Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czas ruszyć w drogę

Marzena Sutryk [email protected]
W trakcie całych wakacji możemy się spodziewać wzmożonych kontroli drogowych.
W trakcie całych wakacji możemy się spodziewać wzmożonych kontroli drogowych. Fot. KWP
Zanim wsiądziemy do auta, by ruszyć na urlopową wyprawę, warto pamiętać o kilku zasadach bezpieczeństwa.

Wypadki

Wypadki

W ubiegłym roku podczas wakacji policja odnotowała w całym kraju prawie 9 tysięcy wypadków, w których zginęło 1.052 osoby. 11.826 osób zostało rannych. Przyczyny? Zbyt szybka jazda, wymuszenie pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowe wyprzedzanie i zmęczenie kierowcy.
- Nie wierzmy, że jesteśmy doskonałymi kierowcami, że wypadki są, ale nas nie dotyczą - radzą policjanci. - Codziennie na drogach nie brakuje tragedii i ktoś w tych wypadkach uczestniczy. Wszystko co robimy na drodze - róbmy dla siebie, a nie dla "policjanta" z obawy przed
uszczerbkiem finansowym.

Kierowca musi być wypoczęty, a pojazd sprawny.

Dlatego przed wyjazdem konieczne jest sprawdzenie stanu technicznego samochodu.

Ponadto, podczas jazdy, trzeba też pamiętać o innych istotnych sprawach. Jedną z podstawowych przyczyn wysokiej śmiertelności i urazowości ofiar wypadków drogowych jest naruszenie przepisów dotyczących obowiązku korzystania z pasów bezpieczeństwa i urządzeń do przewozu dzieci.

Badania wskazują, że zapinanie pasów bezpieczeństwa w samochodach osobowych przez kierujących jak i pasażerów jest ignorowane. Dlatego policja zapowiada w wakacje wzmożone kontrole, nawet przy pomocy specjalnej lornetki z aparatem cyfrowym. Posypią się więc mandaty na tych, którzy lekceważą wymogi bezpieczeństwa.

No i kolejna ważna sprawa - foteliki i siedziska do przewozu dzieci. Warto przypomnieć, że na przednim fotelu samochodu możemy przewozić dziecko do 12 roku życia tylko w foteliku. Fotelik może być skierowany tyłem do kierunku jazdy, pod warunkiem, że pojazd nie jest wyposażony w poduszki powietrzne lub poduszki są wyłączone.

Trzeba wiedzieć, że waga głowy noworodka równa się połowie wagi całego ciała. Niewykształcone mięśnie szyi powodują trudności z utrzymanie w pionie głowy, a przy gwałtownym szarpnięciu spowodowanym uderzeniem pojazdem w przeszkodę, dziecko ma większe szanse utrzymać główkę, jeśli siedzi tyłem do kierunku jazdy. Przyprowadzane badania potwierdzają, że dziecko powinno być przewożone tyłem do kierunku jazdy do trzeciego lub nawet jeśli to możliwe do czwartego roku życia.

Na tylnej kanapie samochodu dziecko w wieku do 12. roku życia, a także o wzroście poniżej 150 cm, musi być przewożone w fotelikach lub siedziskach.

Na co dzień nie brakuje sytuacji, kiedy w aucie jest fotelik, a dziecko... siedzi obok albo jest w foteliku, ale nie ma zapiętych pasów. Zdarza się także, że rodzic postawi fotelik na siedzeniu, ale go nie umocuje. Dziecko, siedzące w takim foteliku, w momencie uderzenia pojazdu w przeszkodę, jest wyrzucane z tego fotelika jak z katapulty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza