Czy szczoteczka soniczna jest lepsza niż elektryczna?

Materiał informacyjny
Szczoteczki soniczne to popularne produkty na naszym rynku, dlatego wielu klientom wydaje się, że to nowocześniejsza i ulepszona wersja szczoteczek elektrycznych. Nie jest to jednak prawdą. Szczoteczka soniczna wcale nie jest nowszą od elektrycznej, ponadto znacznie się od niej różni. Czy na korzyść? O tym należy przekonać się samemu.

Szczoteczka soniczna i elektryczna, czym się różnią?

Szczoteczka soniczna i elektryczna różnią się między sobą, choć tak naprawdę każda z nich jest szczoteczką elektryczną. Może to dziwić, bo utarło się sądzić, że szczoteczka elektryczna to ta z okrągłą główką, a soniczna z podłużną. Jednak prawda jest taka, że każda szczoteczka do zębów, która nie jest wprawiana w ruch jedynie manualnie, lecz przez prąd, należy do szczoteczek elektrycznych.

  • Pierwszą różnicą między szczoteczką elektryczną z okrągłą główką, a soniczną jest ich kształt, a dokładniej – kształt ich końcówki. Okrągły w szczoteczkach 2D lub 3D i prostokątny w szczoteczkach sonicznych
  • Drugą zasadniczą różniącą jest zakres ruchu końcówki. Szczoteczka soniczna wykonuje bowiem ruchy z boku na bok. Z kolei szczoteczka elektryczna z okrągłą główką obejmuje swymi włókami cały ząb i wykonuje ruchy oscylacyjno-rotacyjne (2D) oraz w bardziej zaawansowanych modelach dodatkowo ruchy pulsacyjne (3D).
  • Trzecia różnica odnosi się do sposobu czyszczenia zębów: szczoteczka soniczna obejmuję główką 2 lub więcej zębów. Wibruje z boku na bok. Do jej używania należy stosować podobna technikę ruchu ręki jak w szczoteczkach manualnych. W przypadku szczoteczek 2D lub 3D główką obejmuje każdy ząb z osobna. Technika szczotkowania opiera się na metodzie „ząb po zębie” Należy przyłożyć końcówkę do danej powierzchni zęba , poczekać 1-2 sek i pozwolić szczoteczce zapracować . Następnie należy przejść do oczyszczania kolejnego zęba.

Elektryczna szczoteczka soniczna – zalety i wady

Zalety elektrycznej szczoteczki sonicznej

Podłużny kształt końcówki
Dla osób, które dopiero przechodzą ze szczoteczek manualnych w elektryczne, dużym problemem może być przystosowanie się do nowego kształtu główki. Szczoteczka soniczna, która zachowuje wydłużony kształt końcówki, będzie więc dla nich wygodniejsza.

Do tego smukły kształt szczoteczki ułatwi manewrowanie szczoteczką soniczną podobnie jak manualną. Oczywiście przy szczoteczce sonicznej, której końcówka wykonuje dodatkowe ruchy wibrujące, efekt doczyszczenia zębów będzie o wiele lepszy niż przy użyciu szczoteczki manualnej.

Wady elektrycznej szczoteczki sonicznej

Wadą szczoteczki sonicznej jest to, że nadal wymaga manualnych ruchów przy czyszczeniu zębów. Nie wystarczy przykładać ją do zębów, aby zostały one wyczyszczone (a tak się dzieje przy szczoteczce elektrycznej 2D lub 3D). Trzeba fizycznie wspomóc pracę szczoteczki wykonując dodatkowo tzw. ruchy wymiatające.

Kolejnym mankamentem jest to, że prezentuje ruchy tylko w dwóch wymiarach z boku na bok. Są to ruchy wymiatające, które nie są aż tak precyzyjne, jak ruchy w technologii 3D obecne w szczoteczkach elektrycznych z okrągłą główką.

Poza tym szczoteczka soniczna ma mniej trybów pracy niż szczoteczka elektryczna, jeśli więc komuś zależy na dodatkowych funkcjach typu czyszczenie języka, powinien zdecydować się jednak na szczoteczkę elektryczną z okrągłą główką posiadającą 6 trybów pracy ( np. Oral B Genius X).

Szczoteczka elektryczna 3D – zalety i wady

Zalety szczoteczki elektrycznej 3D

Ruchy w trzech wymiarach usuwające płytkę nazębną

Dużą zaletą szczoteczek elektrycznych jest wykonywanie przez nie ruchów w trzech wymiarach. Wykorzystują one zarówno ruchy oscylacyjno-rotacyjne jak i pulsacyjne. Ruchy pulsacyjne to takie, które naruszają i obluzowują płytkę nazębną, a ruchy oscylacyjno-rotacyjne to te, które ją wymiatają.

Taki sposób czyszczenia pozwala zachować zdrowie zębów, gdyż płytka nazębna przyczynia się do większości problemów z uzębieniem. Sprzyja bowiem próchnicy i stanom zapalnym dziąseł. Płytka nazębna tworzona jest przez bakterie, które osadzają się na powierzchni zębów i dziąseł, wykorzystując jako swoje pożywienie składniki naszego pożywienia: głównie węglowodany.

Na początku płytka bakteryjna jest miękka, ale z czasem twardnieje, tworząc kamień nazębny, który trzeba usunąć już w gabinecie stomatologicznym. Zgromadzona płytka nazębna uwalnia liczne toksyny, endotoksyny i cytokiny, które przenikają tkankę dziąseł i dają początek np. zapaleniu dziąseł. Jeśli stan zapalny dziąseł jest nieleczony i trwa długo, może przerodzić się w zapalenie przyzębia.

