Człuchów. Rewitalizacja parku Luiza przy człuchowskim zamku

  Człuchów. Rewitalizacja parku Luiza przy człuchowskim zamku

  Fot. Archiwum

  Głos Pomorza

  Aktualizacja:

  Głos Pomorza

  Widok na zamek i park w Człuchowie.

  Widok na zamek i park w Człuchowie. ©Fot. Archiwum

  W parku otaczającym człuchowski zamek uporządkowane zostaną alejki, postawione będą ławki i latarnie. Właśnie ruszył projekt rewitalizacji parku "Luiza - luz i zaduma“.
  Widok na zamek i park w Człuchowie.

  Widok na zamek i park w Człuchowie. ©Fot. Archiwum

  XIX-wieczny zabytkowy park miejski - Lasek Luizy to oprócz zamku jedna z największych atrakcji Człuchowa. Teraz park odzyska dawny blask. Na jego rewaloryzację przyznano 1,5 mln zł z funduszy unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego.
  Całość prac zamknie się w ponad dwa mln zł.

  - Z końcem czerwca ruszyły prace w ramach tzw. gospodarki drzewostanem. Systematycznie usuwane są samosiewy i zakrzaczenia. W międzyczasie prowadzone są prace pielęgnacyjne. Sadzone będą nowe drzewa i krzewy - wyjaśnia Dorota Lipska, kierownik referatu gospodarki przestrzennej człuchowskiego magistratu.

  Oprócz tego uporządkowane zostaną parkowe alejki. Część z nich zostanie utwardzona, będą oczyszczone i wyrównane.

  Projekt przewiduje też wymianę ogrodzenia parkowego i budowę systemu zasilenia energetycznego. W parku mają zostać także zamontowane kamery do monitoringu.

  - Najwięcej czasu i pieniędzy pochłonie budowa kładki z punktem widokowym. Kładka będzie znajdowała się w tym samym miejscu, ale będzie to nowy obiekt, dodatkowo wyposażony w punkt widokowy. W tej chwili opracowywany jest jej projekt - mówi Dorota Lipska.

  W parku zamontowane zostaną także ławeczki, nie zabraknie koszy na śmieci, powstaną altany - pawilony parkowe.

  Drogę oświetlać będą latarnie, a wskażą ją drogowskazy. Zamontowane zostaną także tematyczne tablice na potrzeby ścieżek edukacyjnych. Dla fanów tego typu rozrywek powstanie stały punkt do gry w szachy. Prace w Lasku Luizy mają skończyć się do końca bieżącego roku.

  W przyszłym roku ze środków RPO finansowana będzie jego pielęgnacja.
  - Już nie mogę się doczekać, żeby przejść się parkiem i zobaczyć, jak to wszystko będzie wyglądało - mówi jeden z mieszkańców miasta.

  Lasek

  Park miejski zwany Laskiem Luizy położony jest wokół krzyżackiego zamku. Lasek powstał na założeniu
  XIX - wiecznego parku w stylu swobodnym, tzw. angielskiego parku kurortowego. Park mieści się na obszarze 28 ha, poprzecinany jest alejami. Głównymi gatunkami drzew, jakie w nim spotkamy są buki, dęby i klony.

  W tym roku prace prowadzone są w ramach I etapu rewaloryzacji na powierzchni ok. 6 ha. Pozostała część musi poczekać na kolejne dofinansowanie.

  Czytaj treści premium w Głosie Pomorza Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (1) forum.gp24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  GP24 PLUS POLECAMY

  Wideo