Codzienne i sportowe życie Bernadety Kopeć

Krzysztof Niekrasz
AML Słupsk-Akademia Młodego Lekkoatlety
Bernadeta Kopeć (rocznik 1972) jest prezesem Akademii Młodego Lekkoatlety Słupsk. Wcześniej była zawodniczką, która uprawiała rzut oszczepem. Przedstawiamy jej alfabet z życia prywatnego i sportowego.

A – Akademia Młodego Lekkoatlety, klub, który z coraz większą siłą wdziera się na ogólnopolskie stadiony. Stworzony od podstaw w 2014r, którego głównym celem i założeniem była zabawa w sport i praca z dziećmi.

B – jak Białogard, tam się urodziłam i spędziłam dzieciństwo. Zawsze z wielkim sentymentem jadę tam na zawody i z szybszym biciem serca spoglądam na mój blok i podwórko.

C – jak Częstochowa. To tam po raz pierwszy wystartowałam w zawodach ogólnopolskich, były to wieloboje ukierunkowane (60m, trójskok – wieloskok, rzut kulą 3kg w tył i konkurencja wiodąca rzut oszczepem).

D – jak Darek, mój młodszy brat, sportowiec, były reprezentant Polski w beach soccerze, bramkarz Gryfa Słupsk i nie tylko. Człowiek o wielkim sercu, silnym charakterze; jego choroba bardzo zmieniła moje spojrzenie na tzw „jutro”.

E – jak Ewa Grecka, moja trenerka, która wypatrzyła mnie w zawodach szkolnych w piłkę ręczną jak byłam w 8 klasie. Mecz odbywał się na boisku szkolnym przy SP 11, pomiędzy szkołami SP16 – SP7. I tak rozpoczęła się moja przygoda po raz drugi z lekką atletyką

F – jak Fursewicz Maria, moja nauczycielka wychowania fizycznego, gdy byłam w 7 klasie zaprowadziła mnie na stadion do trenera Leszka Górnego, gdzie miałam skakać w dal. Niestety po kilku treningach nie było mi po drodze na stadion.

G – jak GKS Gryf Słupsk, klub sportowy, w którym trenowałam do czasu podjęcia studiów w Gdańsku.

H – jak Hanna Grabowska, pierwsza moja zawodniczka, która zdobyła złoty medal Mistrzostw Polski PZLA, konkurencja skok wzwyż, rekord życiowy 173cm jako niespełna 15-latka. Duży talent, warto zapamiętać to nazwisko.

I – jak Igrzyska Olimpijskie, marzenie każdego zawodnika i jego trenera.

J – jak jeziora, tam najbardziej lubię wypoczywać

K – jak kontuzja, która wyeliminowała mnie ze sportu wyczynowego. Swoje niespełnione marzenia zawodnicze staram się „przelać” na moich zawodników.

L – jak Lekkoatletyka dla każdego, program upowszechniania lekkiej atletyki wśród dzieci i młodzieży. Podczas pierwszego słupskiego eventu w 2015r z ok. 300 dzieci 7-10 letnich, wypatrzyłam jednego, który był poza zasięgiem wszystkich. Kewin Małek obecnie najlepszy młodzik w Polsce w skoku wzwyż, rekord życiowy 190cm jako niespełna 15-latek.

Ł – jak Łódź; czyli finały ogólnopolskie Czwartków lekkoatletycznych. Impreza dla ponad 2500 młodych lekkoatletów. Tam w zasadzie rozpoczęła się moja inna rola w sporcie – trener. Pierwszą medalistką AML w 2016r. została Adrianna Litwin w skoku wzwyż, srebro z wynikiem 156cm.

M – jak Milena Patejuk, kolejna moja zawodniczka, medalistka Czwartków la, nieoficjalna rekordzistka Polski U13 w skoku wzwyż z wynikiem 168cm.

N – jak Niemcy, pierwsze zawody poza Polską, jeszcze jako juniorka młodsza startowałam w

Poczdamie w pchnięciu kulą, jedyne co mi utkwiło w pamięci z tamtych zawodów to start z zawodniczką Astrid Kumbernuss – późniejszą wielką gwiazdą światowej la.

O – jak obozy sportowe, które w czasie wakacji odbywały się w Bytowie, w okresie zimowym głównie Bydgoszcz na obiektach Zawiszy i Spała – obecnie COS.

P – jak praca. Po skończeniu studiów wróciłam do Słupska, pierwszą pracę jako nauczyciel wychowania fizycznego rozpoczęłam w Szkole Podstawowej nr 3 przy ul. Deotymy, po reformie powstało tam Gimnazjum nr 1. W wyniku kolejnych reform w oświacie szkoła została wygaszona a ja byłam w niej ostatnim dyrektorem. Wtedy właśnie doszłam do wniosku, że zamiast likwidować lepiej jest tworzyć i z tego pomysłu powstała Akademia Młodego Lekkoatlety.

R – jak rodzina. Myślę, że najważniejsza w życiu każdego człowieka. Mojego męża Marka poznałam będąc jeszcze na studiach, mamy dwóch synów – Macieja i Aleksandra.

S – jak studia. Ukończyłam Akademię Wychowania Fizycznego w Gdańsku, kierunek trenerski.

T – jak Tarnów, pierwszy medal trenerski podczas MP

U – jak Ustka - plaża, morze, spacery.

W – jak Wołyń, moja babcia pochodziła z Wołynia – w 1943 wraz ze swoim rodzeństwem i matką ocalała z rzezi Wołyńskiej.

Z – zawody, najbliższe, najważniejsze w 2020r, to Mistrzostwa Polski U16, które odbędą się w Słupsku we wrześniu.

Krychowiak kończy z kadrą!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza
Dodaj ogłoszenie