Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy są już grzyby w lasach? Internautów rozpiera duma i chwalą się zbiorami. Zobacz zdjęcia

Anna Daniluk
Anna Daniluk
Internauci chwalą się swoimi zbiorami grzybów w mediach społecznościowych. Kliknij w przycisk i przesuwaj strzałkami, aby zobaczyć grzyby prezentowane na Instagramie.
Internauci chwalą się swoimi zbiorami grzybów w mediach społecznościowych. Kliknij w przycisk i przesuwaj strzałkami, aby zobaczyć grzyby prezentowane na Instagramie. Mariusz Kapala/archiwum PolskaPress/Gazeta Lubuska
Tradycja grzybobrania znana jest w Polsce od setek lat. Znalazła nawet swoje odzwierciedlenie na kartach „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Grzybobranie to dla wielu osób okazja do spotkania w gronie rodziny lub przyjaciół. Grzybiarze chętnie chwalą się swoimi leśnymi zbiorami w sieci. Zadajecie sobie pytanie, czy są już grzyby w lasach? Zobaczcie te zdjęcia z Instagrama.

W skrócie

Grzyby zajmują szczególne miejsce w kuchni polskiej. Z pokolenia na pokolenie przekazywano przepisy na grzyby w occie, kotlety z kani, zupy grzybowe i sos z kurek. Dla wielu osób grzybobranie jest okazją do wysuszenia grzybów, aby w grudniu móc je wykorzystać do świątecznej zupy grzybowej, uszek wigilijnych i nadać smak barszczowi czerwonemu na zakwasie.

Kliknij w przycisk, aby zobaczyć grzyby zbierane w Polsce

Kiedy na grzybobranie?

Pierwsze grzyby pojawiają się w polskich lasach już w maju. Można zbierać je przez całe lato. Ważne, aby nie było zbyt sucho. Gdy jest ciepło i powietrze jest wilgotne, można spodziewać się sporej liczby grzybów w lasach. Taka aura sprzyja rozwojowi grzybni. Wprawieni grzybiarze idą na grzyby z samego rana. W wielu osobach budzi się duch rywalizacji i liczą, że o poranku jeszcze nikt nie zabierze im grzybów sprzed nosa.

Jak wybierać się na grzyby?

Idąc na grzyby, warto zaopatrzyć się w ostry scyzoryk i koszyk z wikliny lub z innego przewiewnego materiału. Podczas zbierania grzybów można też sięgać po torebki wykonane z bawełny lub innych naturalnych materiałów. Ważne, aby grzyby miały dostęp do powietrza. W workach foliowych mogą się zaparzyć pod wpływem temperatury.

Grzybiarze powinni też ubrać się na grzyby w odpowiedni sposób, aby ograniczyć dostęp kleszczy do ludzkiego ciała. Najlepiej założyć na siebie:

  • czapkę lub chustkę na głowę, aby ograniczyć dostęp owadów do włosów i głowy,
  • ubranie z długimi nogawkami i rękawami,
  • kurtkę przeciwdeszczową (jeśli pada),
  • wygodne i stabilne buty, aby sprawnie chodzić po nierównościach terenu.

W lesie warto też pamiętać o odpowiedniej ochronie przed komarami i kleszczami oraz nacieraniu się odpowiednimi płynami.

Jakie grzyby można zbierać w lasach i co z nich przyrządzić?

Aktualnie w lasach można zebrać czubajki kanie, kurki, borowiki szlachetne, podgrzybki, gołąbki i maślaki. Równie często pojawiają się w lasach boczniaki i pieczarki. A gdy już zbierzecie grzyby, polecamy skorzystać z przepisów na makaron z kurkami lub omlet z kurkami.

Jak jeszcze można wykorzystać grzyby w kuchni? Zobacz np., jak przyrządzić boczniaki.

Zobaczcie w naszej galerii, jakie grzyby znaleźli internauci z całej Polski

Internauci chwalą się swoimi zbiorami grzybów w mediach społecznościowych. Kliknij w przycisk i przesuwaj strzałkami, aby zobaczyć grzyby prezentowane na Instagramie.

Czy są już grzyby w lasach? Internautów rozpiera duma i chwa...

Akcesoria, które ułatwią Ci pracę w kuchni

Materiały promocyjne partnera

Zobacz inne tematy kulinarne ze Strony Kuchni:

od 7 lat
Wideo

Wytrawny sernik z pomidorkami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Czy są już grzyby w lasach? Internautów rozpiera duma i chwalą się zbiorami. Zobacz zdjęcia - Strona Kuchni

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza