MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czy przycinanie hortensji jesienią to dobry pomysł? Sprawdź, żebyś nie żałował. Poznaj zasady jesiennego cięcia tych krzewów

Katarzyna Laszczak
Przed przycinaniem hortensji trzeba wiedzieć, jaki gatunek mamy, bo nie wszystkie tnie się tak samo.
Przed przycinaniem hortensji trzeba wiedzieć, jaki gatunek mamy, bo nie wszystkie tnie się tak samo. Katarzyna Laszczak
Hortensje to piękne i bardzo modne krzewy ogrodowe, ale często mamy problem z ich przycinaniem. Sprawdź, jak i czy w ogóle trzeba przycinać te krzewy jesienią. Dowiedz się też, czy trzeba usuwać ich kwiaty przed zimą. Poznaj zasady jesiennego cięcia hortensji.

Spis treści

Przycinanie hortensji: uważaj na gatunek krzewu

Hortensje mają mnóstwo wielbicieli, jednak zauroczenie tymi krzewami nie wystarczy, żeby dobrze rosły. Bardzo ważne jest odróżnianie ich gatunków i to, żebyśmy wiedzieli, jakie hortensje mamy w ogrodzie. To od tego zależy, czy nie popełnimy błędów w czasie cięcia hortensji. To jeden z najważniejszych zabiegów w uprawie tych krzewów. A przy tym najłatwiej o błędy. Bo jedne kwitną dobrze, jeśli się je regularnie przycina, a inne po takim zabiegu kwiatów nie mają wcale.

Sprawdź: Jak odróżnić hortensje ogrodowe, bukietowe i krzewiaste i jakie są różnice w ich uprawie oraz pielęgnacji

Czy przycinać hortensje jesienią?

Na przełomie lata i jesieni często zastanawiamy się, czy należy przyciąć hortensje lub ściąć ich kwiaty przed zimą. Cięcie hortensji, polegające na skróceniu ich pędów, nie jest zalecane jesienią. W tym okresie można jednak przyjrzeć się krzewom i wykonać cięcie sanitarne – jeśli jest potrzebne. Polega to na usunięciu tylko tych pędów, które uszkodzone lub suche.

Czy ścinać przekwitłe kwiaty hortensji?

Jeśli chcemy ściąć kwiaty, to możemy to teraz zrobić (nie zwlekajmy z tym jednak do późnej jesieni, bo kwiaty stracą kolory, a późne cięcie jest też gorsze dla roślin). Dowiedz się więcej: kiedy ścinać i jak suszyć hortensje, żeby zachowały kolor i były trwałe.

Zaraz po kwitnieniu można usunąć przekwitłe kwiatostany, tnąc je jak najwyżej, najlepiej tuż pod kwiatostanem. To szczególnie ważne w przypadku hortensji ogrodowej, której pędów nie wolno mocno skracać. Jednak usuwanie kwiatów nie jest konieczne. Są one trwałe, i choć zimą stracą kolory i zbrązowieją, zachowają formę i będą dobrze wyglądać w zimowym ogrodzie.
Ważny jest też praktyczny powód, by zachować kwiaty hortensji na krzewie – w takiej formie rośliny lepiej zimują. Warto pozostawić je do wiosny i dopiero wtedy usunąć.

Jeśli nie jesienią, to kiedy ciąć hortensje?

Hortensje przycina się wiosną! Z tym że hortensje bukietowe oraz krzewiaste (drzewiaste) należy przyciąć mocno, skracając wszystkie pędy. Natomiast hortensji ogrodowych, a także dębolistnych i kosmatych nie przycina się prawie wcale (poza usunięciem uszkodzonych i suchych pędów). Jeśli skrócimy wszystkie pędy, pozbawimy je pąków kwiatowych i nie będą kwitły.

Dowiedz się więcej: Jak przycinać hortensje bukietowe, krzewiaste i ogrodowe, żeby dobrze kwitły? Sprawdź

Pewnym wyjątkiem jest hortensja pnąca. Nie wymaga ona regularnego cięcia, ale jeśli musimy zapanować nad jej rozrostem, przytnijmy ją zaraz po kwitnieniu, latem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza