Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy syrenka z herbu Ustki to plagiat?

(red)
Po lewej herb Ustki, po prawej Bertizarana
Po lewej herb Ustki, po prawej Bertizarana
Odkrycia dokonał Adam Brzóska, przewodniczący Rady Miejskiej szukając w internecie informacji o europejskich miastach, które podobnie jak Ustka mają w herbie syrenkę.

Tak natrafił na herb starego miasteczka Bertizarana w północnej Hiszpanii, w kraju Basków, liczącego zaledwie 662 mieszkańców. - Zdębiałem. Od razu poznałem, że przecież ją znam. - relacjonuje przewodniczący.

Chodzi tylko o postać syrenki, bo oba herby różnią się pozostałą symboliką. W hiszpańskim
zamiast żaglowca występują dwie świece. Ale syrenki są identyczne. Mają takie same twarze, takie samo ułożenie ciała i kropka w kropkę takie same biusty. Hiszpańska syrenka trzyma w prawej ręce lusterko, dokładnie takim samym chwytem, jak ustecka trzyma w tej samej ręce łososia. Nawet włosy wiatr rozwiewa im w ten sam sposób. Jedyną różnicą jest ogon. Ma wprawdzie taki sam kształt, ale u "ustczanki" jest on podzielony, a u "Hiszpanki" jednolity.

Zaalarmowane przez A. Brzóskę władze Ustki ustaliły już, że syrenka łudząco podobna do tej z hiszpańskiego rejonu Navarry pojawiła się w usteckim herbie po ostatniej modyfikacji herbu w 2006 roku. Chodziło wówczas o głośną medialnie operację powiększenia biustu - aby ustecka syrenka nie przynosiła kurortowi wstydu zbyt słabo zaakcentowanym walorem kobiecości.

Na zlecenie ówczesnego burmistrza, heraldycznie operację tę przeprowadził za 12 tys. zł Michał Marciniak - Kożuchowski, artysta plastyk i członek Polskiego Towarzystwa Heraldycznego. To jeden z największych autorytetów w tej branży w Polsce. Projektował i opiniował wiele herbów miast, gmin i powiatów. Po odkryciu sobowtóra już słychać głosy, że jest ona plagiatem, a miasto powinno zażądać wyjaśnień od heraldyka.
W piątek nie udało się nam nawiązać z nim kontaktu. Inny, zastrzegający anonimowość heraldyk zaznacza, że plagiatem mógłby być jedynie cały herb, a nie poszczególne jego elementy, które zwyczajowo przedstawiane są w sposób symboliczny i zawsze są do siebie bardzo podobne - na przykład orły i gryfy.

- W poniedziałek roześlemy pisma z prośbą o wyjaśnienia zarówno do twórcy naszej syrenki, jak i do hiszpańskiej gminy. Może się przecież okazać, że to nasza syrenka była pierwsza - powiedział Jacek Cegła, rzecznik burmistrza. Zaznaczył, że Ustka woli wyjaśnić sprawę z własnej inicjatywy niż bronić się przed zarzutem zmałpowania syrenki od Hiszpanów. Ustecki herb z syrenką powstał około 1922 r., po raz pierwszy zatwierdzony oficjalnie został w 1924 r. Żaglowiec, ryba i syrenka były jednak wielokrotnie modyfikowane

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza