Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czarna Dąbrówka. Oczyszczalnie z gminną dotacją

Andrzej Gurba Fot. archiwum
Wójt Czarnej Dąbrówki zachęca mieszkańców do budowy przydomowych oczyszczalni ścieków. Można na nie uzyskać 50 procent wsparcia.
Wójt Czarnej Dąbrówki zachęca mieszkańców do budowy przydomowych oczyszczalni ścieków. Można na nie uzyskać 50 procent wsparcia.
Połowa gminy Czarna Dąbrówka nie jest skanalizowana. Wójt zachęca mieszkańców do budowy przydomowych oczyszczalni ścieków. Można na nie uzyskać 50 procent wsparcia.

– Gminy nie stać na budowę sieci kanalizacji sanitarnej w małych miejscowościach z rozproszoną zabudową. Zresztą nie miałoby to specjalnie ekonomicznego uzasadnienia

– mówi Jan Klasa, wójt Czarnej Dąbrówki. Chodzi o takie miejscowości jak m.in. Rokity, Kartkowo, Soszyce, Mydlitę, Przylaski. Wójt proponuje mieszkańcom budowę przydomowych oczyszczalni ścieków. – Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wspiera ich budowę w 45 procentach. Kolejne 45 procent to pożyczka na preferencyjnych warunkach. Oprocentowanie wynosi około 3 punktów w skali roku. 10 procent to wkład własny – wylicza Klasa.

 

– Będę namawiał radnych, aby te 10 procent pokryła gmina. To będzie wniosek do przyszłorocznego budżetu – mówi wójt Czarnej Dąbrówki. – Wysłaliśmy już do sołectw pisma w tej sprawie. Czekamy dwa miesiące na decyzje mieszkańców. Koszt jednej przydomowej oczyszczalni ścieków oscyluje wokół 10 tysięcy złotych. Mieszkańcy musieliby więc zapłacić z własnej kieszeni około 4,5 tysięcy złotych, a w zasadzie więcej, uwzględniając jeszcze koszty oprocentowania pożyczki.

 

– No, właśnie. My musimy wyłożyć pieniądze na oczyszczalnie, a inni są za darmo podłączeni do gminnej kanalizacji. To nie jest równe traktowanie – oznajmia mieszkaniec Rokit. – Nic na to nie poradzę. Alternatywą jest pozostanie przy szambach– odpowiada wójt. Mieszkańcy zauważają, że ponieśli już raz koszty przy budowie szamb. Przydomowe oczyszczalnie to kolejny wydatek. – Poza tym i tak, raz na jakiś czas, trzeba je opróżniać, bo nie wszystko po oczyszczeniu idzie do gleby – zauważają ludzie. Mówią też, że np. w gminie Tuchomie mieszkańcy, którzy zdecydowali się na przydomowe oczyszczalnie ścieków zapłacili tylko za wykonanie przyłącza (było inne źródło dofinansowania – dop,. autora).

 

Brak kanalizacji sanitarnej to nie jest jedyny ściekowy problem w gminie Czarna Dąbrówka. Jest w niej mocno wysłużona i przestarzała technologicznie oczyszczalnia ścieków. Wójt zapowiada jej modernizację. – Mamy dokumentację. Jesienią złożymy wniosek o unijne pieniądze na ten cel – oznajmia Klasa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza