Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czad znów atakuje. Strażacy apelują o rozsądek i uwagę

Sylwia Lis [email protected]
Pożar w Udorpiu. Przyczyną był najprawdopodobniej nieszczelny komin
Pożar w Udorpiu. Przyczyną był najprawdopodobniej nieszczelny komin Sylwia Lis
Strażacy z Bytowa i Lęborka tylko we wrześniu i październiku już kilkanaście razy wyjeżdżali do pożarów, których przyczyną był nieszczelny lub uszkodzony komin. W Lęborku doszło też do kilku potruć tlenkiem węgla. Dlatego też ratownicy zdecydowali się na wystosowanie apelu.

- W związku z początkiem okresu grzewczego oraz wzmożonymi wyjazdami do pożarów przewodów kominowych i podtruć tlenkiem węgla, czadem, apelujemy o wykonanie przeglądów przewodów kominowych oraz wentylacyjnych - mówi Piotr Krzemiński, rzecznik prasowy lęborskich strażaków. - Należy również sprawdzić gazowe urządzenia grzewcze pod kątem prawidłowości działania oraz podłączenia do przewodów kominowych.

W ostatnich dwóch latach w Polsce doszło do prawie 3700 zdarzeń związanych z tlenkiem węgla. Było prawie 1 800 poszkodowanych i 106 ofiar śmiertelnych w całym kraju - mówi rzecznik. - To liczby pokazujące żniwo, jakie czad zebrał w ostatnim okresie. Tragedie ludzkie są często konsekwencją niewiedzy. Sposoby na uniknięcie zatrucia tlenkiem węgla są bardzo proste. Do zatruć dochodzi, bo często nie zdajemy sobie sprawy, co może stać się, gdy nie przestrzegamy podstawowych zasad bezpieczeństwa, bo nie mamy świadomości, że tak naprawdę niewiele potrzeba, aby nasze mieszkania i domy stały się bardziej bezpieczne. Problem wzrasta szczególnie w okresie jesienno-zimowym, chociaż do akcji ratowniczo-gaśniczych związanych z tlenkiem węgla strażacy wyjeżdżają w ciągu całego roku.

Tlenek węgla w statystykach zatruć zajmuje trzecie miejsce po zatruciach lekami i alkoholem. Potocznie zwany czadem, jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym (powoduje to problemy z jego wykryciem). Powstaje wówczas, gdy coś się spala (pali), a w otoczeniu, gdzie przebiega ten proces, jest za mało powietrza (tlenu).

Potencjalne źródła czadu w pomieszczeniach mieszkalnych to kominki, gazowe podgrzewacze wody, piece węglowe, gazowe lub olejowe i kuchnie gazowe. Zagrożeniem jest nie tylko brak dopływu powietrza, ale też nieprawidłowy odpływ spalin. W związku z tym groźne są zapchane lub nieszczelne przewody kominowe oraz uszkodzone połączenia między kominami i piecami.

Szczelnie pozamykane okna (czasami jeszcze dodatkowo uszczelnione), pozaklejane kratki wentylacyjne, brak otworów wentylacyjnych w drzwiach łazienkowych, jak również brak regularnych kontroli drożności przewodów wentylacyjnych i kominowych sprawiają, że w naszych mieszkaniach lub domach możemy nie być bezpieczni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza