Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jerzy Buzek - Honorowy Obywatel Krakowa: Kraków i Śląsk są sobie bliskie

Piotr Drabik
Rozmowa. O relacjach łączących oba regiony Polski i obawach związanych z planowanymi reformami PiS opowiada były premier JERZY BUZEK, od wczoraj Honorowy Obywatel Krakowa.

- Bardzo przeżył Pan przyznanie mu Honorowego Obywatelstwa Krakowa...

- Byłem niezwykle wzruszony i nie powiedziałem nawet tego, co miałem planowo przygotowane. Dla mnie bardzo ważne są relacje łączące Kraków i Śląsk. Nie możemy zapominać o tysiącach ludzi, którzy ze Śląska przyjeżdżali do stolicy Małopolski, aby uczyć się na miejscowych uniwersytetach.

Wielu profesorów i mężów stanu wyrosło na Śląsku, ale zostali ukształtowani przez Akademię Krakowską, a dziś Uniwersytet Jagielloński. To właśnie kardynał Karol Wojtyła w trudnych latach 70. wygłaszał homilię dla ponad 100 tysięcy spracowanych śląskich mężczyzn na piekarskim wzgórzu. Razem idziemy patriotycznie ręka w rękę, wzmacniamy się nawzajem bliskością i innowacyjnymi pomysłami.

- Co Pan sądzi o pomyśle PiS na cofnięcie reform zapoczątkowanych przez swój rząd,np. likwidacji gimnazjów czy utworzeniu dwóch nowych województw?

- To nie ma wiele wspólnego z reformowaniem kraju. Zmiany w szkolnictwie mają na celu, moim zdaniem, totalną przebudowę programów nauczania i obawiam się, że może to iść za bardzo w kierunku ideologicznym. Natomiast nowe regiony oznaczałyby nowe wybory samorządowe, co należy odczytać jako zwykły przewrót polityczny, a nie prawdziwe reformy, które mogłyby służyć państwu i obywatelom.

- Wszystko wskazuje na to, że przyszły rząd Beaty Szydło stanie przed wyzwaniem restrukturyzacji górnictwa, podobnie jak Pana gabinet przed ponad 15 laty. Czy PiS zdoła poradzić sobie z tym problemem?

- Wielu ludzi, którzy teraz są w Prawie i Sprawiedliwości oraz zasiądą w nowym rządzie, współtworzyło reformę samorządową, edukacyjną czy związaną z kopalniami. Robiliśmy to wszyscy z pełnym przekonaniem i mam nadzieję, że ci ludzie obronią to, co w tamtych zmianach było wartościowe i cenne.

Być może rząd Beaty Szydło będzie wzorował się na naszych doświadczeniach, dlatego że reforma górnictwa została przeprowadzona bez ani jednego strajku oraz w porozumieniu ze związkami zawodowymi. Doprowadziliśmy do zmniejszenia wydobycia węgla, co dało oddech górnictwu na kolejną dekadę. Jednocześnie otoczyliśmy górników niezwykle mocnym pakietem socjalnym.

- Czy Platforma Obywatelska zdoła utrzymać się jako mocna opozycja?

- Tego nie wiem i teraz nie chcę tego prognozować.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski