Czy w gminie Miastko jest ciemno?! Nocny film ratusza i radnych

Andrzej Gurba
Andrzej Gurba
Andrzej Gurba
Udostępnij:
Komisja budżetu Rady Miejskiej w Miastku podzieliła 150 tys. zł na oświetlenie drogowe. 100 tys. zł poszło na wsie, a 50 tys. zł na lampy w mieście. Wystarczyło na załatwienie 10 z 25 złożonych wniosków. W czasie komisji wywiązała się dyskusja na temat tego, czy w gminie Miastko jest ciemno przy drogach i chodnikach. Ratusz nakręci film, który będzie prezentowany zarządcom dróg.

Na początek lista zaakceptowanych wniosków dotyczących budowy lamp: koło szkoły w Kamnicy – 10 tys. zł, w Świerzenku przy drodze gminnej prowadzącej do OSP - jedna lub dwie lampy i być może z czujnikiem ruchu – 15 tys. zł., doświetlenie przystanku w Węglewie (dwie lampy) – 25 tys. zł, dwie lampy przy drodze od skrzyżowania przy kościele w Świerznie w kierunku Żydowa) – 20 tys. zł, lampa przy przystanku w Męcinach – 10 tys. zł, lampa przy placu zabaw i świetlicy w Tursku – 10 tys. zł, lampy w Dolsku (przy posesji nr 8 i nr 10a oraz na odcinku od posesji 16-24) – 30 tys. zł. Wnioskiem rezerwowym jest budowa oświetlenia od cmentarza do Łodzierzy – 20 tys. zł.
Jeśli chodzi o miasto, to zaakceptowano następujące wnioski: lampy przy ul. Piastowskiej w Miastku (koło garaży, śmietników) – 30 tys. zł, oświetlenie przy ul. Pałuckiej – 20 tys. zł, lampa między blokami nr 15 i 16 na Osiedlu Niepodległości (przy placu zabaw) – 10 tys. zł. Rezerwowy jest wniosek o lampę przy ul. Słowackiego – 10 tys. zł.

W czasie obrad komisji wywiązała się dyskusja na temat oświetlenia w mieście i gminie. – Miastko jest słabo oświetlone. Przy opadach deszczu robi się niebezpiecznie. Mamy miejsca, w których lampy są „zgrupowane” i są takie, gdzie w ogóle ich nie ma. Dotyczy to głównych dróg. Trzeba dokonać przeglądu dwóch dróg krajowych pod kątem oświetlenia. Wydaje mi się, że lepsze jest oświetlenie w Polanowie, Przechlewie. W samym Miastku obecnie dobrze oświetlona jest ulica Kolejowa. I tak to powinno wyglądać wszędzie – mówił Dariusz Zabrocki. Dodał, że lampy słabo też oświetlają chodniki. – Trzeba na ten temat rozmawiać z GDDKiA oraz z Energą Oświetlenie – mówił jeszcze radny.

Kazimierz Kozieł, naczelnik Wydziału Rozwoju Gospodarczego w Urzędzie Miejskim w Miastku powiedział, że wszystko można, ale jest kwestia kosztów dla gminy. - Jeden słup z dokumentacją to 15 tys. zł – stwierdził.

Radny Witold Zajst wspomniał o tzw. aktywnych przejściach dla pieszych, z podświetlanymi pasami. Koszt jednego takiego przejścia to około 70 tys. zł.

Przewodniczący rady Tomasz Borowski mówił o tańszych rozwiązaniach, a konkretnie o tzw. kocich oczkach. To światełka LED przy pasach, które zapalają się na jezdni po „wykryciu” pieszego. – Dobrze one sprawdzają się np. w Toruniu. Trzeba zrobić analizę w tym zakresie – oznajmił T. Borowski.

Radny Tomasz Śmietana narzekał, że gmina Miastko nie może przebić się ze swoimi wnioskami i pomysłami w GDDKiA i spółce Energa. - Nasze wnioski upadają. W sąsiednich gminach jest inaczej – powiedział (dodajmy jednak, że oświetlenie to zadanie własne gminy – dop. redakcji).

Radny Przemysław Pakuła prosił, aby dokonać analizy jakości oświetlenie (chodzi o natężenie).

Uzgodniono, że gmina nakręci we własnym zakresie film, który ma pokazać, jak wygląda oświetlenie dróg i chodników. Ma zostać zorganizowane spotkanie z przedstawicielami GDDKiA, ZDW oraz spółki Energa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosja niszczy ukraiński przemysł

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gosc
17 lutego, 14:40, Gość:

Te nowoczesne, ledowe lampy dają mało światła, w porównaniu do tych starych, może trzeba wybrać o większej mocy.

Lampy ledowe dają odpowiednie światło. Problem tkwi w rozmieszczenie lamp.

G
Gość

Te nowoczesne, ledowe lampy dają mało światła, w porównaniu do tych starych, może trzeba wybrać o większej mocy.

Przejdź na stronę główną Głos Pomorza
Dodaj ogłoszenie