MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czy Ustka odkupi kino od synowej burmistrza? Oto jest pytanie

Bogumiła Rzeczkowska
Bogumiła Rzeczkowska
Radni poparli wniosek wiceprzewodniczącego rady Kamila Cichego. Postanie analiza: odkupić kino, czy je unicestwić.
Radni poparli wniosek wiceprzewodniczącego rady Kamila Cichego. Postanie analiza: odkupić kino, czy je unicestwić. Urząd Miasta Ustka
Czy kultowe kino Delfin przejdzie w ręce miasta? Na sesji wniosek dotyczący analizy pierwokupu radni przegłosowali prawie jednogłośnie. Problem tkwi w tym, że kino prowadzi rodzina synowej burmistrza Jacka Graczyka. Kupi od niej? Nepotyzm. Nie kupi, to pogrzeb kultury? Jeszcze gorzej.

Dyskont, hotel, centrum rehabilitacji - to wszystko może powstać w miejscu kina Delfin, w którego ekran w ciągu 83 lat istnienia zapatrzeni byli i jeszcze są całe pokolenia widzów. Ustczan i turystów.

Już 10 lat temu pojawił się zamiar sprzedaży obiektu, od którego prywatni właściciele odstępowali. Styczniowa oferta na portalu nieruchomości to 4 999 000 zł. Budynek o powierzchni ponad 750 mkw stoi na działce 2500 mkw w idealnym punkcie miasta, z kawiarnią i pensjonatowym zapleczem. No i z salą kinową.

Kino stało się tematem ostatniej sesji rady, choć o głównym problemie głośno nie wspomniano. W każdej sytuacji burmistrz Ustki Jacek Graczyk może oczekiwać powszechnej krytyki, choć z pewnością się wyłączy z dyskusji. Jeśli miasto wzorem innych samorządów kupi kino, padną podejrzenia o nepotyzm. Jeśli nie, ustczanie je stracą.

Radny Kamil Cichy złożył wniosek, by władze miasta przeanalizowały możliwości pierwokupu nieruchomości.
- Właściciele obiektu kulturalnego wystawili go na sprzedaż i obawiam się, że skończy się to jak w innych miastach - będziemy mieli tam kolejny owadowy sklep wielkopowierzchniowy - argumentował. Dlatego chciałbym, żeby miasto przeanalizowało, czy ten budynek warto kupić. Jeśli tak, to na jakie cele kulturalne moglibyśmy obiekt przeznaczyć.

Na 14 radnych za przyjęciem wniosku głosowało 13 radnych z KWW Jacka Graczyka. Przeciwna była tylko radna Adriana Cerkowska-Markiewicz z PO.

Już po głosowaniu wniosek poparła radna Krystyna Ginter.
- Mamy ustawę o ochronie zabytków, która mówi o tym, że na samorządach spoczywa ochrona własnego dziedzictwa kulturowego. To my, samorządowcy, mamy określić, co chcemy ochronić. Rozmawiałam z wielu mieszkańcami Ustki, którzy są bardzo zaniepokojeni, że kino dostanie się w ręce nowego właściciela, który będzie chciał albo wybudować hotel albo wprowadzić handel sieciowy. Ponieważ mamy w zamierzeniach budowę nowego centrum kultury, to poddaję pod państwa analizę możliwość przeniesienia domu kultury właśnie do kina, przypominając, że działka z tyłu daje możliwość rozbudowy kina o zaplecze domu kultury. Może warto by było ogłosić konkurs architektoniczny na koncepcję rozbudowy kina. Obiekt jest w ewidencji zabytków, więc ustawa na nas narzuca odpowiedź dotyczącą prawa pierwokupu.

Radna Elżbieta Nadolna dorzuciła argument, że Uniwersytet Trzeciego Wieku miałby doskonałe warunki na organizowanie wykładów.

- Kino jest wystawione na sprzedaż w sposób komercyjny w biurze nieruchomości i wzbudza spore zainteresowanie - mówi Monika Graczyk, której spółka rodzinna jest właścicielem obiektu. - Ja osobiście uważam, że sposobem zachowania kina jest przejęcie przez miasto, wzorem Darłowa czy Łeby, i utworzenie centrum kultury. Tym bardziej, że miasto planuje jego utworzenie. Samorządy mają więcej możliwości pozyskiwania środków niż prywatni inwestorzy, bo są większym gwarantem.
Monika Graczyk przyznaje, że nikt zainteresowany kupnem obiektu nie mówił o zachowaniu jego dotychczasowej funkcji, a ofert przybywa.
- Tu jest gotowa sala widowiskowa i bardzo dużo plusów. Minusem jest obawa przed krytyką. Nie jest łatwo podjąć decyzję, szczególnie w takiej sytuacji. Ale w małym mieście każdy kogoś zna - dodaje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza