Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Część mieszkańców ulicy Cichej w Bytowie chce podłączenia do miejskiej sieci

Sylwia Lis
Ulica Cicha jest remontowana.
Ulica Cicha jest remontowana. Sylwia Lis
Część mieszkańców ulicy Cichej w Bytowie chce podłączenia do miejskiej sieci. Spółka Veolia jednak nie chce ich przyłączyć ze względu na ich zdaniem nieopłacalność przedsięwzięcia. - Uważamy, że jest jeszcze realna szansa, aby wykorzystać okazję i położyć ciepłociąg na ul. Cichej, bowiem węzeł ciepłowniczy znajduje się już w SOSW przy ul. Styp-Rekowskiego. To dosłownie tuż przy samej ul. Cichej.

Część mieszkańców ulicy Cichej w Bytowie chce podłączenia do miejskiej sieci. Uważają, że ku temu jest teraz okazja, bo ulica jest kompletnie remontowana.

- Dzięki wsparciu finansowemu z Funduszu Dróg Samorządowych ulica Cicha w Bytowie zostanie gruntownie wyremontowana i zmodernizowana. Pojawiła się zatem doskonała możliwość, aby przy okazji prac ziemnych podłączyć budynki przy tej ulicy do miejskiej sieci ciepłowniczej należącej do francuskiej spółki Veolia - mówi Leszek Szymczak, radny miejski. - W ten sposób realnie zlikwidujemy smog. Kilkanaście osób - właścicieli zarządców nieruchomości - wyraziło już wolę podłączenia się do sieci, wypełniając odpowiednie deklaracje.

Wcześniej Veolia doprowadziła ciepłociąg aż do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego przy ul. Styp-Rekowskiego 5. Zatem znajduje się on w bezpośrednim sąsiedztwie ulicy Cichej. Należy wykorzystać fakt przebudowy, rozkopania ulicy do tego, aby wzdłuż niej ułożyć też ciepłociąg.

W imieniu mieszkańców ulicy Cichej zwróciłem się do burmistrza z wnioskiem o podjęcie skutecznych działań dających możliwość podłączenia ich domów do ciepła systemowego. Mam nadzieję, że razem uda się pozytywnie załatwić ich postulaty, co przyczyni się do poprawy jakości powietrza w naszym mieście.

Szans na podłączenie domów do miejskiej sieci ciepłowniczej nie ma. Przeszkodą jest bardzo wysoka cena inwestycji.

- Inwestycja ciepłownicza przy ulicy Cichej była analizowana przez spółkę Veolia - mówi Ryszard Sylka, burmistrz Bytowa. - Oszacowano, że przy podłączeniu się osiemdziesięciu procent mieszkańców jedno przyłącze będzie kosztowało około pięćdziesięciu tysięcy złotych, a przy mniejszym zainteresowaniu - około pięćdziesięciu procentach zabudowań - siedemdziesiąt tysięcy. Sama spółka inwestuje wtedy w jedno przyłącze piętnaście tysięcy złotych. Czyli oczekiwałaby od właścicieli przyłączonych posesji po ponad trzydzieści, a nawet pięćdziesiąt tysięcy złotych. Takich pieniędzy nikt nie wyłoży ani gmina nie ma takich pieniędzy w budżecie, aby wesprzeć mieszkańców, nie jesteśmy w stanie pomóc. Poza tym jeśli ktoś miałby wyłożyć chociaż część tej kwoty, to zacznie kalkulować, czy nie taniej będzie mu gaz podłączyć, który i tak już jest tam „w drodze”, i zrobić takie właśnie ogrzewanie. Gdy rozmawiałem z mieszkańcami, przytakują, że do gazu można podłączyć się niemal za darmo, zamontują sobie piec, koszt wyniesie około dziesięciu tysięcy. W tej chwili ogrzewanie gazowe jest nieco tańsze niż ciepło, które otrzymujemy z Veoli. Moim zdaniem, każdy będzie tu patrzył przez pryzmat pieniędzy, co jest zupełnie zrozumiałe.

Na przebudowę ulicy Cichej w Bytowie trafiło 1,6 miliona złotych. Tu, podobnie jak na ulicy Miłej, projekt przewiduje wycięcie wszystkich drzew.

Zostały już usunięte. Jednak po wycięciu drzew i modernizacji ulicy będą nowe nasadzenia. Dodajmy, że remont ulicy ma się zakończyć jeszcze w tym roku.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza