Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czternaście milionów dla chętnych rybaków

Artykuł: Grzegorz Bryszewski [email protected] Zdjęcie: archiwum
Czternaście milionów dla chętnych rybaków.
Czternaście milionów dla chętnych rybaków.
Lokalna Grupa Rybacka Pradolina Łeby ogłosiła II nabór na dofinansowanie projektów związanych z działalnością rybacką. Szanse na ich otrzymanie mają np.

rybacy, którzy chcieliby zrezygnować ze swojego zajęcia.[/b]

Lokalna Grupa Rybacka Pradolina Łeby to stowarzyszenie, którego podstawowym celem jest realizacja Lokalnej Strategii Rozwoju Obszarów Rybackich. A ta strategia zakłada m.in poprawę jakości życia społeczności rybackich, rozwój przedsiębiorczości wśród osób związanych z rybołówstwem, utrzymanie sektora rybackiego w obszarze LGR i zadbanie o dobry stan środowiska.

LGR obejmuje tereny gmin: Cewice, Choczewo, Gniewino, Linia, Luzino, Łeba, Łęczyce, Nowa Wieś Lęborska i Wicko. Partnerem stowarzyszenia jest też starostwo powiatowe w Lęborku.

Rok temu Pradolina Łeby znalazła się w grupach rybackich, którym Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przydzieliło finansowanie, nie­zbędne do prowadzenia działalności. Resort przeznaczył dla stowarzyszenia 39 mln złotych, niewielką część tych środków organizacja miała przeznaczyć na prowadzenie swojej działalności, resztę miała przekazać w ramach dofinansowania podmiotom z wartościowymi projektami.

– My nie przekazujemy bezpośrednio dofinansowania. Jedynie pośredniczymy w tym. Oceniamy wnioski pod względem zgodności z Lokalną Strategią Rozwoju Obszarów Rybackich. Wnioski przesyłamy do Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku i tam są oceniane pod względem for­mal­nym – uściśla Arkadiusz Pasiuk z LGR Pradolina Łeby.

Pierwszy nabór LTR prowadziła przez całe wakacje, o drugim poinformowano teraz. W sumie do rozdysponowania jest 14 mln złotych.

– Sumę tę należy podzielić na cztery części, które umownie można nazwać środkami – informują przedstawiciele LTR Pradolina Łeby.

Środek pierwszy to wzmocnienie konkurencyjności i utrzymanie atrakcyjności obszarów zależnych od rybactwa (w sektorze publicznym, społecznym i gospodarczym).

Środek drugi to restrukturyzacja i reorientacja działalności gospodarczej oraz dywersyfikacja zatrudnienia osób mających pracę związaną z sektorem rybactwa przez tworzenie dodatkowych miejsc pracy poza tym sektorem.

Środek trzeci to podnoszenie wartości produktów rybactwa, rozwój usług na rzecz społeczności zamieszkującej obszary zależne od rybactwa. Ostatnie z działań to ochrona środowiska i dziedzictwa przyrodniczego na obszarach zależnych od rybactwa w celu utrzymania jego atrakcyjności oraz przywracanie potencjału produkcyjnego sektora rybactwa w przypadku jego zniszczenia w wyniku klęski żywiołowej lub przemysłowej.

Szansę na otrzymanie dofinansowania mają np. osoby, które chciałyby wykorzystać kutry rybackie do stworzenia atrakcji agroturystycznej albo zatrudnić rybaków w działalności niezwiązanej bezpośrednio z rybactwem. O pieniądze mogą się też starać osoby zainteresowane rozwojem turystyki, działalności gospodarczej i ochrony środowiska. 

Składanie wniosków

Przyjmowanie wniosków w ramach naboru ruszy 5 listopada i potrwa do 5 grudnia.

Wnioski o dofinansowanie projektów można składać w siedzibie LGR Pradolina Łeby w Gniewinie (powiat wejherowski) przy ulicy Pomorskiej 7 (tel. 783 404 954). Druki wniosków i dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej organizacji pod adresem www.pradolinaleby.pl

Podczas pierwszego naboru do LTR Pradolina Łeby trafiło 39 wniosków, 14 z nich wybrano do dofinansowania.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza