MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czy wróci muzyka na żywo? Niektóre koncerty się odbędą, ale nie wszystkie

Anna Czerny-Marecka
Anna Czerny-Marecka
Garden Party u Karola 2019 rok
Garden Party u Karola 2019 rok Krzysztof Piotrkowski
Według ostatnich decyzji rządu od 6 czerwca otwarte mogą być kina, teatry i filharmonie. Widownie mają być wypełnione w połowie, a widzowie i słuchacze będą musieli zasiadać na nich w maseczkach. Sprawdziliśmy, co będzie z koncertami filharmonii, dwoma festiwalami Słupskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego i popularnym cyklem Garden Party u Karola.

Koncerty w filharmonii

Polska Filharmonia Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara w Słupsku na czerwiec miała zaplanowane dwa koncerty. Pierwszy - z okazji 40-lecia Akademii Pomorskiej, miał odbyć się 5 czerwca i już został odwołany. Drugi był przewidziany na 26 czerwca, jako zakończenie sezonu artystycznego 2019/2020. Szykowano wielkie wydarzenie - wykonanie monumentalnej IX Symfonii Beethovena.

- Niestety, tej wspaniałej symfonii nie wykonamy, ponieważ wymaga ona ogromnego składu wykonawczego, czyli pełnej orkiestry symfonicznej, olbrzymiego chóru i czterech solistów - mówi Ruben Silva, dyrektor słupskiej filharmonii. - Zastanawiamy się jeszcze, czy na to miejsce nie dać bardziej kameralnego koncertu z piękną muzyką klasyczną. Zobaczymy, czy będzie to możliwe. Myślę, że będziemy wznawiać naszą działalność artystyczną ostrożnie. Musimy się dobrze przygotować, żeby było przede wszystkim bezpiecznie dla naszych muzyków i dla naszej publiczności.

Garden Party u Karola

Dyrektor Silva dodaje, że orkiestra ma nadzieję, jak co roku, wystąpić w projekcie Garden Party u Karola. Jej udział zaplanowany był dwukrotnie - na początek i na koniec cyklu. Organizatorką plenerowych koncertów przy pomniku Karola Szymanowskiego w parku Jerzego Waldorffa jest Joanna Kubacka, do niedawna związana z Sinfonią Baltica, obecnie właścicielka agencji Around the Music.

Czwarty sezon tego muzycznego wydarzenia rozpoczął się w niedzielę w słupskim parku Waldorffa. Cykl koncertów pod nazwą Garden Party u Karola rozpoczęła orkiestra Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica. Zabrzmiały więc utwory kompozytorów argentyńskich (Albe r - to Ginastera i Carlos Gardel) i peruwiańskich (Daniel Alomia Robles). Inne kraje Ameryki Łacińskiej reprezentowali Meksykanie: Arturo Marquez i Jose Pablo Moncayo oraz Kubańczyk Joseito Fernandez, którego „Guantanamera” jest z pewnością najpopularniejszym przebojem spośród utworów wykonywanych na koncercie. <script class="XlinkEmbedScript" data-width="640" data-height="360" data-url="//get.x-link.pl/8a47f3a5-a2d1-6988-a0df-cf1a3e269bf5,2d947df9-1a6b-25f2-2e2d-593dc10d7941,embed.html" type="application/javascript" src="//prodxnews1blob.blob.core.windows.net/cdn/js/xlink-i.js?v1"></script>

Garden Party u Karola. Rozpoczął się czwarty sezon koncertów

- Myślę, że plenerowe koncerty się odbędą, jednak niekoniecznie w zaplanowanym przeze mnie zakresie - mówi Joanna Kubacka. - A to z tego powodu, że otrzymałam od miasta mniejszą dotację niż zakładałam. Dostałam 23 tysiące złotych dofinansowania. Albo się w tym budżecie zmieszczę i będzie na przykład pięć, a nie osiem czy dziewięć koncertów, albo radni dofinansują projekt do 40 tysięcy i pokażemy wszystko. Jednak rozmowy z wydziałem kultury o zwiększeniu pomocy finansowej toczyły się przed pandemią, więc obecnie może być z tym problem. W każdym razie z artystami jestem już umówiona i mam konkretne daty. Impreza się odbędzie, poczynając od 28 czerwca, kiedy zagra słupska orkiestra. Czy wystąpi ona także na zakończenie, zależy od zwiększenia dotacji.

Koncerty organowe i Festiwal Pianistyki Polskiej

Latem tradycyjnie w Słupsku odbywały się koncerty organowe w kościele św. Jacka, organizowane przez Słupskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne. Niestety, wiadomo, że one się nie odbędą. Co będzie natomiast z wrześniowym Festiwalem Pianistyki Polskiej?

- Ciągle jest dużo niewiadomych, bo to przecież nie jest jeden koncert, lecz tygodniowa impreza - mówi zmartwiony Mieczysław Jaroszewicz, prezes STS-K. - Codziennie dzwonimy do ministerstwa kultury, ale oni też na razie nic nie wiedzą. Informacje mamy dostać do końca czerwca.

Inauguracja 53. Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku [zdjęcia]

W poprzednich latach tym czasie wszystkie prace związane z FPP już były dopięte na ostatni guzik - finansowo, organizacyjnie i promocyjnie. Drukowano już plakaty, program i zaproszenia. Obecnie STSK, które nie ma już nawet funduszy na utrzymanie biura, tkwi w niepewności.

- Mamy przyznane granty, ale one nie są uruchomione, sponsorzy albo czekają, albo nam się wycofali, bo mają inne niespodziewane wydatki. Nie ma szans, żeby festiwal odbył się we wrześniu. Mamy nadzieję, że uda się przenieść go na październik. I to, z powodów finansowych, raczej w okrojonej formie, zapewne będzie krótszy przynajmniej o jeden dzień - kończy Mieczysław Jaroszewicz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza