CystoCare w Szczecinie. Lekarze z Pomorzan opracowali...

  CystoCare w Szczecinie. Lekarze z Pomorzan opracowali specjalny program dla pacjentów

  Zdjęcie autora materiału
  Anna Folkman

  Głos Szczeciński

  CystoCare w Szczecinie. Lekarze z Pomorzan opracowali specjalny program dla pacjentów

  ©pixabay.com

  Lekarze z Kliniki Urologii i Onkologii Urologicznej szpitala na Pomorzanach w Szczecinie opracowali edukacyjny program „CystoCare”, dedykowany pacjentom czekającym na wycięcie pęcherza moczowego z powodu nowotworu. To program wyjątkowy w skali kraju. Jego idea była prezentowana podczas tegorocznego kongresu Polskiego Towarzystwa Urologicznego w Katowicach.
  CystoCare w Szczecinie. Lekarze z Pomorzan opracowali specjalny program dla pacjentów

  ©pixabay.com

  „CystoCare” to element edukacji przedoperacyjnej dla chorych z rakiem pęcherza, którzy zakwalifikowani zostali do radykalnej operacji jego wycięcia, czyli cystektomii.

  - Cykliczne spotkania z pacjentami odbywają się średnio raz na dwa miesiące w Klinice - mówi Bogna Bartkiewicz ze szpitala na Pomorzanach. - Podczas specjalnie przygotowanej prezentacji omawiany jest przebieg choroby nowotworowej pęcherza, sposób jej leczenia, metody operacyjne. W przejrzysty sposób lekarze pokazują na czym polegać będzie operacja i jaką metodą może być wykonana.

  CZYTAJ TEŻ: Na Pomorzanach usuwają wstydliwy męski problem

  Pacjenci mogą obejrzeć sprzęt, jaki wykorzystywany będzie podczas zabiegu. Otrzymują również informacje na temat tego, jak będą funkcjonowali po operacji, co się zmieni w ich życiu, jak przebiegać będzie rehabilitacja. Mają możliwość porozmawiania z lekarzami kliniki, a także z pacjentami, którzy już przeszli operację wycięcia pęcherza.

  - W spotkaniu udział biorą także pielęgniarki stomijne, onkolog, psycholog oraz rodziny pacjentów. Uczestnicy spotkania tworzą grupę wsparcia dla chorych czekających na operację – mówi prof. dr hab. n. med. Marcin Słojewski, lekarz kierujący Kliniką Urologii i Onkologii Urologicznej SPSK-2 – Tacy pacjenci mają dużo niższy poziom lęku, potwierdzają to także anestezjolodzy obecni przy zabiegu.

  Pomysłodawcą spotkań jest dr n. med. Artur Lemiński z Kliniki Urologii i Onkologii Urologicznej SPSK-2. Spotkania i rozmowy z pacjentami i ich bliskimi pozwalają „oswoić się” z chorobą, operacją i jej skutkami.

  Lekarze Kliniki Urologii i Onkologii Urologicznej SPSK-2 usuwają pęcherz moczowy z powodu raka metodą laparoskopową. Pierwszy taki zabieg szczecińscy urolodzy przeprowadzili w lipcu 2016 roku. Cystektomia laparoskopowa oznacza redukcję powikłań, po operacji nie dochodzi do rozejścia się ran czy przepuklin, a pacjent szybciej dochodzi do siebie i nie odczuwa tak dużego bólu, jak w przypadku tradycyjnych metod operacji.

  ZOBACZ RÓWNIEŻ: Szczecin: Bezpłatne badania dla kobiet w ciąży i aplikacja PrenatalProjekt na telefon

  Nowotwór pęcherza jest jednym z 10 najczęstszych nowotworów u mężczyzn. Powód? Palenie tytoniu. Na chorobę zapadają głównie mężczyźni, rzadziej kobiety. W całej Europie to ok. 150 000 osób rocznie, z czego 52 000 umiera. Często pacjenci zgłaszają się do urologa zbyt późno. Nasz niepokój powinna wzbudzać obecność krwi w moczu, a standardowym i wcale niedrogim badaniem, mogącym wykryć chorobę, jest po prostu USG pęcherza.

  CZYTAJ TAKŻE: Bank Mleka Kobiecego otwarty. Mleko trafi tam już w czerwcu. Są pierwsze dawczynie [ZDJĘCIA, WIDEO]


  ZOBACZ WIDEO: Kulisy zdrowia: Bezsenność. Pomoże seks...

  Czytaj treści premium w Głosie Pomorza Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Zapytaj lekarza

  1 3 4 5 ... 28 »
  28 stycznia

  Światowy Dzień Trędowatych

  zobacz więcej »