Dlatego też zamiast cierpieć z powodu stanów zapalnych i stwarzać przyjazne środowisko do tworzenia się próchnicy, warto zadbać o to, aby regularnie i na bieżąco pozbywać się płytki nazębnej za pomocą szczoteczki elektrycznej, która usuwa nawet do 100 % więcej płytki nazębnej niż zwykła szczoteczka.

Technologia 3D pozwala dokładniej i bez wysiłku czyścić zęby

W większości szczoteczek elektrycznych marki Oral-B zastosowana jest technologia 3D. Oznacza to, że osoba, która używa szczoteczki, nie musi wkładać dodatkowego wysiłku w szczotkowanie zębów, gdyż obracające się włókna same czyszczą powierzchnię zęba. Nie trzeba wykonywać przy tym dodatkowych, manualnych ruchów. Wystarczy przykładać na 2-3 sekundy główkę szczoteczki do każdej powierzchni wszystkich zębów po kolei i gotowe!

Ruchy pulsacyjne, oscylacyjne i rotacyjne umożliwiają też lepsze czyszczenie przestrzeni międzyzębowych, co potwierdziły testy wykonywane przy użyciu szybkiej kamery. Ruchy te pozwalają na dokładniejsze wniknięcie włókien szczoteczki w przestrzenie międzyzębowe i dokładniejsze czyszczenie trudno dostępnych miejsc.

Wymienne końcówki
Zaletą szczoteczek elektrycznych z okrągłą główką jest to, że możemy dobrać do nich większą liczbę końcówek niż przypadku szczoteczek sonicznych. Końcówki te można dobierać w zależności od tego, jaką funkcję ma pełnić szczoteczka. Jeśli np. nosimy aparat ortodontyczny, to przyda nam się specjalistyczna końcówka, która jest tak skonstruowana, aby oczyszczać zarówno powierzchnie zamków jak i zębów.

Z kolei końcówka przeznaczona do wybielania zębów, posiada dodatkową gumkę polerującą umieszczoną w środku główki, która pomaga w równomiernym rozprowadzeniu pasty po całej powierzchni zębów, usunięciu w ten sposób powierzchniowych przebarwień i zabrudzeń oraz wypolerowaniu czyszczonej powierzchni, zapewniając efekt gładkich oraz lśniących zębów.


Fot. Końcówki do szczoteczek elektrycznych Oral-B

Końcówka przeznaczona dla dzieci od 3. roku życia ma z kolei mniejszy rozmiar i wyjątkowo miękkie oraz delikatne włókna. Włókna te mają specjalne rozmieszczenie, dopasowane do jamy ustnej dziecka - są lekko uniesione w centralnej części końcówki, co pozwala na dokładniejsze czyszczenie newralgicznych miejsc.

Wady szczoteczki elektrycznej

Wadą szczoteczki elektrycznej jest to, że jest głośniejsza niż soniczna. W małych mieszkaniach, gdzie akurat panuje cisza i nie gra np. telewizor, czy radio, dokładnie więc słychać, który z domowników myje właśnie zęby.

Elektryczna szczoteczka soniczna czy ta z okrągłą główką– która najlepsza?

Choć istnieją zwolennicy szczoteczek sonicznych, którzy twierdzą, że prostokątny kształt główki szczoteczki, który znają ze szczoteczki manualnej jest dla nich bardziej dogodny , to jednak zwolennicy szczoteczek elektrycznych z okrągłą główką podkreślają doskonałe dotarcie małej okrągłej główki w trudno dostępne miejsca, szczególnie na dolnych zębach od strony języka. Głos tej drugiej grupy podparty jest doniesieniami naukowymi.

Czytaj więcej: Szczoteczka do zębów – elektryczna czy soniczna? Badania naukowe potwierdzają, że technologia 3D najlepiej zadba o Twoje zęby!

Działanie szczoteczek elektrycznych jest poddane szczegółowym badaniom. Do chwili obecnej przeprowadzono np. ponad 120 badań klinicznych, które pokazywały przewagę szczoteczki osylacyjno-rotacyjnej Oral B nad szczoteczkami manualnymi oraz sonicznymi.

Jak donoszą wyniki, faktycznie szczoteczki elektryczne Oral B są bardziej efektywne i skuteczne niż szczoteczki manualne, czy soniczne. Przewaga jest zrozumiała, jeśli weźmie się pod uwagę fakt, że na rynku jest obecnie szczoteczka elektryczna Oral B Genius 10000 N czy najnowsza Oral B Genius X, które posiadają możliwość łączenia się z naszym smartfonem za pomocą specjalnej aplikacji i informowania nas, czy w prawidłowy sposób czyścimy zęby. Dzięki śledzeniu mycia zębów za pomocą kamerki (Oral B Genius 10000 N) lub bez jej użycia, lecz za pomocą sztucznej inteligencji (Oral B Genius X), mamy możliwość kontrolowania poprawności mycia oraz dokładniejszego czyszczenia jamy ustnej. Jest to zupełnie innowacyjne rozwiązanie, którego próżno szukać w szczoteczkach sonicznych.

Rozważając zakup szczoteczki pamiętajmy też, że mała okrągła główka szczoteczki elektrycznej została stworzona na wzór narzędzi dentystycznych, co w połączeniu z ruchami 2D lub 3D pozwala lepiej doczyścić zęby niż ma to miejsce w przypadku podłużnej główki szczoteczki sonicznej i jej ruchu wibrującemu.

Najnowsze modele szczoteczek elektrycznych odznaczają się też wyjątkowo długą żywotnością baterii, dzięki czemu o ich naładowaniu musimy pamiętać jedynie raz na dwa tygodnie. A to zdecydowanie ułatwia ich użytkowanie.
Czytaj więcej: Szczoteczka soniczna czy elektryczna – jaka najlepsza, co wybrać?

Wideo

Dodaj ogłoszenie