MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czarne flagi na hiszpańskich plażach – 48 kąpielisk nie spełnia norm

Eliza Ciepielewska
48 kąpielisk w Hiszpanii otrzymało „czarne flagi” za niespełnianie norm bezpieczeństwa.
48 kąpielisk w Hiszpanii otrzymało „czarne flagi” za niespełnianie norm bezpieczeństwa. sablin/123rf.com/zdjęcie ilustracyjne
Na krótko przed rozpoczęciem sezonu wakacyjnego, aż 48 kąpielisk w Hiszpanii otrzymało „czarne flagi” za niespełnianie norm bezpieczeństwa. Opublikowano listę najbardziej zanieczyszczonych plaż, obejmującą zarówno kontynent, jak i hiszpańskie wyspy, w tym popularne kurorty turystyczne na Wyspach Kanaryjskich i w Katalonii.

Spis treści

Czarne flagi na hiszpańskich plażach

Hiszpania, słynąca z pięknych plaż i ciepłego klimatu, w tym roku zmaga się z poważnym problemem. Aż 48 kąpielisk zostało oznaczonych czarnymi flagami, co oznacza, że nie spełniają one podstawowych norm bezpieczeństwa i czystości. Lista najbardziej zanieczyszczonych miejsc została opublikowana tuż przed sezonem wakacyjnym, co stawia turystykę w trudnym położeniu.

48 kąpielisk w Hiszpanii otrzymało „czarne flagi” za niespełnianie norm bezpieczeństwa.
48 kąpielisk w Hiszpanii otrzymało „czarne flagi” za niespełnianie norm bezpieczeństwa. sablin/123rf.com/zdjęcie ilustracyjne

Hiszpańska organizacja ekologiczna opublikowała raport, który wskazuje na poważne problemy z degradacją środowiska na plażach. Dotyczy to zarówno kontynentalnych kąpielisk, jak i tych położonych na wyspach.

Wśród nich znalazły się popularne turystyczne miejsca, takie jak Barcelona, Ibiza czy Wyspy Kanaryjskie. Plaże te, mimo swojej popularności, zmagają się z różnymi formami zanieczyszczeń, w tym ściekami, odpadami komunalnymi oraz chemikaliami.

Zanieczyszczenia na popularnych plażach

Jednym z najbardziej alarmujących przykładów jest plaża Talamanca na Ibizie. Zniszczenia podwodnej roślinności spowodowane przez nielegalnie kotwiczące łodzie stanowią poważne zagrożenie dla ekosystemu. Z kolei na plaży El Amerador w El Campello wykryto skażenie fekaliami, co jest bezpośrednim zagrożeniem dla zdrowia plażowiczów.

Wyspy Kanaryjskie, które przyciągają turystów swoimi egzotycznymi krajobrazami, również znalazły się w trudnej sytuacji. Na Teneryfie codziennie odprowadzane są do morza 57 milionów litrów ścieków, co odpowiada 17 basenom olimpijskim zanieczyszczonej wody. Tak ogromna skala zanieczyszczeń jest nie tylko problemem ekologicznym, ale i społecznym.

Wielu turystów, wybierających Hiszpanię jako cel swoich wakacji, może być zniechęconych informacjami o zanieczyszczonych plażach. Ekolodzy apelują do władz o podjęcie natychmiastowych działań mających na celu poprawę sytuacji na plażach.
Wielu turystów, wybierających Hiszpanię jako cel swoich wakacji, może być zniechęconych informacjami o zanieczyszczonych plażach. Ekolodzy apelują do władz o podjęcie natychmiastowych działań mających na celu poprawę sytuacji na plażach. aovchar/123rf.com/zdjęcie ilustracyjne

Czarne flagi przyznawane plażom mają różne przyczyny. Najczęściej są to: 

  • urbanizacja wybrzeża,

  • zanieczyszczenie odpadami komunalnymi,

  • chemiczne skażenie wody,

  • problemy z systemami sanitarnymi,

  • hałas,

  • negatywny wpływ na różnorodność biologiczną.

Każda z tych przyczyn prowadzi do poważnych konsekwencji dla środowiska i zdrowia publicznego. Brak odpowiednich systemów oczyszczania wody i odprowadzania ścieków dodatkowo pogłębia problem.

Planujesz wakacje w Hiszpanii? Oto co możesz zrobić

Te alarmujące dane stawiają hiszpańską turystykę przed poważnym wyzwaniem. Wielu turystów, wybierających Hiszpanię jako cel swoich wakacji, może być zniechęconych informacjami o zanieczyszczonych plażach. Ekolodzy apelują do władz o podjęcie natychmiastowych działań mających na celu poprawę sytuacji na plażach, aby przywrócić ich bezpieczeństwo i atrakcyjność.

Jeśli planujesz wakacje w Hiszpanii, warto przed wyjazdem sprawdzić aktualne informacje na temat stanu plaż. Pełna lista kąpielisk oznaczonych czarną flagą dostępna jest na stronie internetowej organizacji ekologicznej Ecologistas en Acción (www.ecologistasenaccion.org). Dbaj o swoje zdrowie i bezpieczeństwo, wybierając miejsca, które spełniają odpowiednie normy.

Mapa przedstawiająca położenie wszystkich „czarnych flag” na hiszpańskim wybrzeżu.

Sytuacja na hiszpańskich plażach jest poważna i wymaga szybkich działań. Miejmy nadzieję, że władze Hiszpanii podejmą odpowiednie kroki, aby poprawić stan kąpielisk i zapewnić turystom bezpieczne i czyste miejsca do wypoczynku.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Podróży codziennie. Obserwuj Stronę Podróży!

Źródła:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Gdzie na wakacje w sierpniu i we wrześniu?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Czarne flagi na hiszpańskich plażach – 48 kąpielisk nie spełnia norm - Strona Podróży

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza