Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czym jest Wielkie Pomorze? [wideo]

Zbigniew Marecki
Termin Wielkie Pomorze można interpretować na różne sposoby i w podejmowanych tematach można posługiwać się wieloma metodologiami.

Tak wynika z wypowiedzi prof. Adeli Kuik-Kalinowskiej oraz prof. Daniela Kalinowskiego z Akademii Pomorskiej , głównych organizatorów już VI edycji Międzynarodowych Konfrontacji Kulturowych "Wielkie Pomorze", które w tym roku odbywają się w Słupsku pod hasłem "Wojna i Pokój". W środę wieczorem w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Słupsku państwo Kalinowscy promowali publikację "Wielkie Pomorze.

Społeczności i narody", która podsumowuje ubiegłoroczne konfrontacje, oddając do rąk czytelników wygłoszone wówczas referaty, napisane przez badaczy z różnych - nie tylko krajowych - ośrodków naukowych. Towarzyszyli im uczestnicy sesji naukowych, które w Muzeum Pomorza Środkowego, siedzibie Akademii Pomorskiej przy ul. Bohaterów Westerplatte oraz Miejskiej Bibliotece Publicznej będą trwały do soboty. Poza tym w promocji udział wzięli mieszkańcy miasta, zainteresowani tą tematyką. Zebrani dowiedzieli się, że dla pomysłodawców konfrontacji najbardziej inspirująca była koncepcja historyka prof. Gerarda Labudy, który Wielkie Pomorze pojmował jako przestrzeń kulturową rozciągającą się od niemieckiego Rostoku do rosyjskiego Kaliningradu.

Zobacz także: Międzynarodowe Konfrontacje Kulturowe „Wielkie Pomorze. Wojna i pokój” [PROGRAM]

- W naszym rozumieniu nie chodzi o kontekst polityczny ani o nieprzepracowany społecznie kompleks, ale o bogactwo wielokulturowe Wielkiego Pomorza, które można badać interdyscyplinarnie , z rożnych perspektyw - literaturoznawczej, historycznej czy teatrologicznej - mówił prof. Daniel Kalinowski, a prof. Adela Kuik-Kalinowska zwierzała się ze swoich prywatnych doświadczeń, które miały wpływ na podejmowany przez nią dyskurs naukowy. O interesujących ich wątkach w tematyce pomorskiej mówili także inni uczestnicy dyskusji. Jak się okazuje, zainteresowanie budzą zarówno wątki dotyczące średniowiecznych Wieletów, jak i obecność tradycji żydowskiej w architekturze, skutki zderzenia kultur na Pomorzu po 1945 roku czy też zmian w pojmowaniu pomorskości.

- Kim jest właściwie współczesny Pomorzanin? - zakończył wymianę zdań otwartym pytaniem Warcisław Machura, zastępca dyrektora II LO w Słupsku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza