GP24
  POLECAMY

  Najczęściej czytane teksty w tym tygodniu na gp24.pl

  Rozwiń
  Czym jest SOR i kto powinien tu trafić?

  Czym jest SOR i kto powinien tu trafić?

  Artykuł sponsorowany

  Aktualizacja:

  Głos Pomorza

  Czym jest SOR i kto powinien tu trafić?
  1/4
  przejdź do galerii


  Szpitalny Oddział Ratunkowy w słupskim Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Janusza Korczaka w Słupsku, to miejsce gdzie ratuje się zdrowie i życie mieszkańców Słupska i całego regionu. To tu trafiają najciężej poszkodowani i chorzy wymagający natychmiastowej pomocy. Przyjeżdżają sami, przywożą ich karetki lub śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

  Szpitalny Oddział Ratunkowy, to miejsce do którego zgodnie z Ustawą o Ratownictwie Medycznym, powinni trafiać pacjenci w stanach zagrożenia życia.

  Do takich stanów zaliczamy: zawał mięśnia sercowego, obrzęk płuc, zatorowość płucną, świeży udar mózgu, obrażenia wielonarządowe, krwawienia z dróg rodnych, krwotoki, złamania otwarte oraz złamania kości udowej, silne bóle brzucha pojawiające się nagle, uraz brzucha.

  Tak więc na SOR powinny trafić osoby (przywiezione przez zespół ratownictwa medycznego lub zgłaszające się samodzielnie), które wymagają szybkiego przyjęcia, stabilizacji funkcji życiowych, wstępnej diagnostyki i leczenia. Potrzebują leczenia nagłych zachorowań, zatruć, urazów, krwotoków.

  W innych przypadkach pacjent powinien najpierw szukać pomocy w przychodni rejonowej u swojego lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Ból brzucha, głowy czy gorączka, a także uraz palca bądź ręki, ból zęba czy utrzymująca się długo wysypka, to nie powód by od razu biec do szpitala.

  Na SOR-ze pacjenci w stanie zagrożenia życia ratowani są od razu, ci z lżejszymi objawami czasem muszą poczekać. Czekają nie dlatego, że ktoś ich ignoruje, ale dlatego ze w tym czasie lekarze i ratownicy często walczą o życie ciężko chorych, np. ofiar wypadków. Czas oczekiwania na SORre reguluje system triage (czyt. TRIAŻ) - czyli priorytetów przyjęć. Zespół przy przyjęciu pacjenta nadaje mu jeden z pięciu priorytetów:
  - czerwony – natychmiastowy
  - żółty – przyjęcie do 2 godzin
  - zielony – przyjęcie do 6 godzin
  - niebieski – czas przyjęcia zależy od decyzji lekarza

  Są to czasy od oceny wstępnej do badania lekarskiego i podjęcia decyzji o specjalistycznej diagnostyce.

  Na słupskim SORze każdej doby rejestrowanych jest około 120 pacjentów. W tym 6 – czerwonych i około 20 żółtych – to ci którzy szybkiej pomocy rzeczywiście wymagają. Pozostali to pacjenci z priorytetem zielonym i niebieskim, z których zdecydowana większość powinna trafić do lekarza POZ, do ambulatorium chirurgicznego lub do punktu NOCH. Szukając pomocy na SORze i wydłużają czas oczekiwania na diagnostykę tym, którzy rzeczywiście szybciej jej potrzebują.

  Nocami i w dni wolne, gdy przychodnie są zamknięte, a potrzebujemy szybszej pomocy w chorobie – należy udać się do punktu Nocnej Opieki Chorych

  Lekarze w NOCH przyjmują codziennie w godz. 18-8 oraz całodobowo w weekendy i święta:
  - W Słupsku: w naszym szpitalu, gabinetach nr 14 oraz 30 na parterze szpitala w poradniach specjalistycznych tuż przy głównym wejściu
  - w Ustce, w budynku szpitala przy ul. Mickiewicza 12
  - w Kobylnicy, w przychodni NZOZ przy ul. Głównej 54 a

  W tym czasie zgłoszenia wyjazdowej opieki medycznej przyjmowane są pod numerem telefonu 59 846 04 90 lub 59 846 01 02.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  GP24 PLUS POLECAMY

  Wideo