Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak chronić się przed czadem. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo [wideo]

Aleksander Radomski
Aleksander Radomski
Spotkanie z zarządcami nieruchomości, spółdzielcami i służbami miejskimi zorganizowano w komendzie PSP w Słupsku
Spotkanie z zarządcami nieruchomości, spółdzielcami i służbami miejskimi zorganizowano w komendzie PSP w Słupsku Fot. Alek Radomski
Niewłaściwa eksploatacja urządzeń grzewczych, zaniedbania przeglądów czy niedrożność przewodów kominowych to niektóre przyczyny tragedii, których można uniknąć. Słupska straż pożarna przestrzega mieszkańców, zarządców nieruchomości i inne służby przed czadem, pyłami i sadzą.

Czad to cichy zabójca. Jest bezwonny i bezbarwny. Najłatwiej można go wykryć za pomocą specjalnej czujki. Do ich montażu zachęta straż pożarna ze Słupska, która podobnie jak w roku ubiegłym zorganizowała konferencję dla zarządców nieruchomości, urzędników i pracowników spółdzielni mieszkaniowych. Straż ze Słupska odnotowuje rocznie kilkadziesiąt zdarzeń, w których główną role odgrywa właśnie tlenek węgla. Najwięcej wyjazdów zdarza się w sezonie grzewczym. Również do pożarów sadzy w kominach.

- Których przyczyną jest brak ich konserwacji czy spalanie niewłaściwych opałów - zauważa starszy kapitan Tomasz Ponczkowski z KMPSP w Słupsku. - Dlatego przed rozpoczęciem sezonu grzewczego powinniśmy skontrolować nasze urządzenia grzewcze. Jeżeli jest to piec gazowy powinien być to serwisant, który go wyczyści i sprawdzi. Jeśli mamy piec na paliwo stałe , to również taką kontrolę powinniśmy przeprowadzić. Bezwzględnie zweryfikować trzeba stan przewodów kominowych i wentylacyjnych.

Specjaliści uczulają, że głównym źródłem zatruć czadem jest właśnie niesprawność przewodów kominowych, wentylacyjnych i dymowych. Ich wadliwe działanie może wynikać tak z nieszczelności, jak i braku konserwacji. Również z wad konstrukcyjnych oraz niedostosowania istniejącego systemu wentylacji do standardów szczelności okien i drzwi po ich wymianie na nowe. Nie wolno zaklejać i zasłaniać kratek wentylacyjnych. Nie bagatelizujmy objawów takich jak bóle i zawroty głowy, duszność, senność. Mogą one być sygnałem, że ulegamy zatruciu tlenkiem węgla.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza