Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cyber Monday, czyli dzień wielkich obniżek w sklepach internetowych.

AIP
Cyber Monday do  kalendarza wpisał się dopiero w 2005 r., ale z każdym rokiem zyskiwał na znaczeniu wraz ze wzrostem popularności handlu internetowego.
Cyber Monday do kalendarza wpisał się dopiero w 2005 r., ale z każdym rokiem zyskiwał na znaczeniu wraz ze wzrostem popularności handlu internetowego. 123RF
Black Friday to nie jest okazja dla kogoś, kto nie lubi tłoku i stania w kolejce do kasy. Tanie przedświąteczne zakupy można zrobić jeszcze w poniedziałek. Cyber Monday, czyli dzień wielkich obniżek w sklepach internetowych.

Czarny Piątek to dopiero początek zakupowego karnawału. Listopadowe wyprzedaże trwały przez cały weekend, a w poniedziałek zaczął się Cyber Monday – odpowiednik Black Friday w sklepach internetowych. A to jeszcze nie koniec okazji na tańsze zakupy w sieci. Przed Świętami wypada też Dzień Darmowej Dostawy, który w tym roku zacznie się z 4 na 5 grudnia - minutę po północy i skończy o 23.59.

Rekiny kontra Black Friday

Statystycznie więcej Amerykanów traci życie podczas Black Friday niż w wyniku spotkania z rekinem żarłaczem. Tak wynika ze statystyk serwisu Black Friday Casualties Score, który od 2006 r. zbiera dane o ofiarach piątkowego szaleństwa zakupowego w USA. Dotąd naliczył 111 rannych i 10 ofiar śmiertelnych. W Polsce Black Friday przebiega dużo spokojniej. Jednak kto nie lubi czekać na otwarcie sklepów w tłumie zakupowiczów, powinien wstrzymać się z zakupami jeszcze trzy dni, aż zacznie się Cyber Monday.

Cyfrowy poniedziałek ma krótszą historię niż Czarny Piątek, który w kulturze masowej pojawił się w latach 80 minionego wieku. Cyber Monday do  kalendarza wpisał się dopiero w 2005 r., ale z każdym rokiem zyskiwał na znaczeniu wraz ze wzrostem popularności handlu internetowego. Obecnie wartość obrotów podczas Cyfrowego Poniedziałku jest już wyższa niż w trakcie Czarnego Piątek, przynajmniej w USA. Według firmy Adobe, w 2017 r. wydatki konsumentów podczas Cyber Monday wyniosły rekordowe 6,6 mld dolarów, natomiast w trakcie Black Friday kupujący zostawili w sklepach 5,03 mld USD.

Przeczytaj także:

Kto daje największe rabaty

W Polsce Cyber Monday nie jest jeszcze tak popularny jak w Stanach Zjednoczonych, ale to się zmienia, bo handel coraz bardziej przenosi się do sieci. Jak wynika z badań ING „E-commerce w Polsce 2018”, udział e-sklepów w handlu wzrósł z 3,3 proc. w 2015 r. do 4,3 proc. w 2017 r., a wartość tego rynku w 2020 r. sięgnie 72 mld zł. Przynajmniej raz zakupy w sklepie internetowym zrobił w życiu więcej niż co drugi (56 proc.) z 28 milionów polskich internautów. Jedną z istotnych przyczyn, dla których klienci wybierają sprzedawców z sieci jest niższa cena. Dla łowców korzystnych cen Cyber Monday to wyjątkowa okazja do zrobienia zakupów w Internecie przecenionych nawet o kilkadziesiąt procent.

- Na największe rabaty można liczyć głównie w przypadku ubrań, biżuterii i  kosmetyków. W tym roku udział w Cyber Monday potwierdziły już najbardziej znane sklepy modowe, oferujące produkty z zakresu zdrowia i urody, a także największe e-sklepy z elektroniką – mówi Krzysztof Blinowski z Twisto.

Nie stój w kolejce

Wygoda to kolejna przewaga Internetu nad sklepami stacjonarnymi. Zakupy podczas Cyber Monday nie są co prawda tak widowiskowe i nie budzą takich emocji jak szaleństwo nocnych zakupów w Black Friday, bo nie widać tysięcy klientów. Aby dokonać zakupy nie trzeba za to stać w kolejce do kasy. Klient e-sklepu musi tylko zadbać, żeby odpowiednio szybko przejrzeć zawartość strony internetowej i kliknąć „zapłać”.

- Zakupy w sklepach internetowych są wygodniejsze, oferują większy wybór metod płatności (średnio około 5-6 w jednym sklepie), a do tego coraz częściej dają możliwość obejrzenia lub przymierzenia towaru przed dokonaniem zapłaty, m.in. dzięki formule zakupowej kup teraz, zapłać później, showroomom i wygodnym zwrotom – mówi Blinowski.

Nie przegap najlepszych promocji

Jak nie przegapić najlepszych promocji podczas Cyber Monday? Informacji o promocjach z okazji Cyber Poniedziałku najczęściej szukamy na stronach internetowych sklepów. Bardzo dobrym źródłem informacji o przecenach są również profile sprzedawców w social mediach, gdzie na bieżąco zamieszczane są powiadomienia o oferowanych upustach. Można tu również znaleźć np. kupony rabatowe. Innym, często niedocenianym kanałem dystrybucji informacji o promocjach są newslettery wysyłane przez sklepy. Zakładając konto podczas zakupów, warto zaznaczyć opcję „newsletter”, żeby na bieżąco dowiadywać się o rabatach i promocjach oraz zdobywać kody rabatowe.

Dostawa za 0 zł

Przed świętami pojawi się jeszcze jedna okazja na tańsze zakupy w sieci. 5 grudnia wypada w tym roku Dzień Darmowej Dostawy. Wszystkie produkty zamówione tego dnia w Internecie dostarczane są nabywcy nieodpłatnie. W przedsięwzięciu, które w Polsce organizowane jest od 10 lat, bierze udział coraz więcej sklepów. W 2016 r. było ich już 1500, a w ubiegłych roku liczba handlowców wzrosła do 1800.

- Podczas Dnia Darmowej Dostawy sklepy internetowe biorące udział w akcji pokrywają koszty przesyłki zakupionych przedmiotów. Taką okazję warto wykorzystać by kupić prezenty świąteczne lub przedmioty, których dostawa jest kosztowna, na przykład meble. Zawsze należy jednak zwrócić uwagę, czy wybrane produkty na pewno są objęte promocją. Warto też pamiętać, że akcja obejmuje swym zasięgiem wyłącznie zamówienia z dostawą na terytorium Polski – mówi ekspert.

Obejrzyj wideo:

Czarny Piątek to dopiero początek zakupowego karnawału.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Cyber Monday, czyli dzień wielkich obniżek w sklepach internetowych. - Strefa Biznesu

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza