Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Czeget”, czyli słynna walizka Władimira Putina, która służy do odpalenia rosyjskiej broni jądrowej. Co zawiera?

Adam Kielar
Adam Kielar
„Czeget” z czasów prezydenta Borysa Jelcyna. Podobną walizkę nosi osobisty ochroniarz Putina
„Czeget” z czasów prezydenta Borysa Jelcyna. Podobną walizkę nosi osobisty ochroniarz Putina Stanislav Kozlovskiy / Wikimedia Commons / CC-BY-SA 4.0/ YouTube
Królowie mieli swoje insygnia, natomiast przywódcy wielkich mocarstw także mają swoje symbole. Jednym z nich, w przypadku liderów państw dysponujących bronią atomową jest „walizeczka”, umożliwiająca użycie arsenału nuklearnego. Dysponuje nią również Władimir Putin.

Walizka, której może użyć głowa kremlowskiego reżimu, nazywa się „Czeget”, tak samo jak szczyt na Kaukazie. Z tym pasmem górskim związana jest również cała nazwa systemu dowodzenia i kontroli rosyjskich sił nuklearnych strategicznych (SNF), który nazywa się „Kazbek” (szczyt na pograniczu Gruzji i Rosji).

Walizka nuklearna Putina. Co zawiera?

„Czeget” został stworzony jeszcze za czasów Związku Sowieckiego, na początku lat 80. XX wieku, za czasów rządów Jurija Andropowa, natomiast wszedł do użytku, gdy Michaił Gorbaczow został Pierwszym Sekretarzem Komunistycznej Partii.

Składa się on z systemu łączności, który przypomina telefon. Przekazuje on jednak wiadomości nie za pomocą dźwięku, ale zaszyfrowanych symboli. Zawiera też specjalne oprogramowanie umożliwiające łączność ze Sztabem Generalnym.

Prezydent Rosji cały czas ma do niej dostęp. Przyjmuje się, choć nie jest to oficjalnie potwierdzone, że podobne walizki stworzono również dla ministra obrony oraz szefa Sztabu Generalnego.

Użycie „Czegeta”

Tylko jeden raz było blisko do użycia systemu „Czeget”. W styczniu 1995 roku, walizka trafiła na biurko ówczesnego prezydenta Borysa Jelcyna, który miał zdecydować o użyciu sił nuklearnych w odpowiedzi na rzekomy pocisk, wystrzelony w kierunku Rosji.

Jak jednak się okazało, w niebo wystrzelona została z Norwegii rakieta Black Brant XII, która miała badać zorze polarne nad wyspą Svaldbard.

Jelcyn nie zdecydował się na użycie broni atomowej, gdyż Rosjanie potwierdzili, że nie miało miejsca wystrzelenie pocisku jądrowego.

Inne walizki nuklearne

Najbardziej znaną tego typu walizeczką jest „Nuclear football” prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Według „Washington Post”, który opisał ją w 2005 roku, walizka zawsze towarzyszy amerykańskiemu przywódcy. Znajdują tam się kody do wystrzelenia pocisków jądrowych.

Walizkę atomową posiada także Pakistan. W 2019 roku BBC ujawniło zdjęcia tamtejszego premiera Imrana Khana, niosącego czarną aktówkę z kodami do broni atomowej.

Oficjalnie, tego typu urządzeń nie ma we Francji, Indiach ani Wielkiej Brytanii.

Brytyjski premier za to, za każdym razem, gdy obejmuje urząd, pisze specjalne listy z instrukcjami dla kapitanów łodzi podwodnych, przewożących pociski termojądrowe. Mają one być otwarte w sytuacji, gdy władze w Londynie zostają zabite w wyniku ataku nuklearnego.

Przy zmianie premiera, listy są niszczone, a nowy szef rządu pisze je od nowa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza