierdził, że polskie prawo w zakresie systemu dyscyplinarnego sędziów jest niezgodne z prawem unijnym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza