Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cudowna zorza nad Bałtykiem! Przepiękne zjawisko na niebie widziane z Czołpina

Magdalena Olechnowicz
Magdalena Olechnowicz
Magiczne zjawisko na niebie - zorzę polarną - uwieczniła na zdjęciach Magdalena Jędro ze Słowińskiego Parku Narodowego. Spędziła na plaży w Czołpinie kilka godzin, zachwycając się cudownym widokiem.
Magiczne zjawisko na niebie - zorzę polarną - uwieczniła na zdjęciach Magdalena Jędro ze Słowińskiego Parku Narodowego. Spędziła na plaży w Czołpinie kilka godzin, zachwycając się cudownym widokiem. Fot. Magdalena Jędro
Magiczne zjawisko na niebie - zorzę polarną - uwieczniła na zdjęciach Magdalena Jędro ze Słowińskiego Parku Narodowego. Spędziła na plaży w Czołpinie kilka godzin zachwycając się cudownym widokiem.

Przepiękne zjawisko na niebie uwieczniła Magdalena Jędro, starszy specjalista ds. ochrony przyrody w Słowińskim Parku Narodowym. Widoczne było w nocy z 23 na 24 kwietnia nad Bałtykiem.

- Jestem uzależniona od fotografowania zorzy polarnej. Wczoraj po długiej podroży z Beskidu Wyspowego myślałam tylko o tym, żeby porządnie wyspać. Moja koleżanka, cierpliwa tropicielka zorzy, dała mi jednak znać, że na niebie znowu się dzieje. Widziała piękny, zielony zorzowy zawijas, taki samiutki jak w Norwegii. Zaczęłam nerwowo kompletować sprzęt i szukać mojego statywu - był akurat w samochodzie służbowym, do którego brak było dostępu. Na szczęście mój nieoceniony, najlepszy z mężów poratował mnie swoim sprzętem - opowiada pani Magda, na co dzień przyrodnik, ale jak podkreśla - fotografia to część jej pracy i pasja.

Chwilę potem była na plaży.

- Niewiele myśląc, pojechałam nad morze. Na początku moją uwagę zwróciło, że zorza była nie tylko na północy, ale również na południowo-zachodnim niebie! Zorza była nad nami, jak w Skandynawii! Do tego jest piękna koniunkcja Księżyca i Wenus! Po dotarciu na plażę ku memu rozczarowaniu stwierdziłam, że kadry psuje nam gęsta mgła i przez długi czas walczyłam z parowaniem aparatu. Cierpliwość popłaca i po pewnej chwili mgła się rozwiała. Po północy zorza rozkręciła się w sposób fantastyczny, tańcząc na niebie, co było widać gołym okiem. Chmur był trochę, ale nie ma co narzekać.
Okazało się, że moja bateria w aparacie pada, a w pośpiechu nie wzięłam zapasowej. Reanimowałam ją - co chwila pocierając w rękach - i udało się zrobić kilka zdjęć w maksimum zorzy. Gdy bateria padła na amen, pozostało mi tylko zachwycać się spektaklem na niebie i stwierdzić, że już czekam na kolejny raz! - opowiadała pani Magda.

A my czekamy na jej kolejne zdjęcia...

Czym jest i jak powstaje zorza polarna?

Zorza polarna to spektakularne zjawisko atmosferyczne w formie pięknych falujących pasów światła, ukazujących się na niebie, w górnych warstwach atmosfery. Zorza powstaje, gdy fale neutronów i protonów, wyrzucone w czasie rozbłysków na słońcu (tzw. wiatr słoneczny), przyciągane przez pole magnetyczne Ziemi (szczególnie silnym wokół biegunów) zetkną się z powietrzem.

Kolor zorzy zależy od rodzaju gazu oraz od wysokości, na jakiej występuje zjawisko. Na czerwono i na zielono świeci tlen, natomiast azot świeci w kolorach purpury i bordo. Zderzenie cząstek z mieszaniną azotu i tlenu daje barwę żółtą. Lżejsze gazy – wodór i hel – świecą w tonacji niebieskiej i fioletowej.

Zorza polarna, jak nazwa wskazuje, występuje najczęściej w okolicach podbiegunowych. Na półkuli północnej z zórz polarnych słyną np. kraje skandynawskie, Islandia, Grenlandia czy Rosja.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza