To był wyjątkowy dzień dla wszystkich związanych z popularnym „Mickiem”. Do słupskiej filharmonii, na uroczystość wieńczącą jubileuszowe obchody 75-lecia szkoły zaproszono nie tylko uczniów i nauczycieli – obecne były władze miasta, miejscy radni, przedstawiciele słupskiego środowiska oświatowego i uniwersyteckiego. Do Słupska złożyć życzenia „Mickowi” przyjechali pomorski kurator oświaty Grzegorz Kryger, a także szefowa gabinetu politycznego ministra edukacji, Ada Guźniczak.
Wielkim aplauzem powitano na scenie dyrektora II LO, Mariusza Domańskiego, który podziękował gościom za przybycie na imprezę. Dziękowała też Krystyna Danilecka-Wojewódzka, prezydent Słupska.
- Chciałabym w imieniu miasta podziękować za tworzenie pięknej historii. Pragnę podziękować wszystkim pracownikom i nauczycielom dawnym i dzisiejszym za to, że kiedy są potrzebne rzeczy promujące miasto to jesteście – i przez naukę i różne działania. Za to, że to wy byliście pierwszą szkołą, która stworzyła aktywny wzór szkoły twórczej. Za to, że jesteście i byliście szkołą, która miała w swojej tradycji klasy dwujęzycznie. Dziękuje i gratuluję za to, że należycie ciągle do czołówki szkół średnich na Pomorzu i w Polsce. Dziękuję za wymianę międzynarodową, bo to jest perspektywa zarówno dla was, jak i dla przyjaciół, do których jeździcie. […] Dziękuję za to, że kiedy macie jubileusz, to barwnym korowodem wychodzicie do śródmieścia miasta. Dziękuję za to, że wasi absolwenci, gdziekolwiek są, zawsze mówią z dumą że są z „Mickiewicza” – mówiła prezydent.
List z okazji jubileuszu szkoły podpisany przez Barbarę Nowacką, ministra edukacji, odczytała Ada Guźniczak.
- Jubileusz 75-lecia działalności II LO w Słupsku to z pewnością szczególny moment w historii tutejszej wspólnoty. Jestem przekonana, że budzi słuszną dumę z całokształtu osiągnięć placówki i pozwala docenić ogromny wkład, jaki wnosi ona w kształcenie ambitnej, odważnej oraz ciekawej świata młodzieży. Dlatego też pragnę złożyć najserdeczniejsze gratulacje i życzenia wszystkim osobom tworzącym społeczność słupskiego liceum. […] Doceniam zaangażowanie nauczycielek i nauczycieli zapewniającym swym podopiecznym wspaniałe warunki do pogłębiania wiedzy, poszerzania kompetencji przyszłości, rozwijania indywidualnych predyspozycji dzięki autorskim metodom nauczania lub w ramach tutoringu. Potwierdzeniem tych sukcesów są wysokie lokaty zajmowane przez szkołę w prestiżowych rankingach, jak również dalsze losy absolwentów „Mickiewicza” uznanych w środowisku badaczy, polityków, wybitnych sportowców, słynnych artystów – napisała minister.
Obchody jubileuszu 75-rocznicy powstania szkoły II Liceum Ogólnokształcące rozpoczęło już w poniedziałek. Uczniowie wraz z nauczycielami posadzili drzewka – zarówno w otoczeniu swojej szkoły, jak i w Lasku Południowym. Drzewka posadzone przy szkole to tzw. drzewka szczęścia. Nasadzono 75 takich roślin. Tyle samo drzewek posadzono w Lasku Południowym. Ponadto przed budynkiem szkoły odsłonięto figurę Niedźwiadka Szczęścia.
Jutro, 20 września, dalszy ciąg świętowania. O godz. 10.30 zaplanowano piknik mickiewiczowski z konkursem na koc w konwencji "Pana Tadeusza" oraz zmagania sportowe.
II Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Słupsku, popularny "Micek", powstało 7 września 1949 roku. Szkoła działa od 7 września 1949 roku. Wówczas poniemiecki budynek przy ul. Mickiewicza przejęło Towarzystwo Przyjaciół Dzieci. Z inicjatywy TPD powołana została 11-letnia Szkoła Ogólnokształcąca TPD - protoplasta II Liceum Ogólnokształcącego.
Do kolejnej zmiany doszło w roku szkolnym 1965/1966, gdy szkole został nadany status liceum ogólnokształcącego i imię Adama Mickiewicza (szkoła podstawowa działająca w ramach TPD została wówczas przeniesiona na ulicę Małachowskiego - jest to dzisiejsza SP nr 9). W 1977 r. szkoła otrzymała status Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2. W 1994 r. II LO zostało członkiem Stowarzyszenia Szkół Aktywnych, w szkole pojawiły się pierwsze klasy prowadzone według programów autorskich. Od 1999 r. szkoła regularnie pojawia się w rankingach najlepszych liceów w kraju. Od ponad 30 lat ze szkołą związany jest wielokrotnie nagradzany chór „Fantazja".