Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Coraz więcej zarejestrowanych nosicieli wirusa HIV w regionie

Jakub Roszkowski [email protected]
Ta liczba rośnie, ale to dlatego, że rośnie też świadomość pacjentów. Coraz częściej decydujemy się na badania profilaktyczne.
Ta liczba rośnie, ale to dlatego, że rośnie też świadomość pacjentów. Coraz częściej decydujemy się na badania profilaktyczne. archiwum
Ta liczba rośnie, ale to dlatego, że rośnie też świadomość pacjentów. Coraz częściej decydujemy się na badania profilaktyczne.

Niestety, wciąż nawet połowa z tych, którzy są nosicielami tego śmiertelnego wirusa, nie zdaje sobie sprawy, że powinni poddać się leczeniu. W 2014 roku w naszym województwie zarejestrowano 42 przypadki osób zakażonych wirusem HIV i 9 przypadków pacjentów, u których stwierdzono już zespół nabytego upośledzenia odporności - AIDS. Rok temu przypaków HIV było już o 10 więcej, AIDS stwierdzono u ośmiu osób. Jedna zmarła. W tym roku, choć nie minęło nawet sześć miesięcy, już jest 25 przypadków nosicielstwa HIV, wśród nich wspomniany już roczny chłopiec. Sześć osób zachorowało na AIDS.

- Nie oznacza to jednak, że rośnie znacząco liczba chorych. Rośnie liczba zarejestrowanych pacjentów z tym wirusem. To zapewne dlatego, że rośnie też świadomość, ludzie decydują się na badania, na które do tej pory albo nie mieli odwagi albo uważali, że to ich nie dotyczy. Tymczasem pamiętajmy, że przecież wystarczy tylko raz zaryzkować, a może mieć to fatalne skutki - zauważa Małgorzata Kapłan z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Szczecinie.

Warto sobie przypomnieć, że wirus HIV przenosi się jedynie przez krew, kontakty seksualne i drogą wertykalną, czyli z zakażonej matki na dziecko (w czasie ciąży, podczas porodu, karmienia piersią). Komary i inne owady nie przenoszą zakażenia HIV. Również zwierzęta domowe nie są źródłem i nie przenoszą zakażenia. Nie można ulec zakażeniu HIV poprzez kontakt ze łzami, śliną i potem osoby zakażonej tym wirusem. Korzystanie ze wspólnej toalety, basenu, sprzętów kuchennych również nie stanowi ryzyka przeniesienia zakażenia. Bezpieczne jest również przytulanie osoby zakażonej, wspólne mieszkanie, praca, zabawa. Zakażenia można uniknąć. Porady, na pierwszy rzut oka, wydają się trywialne, ale warto je sobie wziąć do serca. By więc uniknąć zakażenia należy zachować wierność partnerowi oraz wymagać wierności od partnera. Przypadkowe kontakty seksualne są ryzykowne. Używajmy tylko własnych przyborów kosmetycznych: żyletek, sprzętu do depilacji. Zabiegi kosmetyczne i tatuaże zlecajmy tylko w specjalistycznych gabinetach z użyciem jednorazowego, sterylnego sprzętu. Ryzyko zakażenia HIV zmniejsza też używanie prezerwatyw. Pamiętajmy również, że alkohol, narkotyki i inne środki psychoaktywne zmniejszają krytycyzm w zakresie odpowiedzialności za nasze zachowania, w tym także seksualne.

W Polsce, od wdrożenia badań w 1985 roku do dziś, zakażenie HIV stwierdzono u 19 tysięcy osób. Wśród nich ponad 6 tys. zakażeń związanych było z używaniem narkotyków, 1.328 osób zakażonych zostało poprzez kontakt heteroseksualny oraz 2.267 poprzez kontakt seksualny pomiędzy mężczyznami. Ogółem odnotowano 3.210 zachorowań na AIDS, 1.291 chorych zmarło.

Zobacz także: Potrąciła autem swojego chłopaka, bo nie przyznał się, że ma HIV

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo