Co zrobić, gdy spotkamy wilka? Zamiast strachu zrozumienie zachowania. Bo one unikają ludzi

Lucyna Talaśka-Klich
Tego wilka sfotografowano w lesie koło Solca Kujawskiego
Tego wilka sfotografowano w lesie koło Solca Kujawskiego Jan Fiderewicz
Udostępnij:
Żeby mieszkańcy Kujaw i Pomorza przestali bać się wilków i wiedzieli co zrobić, by np. uniknąć szkód w pogłowiu zwierząt gospodarskich, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Bydgoszczy przygotowała zbiór zaleceń oraz zasad postępowania.

- Czasami proszą mnie o radę matki, które boją się że wilki zrobią krzywdę ich dzieciom idącym np. na przystanek - mówi dr Sabina Pierużek-Nowak, naukowiec i prezes Stowarzyszenie dla Natury „Wilk”. Jej zdaniem to efekt nieuzasadnionego straszenia wilkami, które przecież z reguły unikają kontaktów z ludźmi.

Jak się zachować spotykając wilka? Odpowiedzi szukaj na stronie

„Zalecenia i zasady postępowania w odniesieniu do wilka (Canis lupus)” przygotowała Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Bydgoszczy. Na stronie http://bip.bydgoszcz.rdos.gov.pl można przeczytać m.in. o tym, że w woj. kujawsko-pomorskim wilki występują „przede wszystkim w rejonie obszaru Natura 2000 - Wydmy Kotliny Toruńskiej PLH040041, Puszczy Bydgoskiej, Borów Tucholskich, a także innych kompleksów leśnych w Dolinie Noteci czy Pojezierza Brodnickiego”.

W rejonie Puszczy Bydgoskiej istnieje korytarz, którym wilki wędrują z północno- wschodniej części naszego kraju do zachodniej. I z tego powodu w naszym regionie te drapieżniki są widywane częściej.

Zobacz też: Targi i wystawy rolnicze 2019 - poznaj kalendarz tych największych w Polsce i regionie

Jak reagować spotykając drapieżnika? Co zrobić, gdy znajdzie się martwego wilka? Kogo zawiadomić? Jak chronić zwierzęta gospodarskie przed atakami dużych drapieżników? Na te i wiele innych pytań można znaleźć odpowiedzi nie tylko na stronie RDOŚ w Bydgoszczy ale także Stowarzyszenia dla Natury „Wilk” (www.polskiwilk.org.pl), na którą odsyła RDOŚ. A na stronie dyrekcji zamieszczono również numery telefonów w sprawie np. odszkodowania za szkody wyrządzone przez wilki, zgłoszenia odnalezienia martwych wilków.

- Przekazanie tego typu informacji nie wynika ze skali problemu z wilkami na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, ale uzasadnione jest potrzebą informowania społeczeństwa - wyjaśnia Dariusz Górski , naczelnik Wydziału Informacji o Środowisku, rzecznik RDOŚ. - Liczba i skala szkód powodowanych przez wilki na terenie naszego województwa w porównaniu z innymi regionami kraju jest stosunkowo niewielka. W 2018 r. do RDOŚ wpłynęło 5 zgłoszeń dotyczących szkód w pogłowiu zwierząt gospodarskich spowodowanych przez wilki.

Podkreśla, że do niedawna wilki na terenie województwa spotykane były bardzo rzadko - w ostatnim roku są one częściej notowane, co wynika m.in. z informacji przekazywanych w ramach współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Toruniu: - Stąd też z uwagi na możliwe zaniepokojenie lokalnych społeczności związane z obecnością wilków opracowany został zbiór zalecanych działań dotyczących postępowania w takich przypadkach.

Przydatne informacje

- Taki zbiór zasad jest potrzebny - mówi Mateusz Stopiński, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu. - Naturalnym pokarmem wilków jest zwierzyna żyjąca w lesie, ale mamy sygnały, że od czasu do czasu ich ofiarami padają zwierzęta gospodarskie, np. daniele hodowlane. Zdarzało się, że te drapieżniki atakowały także psy w niezabezpieczonych obejściach.
Dr Sabina Pierużek-Nowak dodaje, że w wypowiedziach np. niektórych myśliwych, pojawia się teza, że wilki, na które się nie poluje (są chronione w całej Polsce od 1998 r.), tracą lęk przed ludźmi i stają się niebezpieczne. Jednak nie ma na to dowodów.
Dlatego także jej zdaniem taki zbiór zasad jest przydatny, bo lepiej uczciwie informować zamiast wywoływać panikę.

Te zasady mogą zmniejszyć ryzyko ataku

Stowarzyszenie „Wilk” radzi m.in.: - Na noc powinno się spędzać zwierzęta hodowlane z pastwisk do odpowiednio zabezpieczonych zagród lub budynków gospodarczych. Zagrody można zabezpieczać przy wykorzystaniu wysokiego ogrodzenia, fladr, pastucha elektrycznego lub psa stróżującego. Jednoczesne stosowanie kilku metod gwarantuje lepszą ochronę.

Na nieogrodzonych pastwiskach leżących w pobliżu lasów, wąwozów, gęstych zagajników nie należy pozostawiać zwierząt bez nadzoru również w ciągu dnia, szczególnie podczas złej pogody. Nadzór może sprawować człowiek lub odpowiednio wyszkolony pies stróżujący.

Zobacz też: Ustawa o kołach gospodyń wiejskich podpisana. Skąd KGW może dostać pieniądze?

Po wystąpieniu szkody koniecznie należy zwiększyć nadzór nad stadem. Zabite zwierzęta leżące na pastwisku, zaraz po sporządzeniu protokołu z szacowania szkody, należy bezzwłocznie usunąć, aby nie zwabiać drapieżników.
Nie wolno wywozić padłego inwentarza do lasu, ponieważ sprzyja to przyzwyczajaniu się drapieżników do żerowania na zwierzętach gospodarskich.

Jeśli jest taka możliwość, najlepiej zorganizować wspólny wypas (w ramach jednej wsi, wspólnoty, spółdzielni) i zaangażować rzetelną osobę do nadzoru nad inwentarzem. Zmniejszy to zagrożenie atakami, oraz pozwoli na rozłożenie kosztów wprowadzenia metod ochrony inwentarza.

Do najskuteczniejszych metod ochrony zwierząt hodowlanych przed wilkami należą: psy pasterskie, ogrodzenia elektryczne, ogrodzenia siatkowe i fladry.

Więcej: www.polskiwilk.org.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Materiał oryginalny: Co zrobić, gdy spotkamy wilka? Zamiast strachu zrozumienie zachowania. Bo one unikają ludzi - Gazeta Pomorska

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

K
Kriss
Zagłaskiwanie rzeczywistości...Proponuję Pani ze stowarzyszenia zamieszkać przy lesie w okolicach Bolesławca, a wtedy może zwerefikuje swoje poglądy.
K
Kriss
Zagłaskiwanie rzeczywistości...Proponuję Pani ze stowarzyszenia zamieszkać przy lesie w okolicach Bolesławca, a wtedy może zwerefikuje swoje poglądy.
Przejdź na stronę główną Głos Pomorza
Dodaj ogłoszenie