Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Coś na wzmocnienie

SN
Eksperyment naukowy potwierdził: związki lecznicze pozyskane z czosnku uodparniają na przeziębienia.

Czosnek jest jedną z najczęściej badanych roślin leczniczych. O jego właściwościach zdrowotnych wiadomo od tysięcy lat. Rozmaite odmiany tej rośliny są powszechnie wykorzystywane w medycynie ludowej. Jej skuteczność doceniają również lekarze. Odkryto w niej bowiem wiele aktywnych związków chemicznych, z których kilka ma silne działanie bakteriobójcze.

Naukowcy brytyjscy postanowili sprawdzić, czy czosnek jest rzeczywiście skutecznym środkiem przeciwko przeziębieniom. W tym celu przeprowadzili eksperyment z udziałem grupy osób, którym codziennie podawano dawkę substancji zwanej allicyną. To jeden z cenniejszych związków leczniczych otrzymywanych z czosnku. Zawiera siarkę i odpowiada za charakterystyczny, ostry smak rośliny.

Test trwał trzy miesiące. Wzięło w nim udział 146 ochotników. Połowa dostawała allicynę, połowa identycznie wyglądającą kapsułkę, w której nie było żadnych substancji leczniczych. - W pierwszej grupie zanotowaliśmy tylko 24 przypadki przeziębień, w drugiej było ich 65 - informuje Peter Josling, który kierował badaniami. Eksperyment potwierdził zatem to, co znawcy ziołolecznictwa wiedzą od dawna. Częstotliwość przeziębień w grupie eksperymentalnej była o dwie trzecie niższa w porównaniu z grupą kontrolną. O dwie trzecie spadła również zachorowalność wśród osób łykających alicynowe tabletki, w porównaniu z poprzednimi latami. - Osoby zażywające czosnkowe kapsułki, nawet jeśli zachorowały na przeziębienie, szybciej wracały do zdrowia - dodaje Josling.

Naukowiec uważa, że farmakolodzy i lekarze powinni poświęcić czosnkowi o wiele więcej uwagi, ponieważ jest to prawdopodobnie najlepszy surowiec do produkcji leków zapobiegających przeziębieniu - dolegliwości powszechnej, przeciwko której nie wymyślono żadnego skutecznego medykamentu. Przykładem bezradności lekarzy jest znane powiedzenie, że "katar leczony trwa tydzień, a nieleczony siedem dni".

- Kłopot z przeziębieniem polega na tym, że istnieją setki wirusów zdolnych do wywołania tej choroby. Nie sposób się zabezpieczyć szczepionką przeciwko ich inwazji. Jedyne co można i należy zrobić, to wzmacniać siły obronne organizmu. Pod tym względem substancje obecne w czosnku nie mają sobie równych. Na co dzień chronią one roślinę przez atakiem pasożytów. Równie dobrze mogą chronić i nas, jeśli będziemy je regularnie zażywać - konkluduje Josling. Podkreśla on, że czosnek okazał się też cennym źródłem związków likwidujących niszczących groźną bakterię - gronkowca złocistego. Ze szczególną zjadliwością atakuje ona osoby chore, osłabione i znajdujące się w podeszłym wieku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza