Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ćwiczenia słupskich terytorialsów w Babich Dołach. Zobacz galerię

oprac. olo
W weekend skończyło się szkolenie specjalistyczne żołnierzy z 7 Pomorskiej Brygady OT organizowane na terenie 43 Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni. Jednym z jego elementów był trening zatrzymania i kontroli pojazdu.
W weekend skończyło się szkolenie specjalistyczne żołnierzy z 7 Pomorskiej Brygady OT organizowane na terenie 43 Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni. Jednym z jego elementów był trening zatrzymania i kontroli pojazdu. 7PBOT
Posterunek, blokada i punkt kontrolny. Do tego zatrzymanie pojazdu. Słupscy terytorialni na ćwiczeniach w Gdyni.

Na terenie 43 Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni Babich Dołach realizowano szkolenie specjalistyczne żołnierzy z 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Jednym z elementów tego treningu była procedura zatrzymania i kontroli pojazdu. Dwunastoosobową sekcję podzielono na trzy zespoły, które kolejno przystępowały do realizacji tego ćwiczenia. Zadanie polegało na rozpoznaniu pojazdu, który wjechał do kontrolowanej przez nas strefy, a następnie na zatrzymaniu go, sprawdzeniu, czy wewnątrz nie ma pasażerów lub niebezpiecznego ładunku i zatrzymaniu kierowcy tego pojazdu.

- Było to szkolenie programowe, w którym brali udział żołnierze z batalionów w Malborku, Słupsku i kompanii z Gdyni – informuje por. Tomasz Klucznik, oficer prasowy 7PBOT. - Takie umiejętności docelowo nabywają wszyscy terytorialsi w okresie pierwszych trzech lat swojego przygotowania wojskowego. Są one wymagane do uzyskania statusu „combat ready”, który poświadcza pełną gotowość bojową danego terytorialsa.

Do głównych zadań tej formacji podczas konfliktu zbrojnego będzie kontrolowanie przydzielonego obszaru. Mowa m.in. o posterunkach, blokadach i punktach kontrolnych. Szkolenie terytorialsa jest podzielone na trzy etapy. W pierwszym roku żołnierz zdobywa najważniejsze umiejętności od obsługi broni, przez pierwszą pomoc medyczną, po taktykę i topografię. W drugim roku służby rozpoczyna się już szkolenie specjalistyczne, po którym żołnierz staje się saperem, medykiem, lub radiooperatorem. Trzeci rok służby to z kolei etap doskonalenia i zgrania na poziomie pododdziałów.

Przypomnijmy, że terytorialsami mogą zostać uczniowie, studenci, pracownicy firm, instytucji, osoby bezrobotne. Prawie 20 proc. stanu osobowego to kobiety a 32 proc. żołnierzy ma wykształcenie wyższe. W całym kraju jest już 32 tysiące terytorialsów.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza