MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czytelne wydatki samorządu? Jest to możliwe. Gmina Potęgowo uruchomiła specjalną stronę internetową

Kinga Siwiec
Kinga Siwiec
źródło: potegowo.budzetyjst.pl
Czytelny budżet samorządu? Bez mozolnego przeglądania dokumentów, z przejrzystą grafiką i intuicyjną obsługą? Tak, to możliwe. Udowadnia to gmina Potęgowo, która uruchomiła specjalną stronę internetową, na której mieszkańcy sprawdzą, na co wydawane są pieniądze z ich podatków.

Takie inicjatywy warto nagłaśniać, bo dzięki nim mieszkańcy mogą dowiedzieć się więcej o wydatkach samorządu. Przejrzystą i ciekawą stronę internetową z budżetem uruchomiła gmina Potęgowo. Celem ma być przede wszystkim podnoszenie świadomości lokalnej społeczności – zarówno w kwestii finansów, ale też tego, jak coroczne rozliczanie przez nas PITów wpływa na budżetową kondycję gminy.

- Działalność w samorządzie to przede wszystkim transparentność. Chcieliśmy pokazać, na co konkretnie przeznaczane są pieniądze mieszkańców i jednocześnie zachęcić do tego, aby swoje zeznania podatkowe rozliczali w gminie Potęgowo. To bardzo ważne, bo tylko wtedy ich podatki trafiają do naszego samorządu – wyjaśnia Dawid Litwin, wójt gminy Potęgowo.

Każdy, kto wejdzie na stronę, może sprawdzić, skąd biorą się przychody gminy, a także zobaczyć, na co samorząd wydaje najwięcej pieniędzy. Wszystko jest proste, czytelne, intuicyjne. Takie, jakie być powinno. Dodatkowo strona dostosowana jest do potrzeb osób niedowidzących.

Ciekawym narzędziem jest też Kalkulator Mieszkańca. Pozwala on na obliczenie, jaką część podatków Gmina wyda na poszczególne zadania. Wystarczy, że podamy kwotę miesięcznego wynagrodzenia brutto. I tak na przykład przy dochodzie 3 tys. złotych miesięcznie kasę samorządu zasili 57,58 groszy. Z tego 20,54 zł Gmina wyda na oświatę, 14,39 zł przeznaczy na działania prorodzinne, a 4,37 na utrzymanie administracji publicznej. Pozycji na liście jest oczywiście dużo więcej – wszystkie możemy sprawdzić.

Dawid Litwin przyznaje, że reakcja mieszkańców na nową stronę jest pozytywna.
- Strona działa od kwietnia, odzew ze strony mieszkańców jest bardzo pozytywny. Dostaję wiadomości prywatne, w których ludzie chwalą się, ile pieniędzy z ich podatków idzie do Gminy i żartobliwie sugerują, co by chcieli za to zrobić – mówi wójt.

Skoro o pieniądzach mowa, to może zastanawiać, ile kosztowało takie przedsięwzięcie. O to też zapytaliśmy.
- Koszt zrobienia tej strony to 1000 złotych. Czy to dużo? I tak, i nie. Jako samorząd musimy trzy razy zastanowić się nad wydaniem każdej złotówki. Jednak uznałem, że wydanie tej kwoty nie tylko pozytywnie wpłynie na świadomość mieszkańców, na co idą ich pieniądze, ale też realnie podniesie wpływy do budżetu, bo – mam nadzieję – ludzie zapamiętają, że warto rozliczać się w gminie, w której się mieszka.

Warto pamiętać, że aby PIT rozliczyć w danej gminie, nie musimy wcale być tam zameldowani. Wystarczy, że zadeklarujemy, że tam mieszkamy. Do każdej gminy każdego roku trafia określony procent podatku dochodowego. Dobrze mieć to na uwadze, bo każdy z nas chciałby, aby nasze najbliższe otoczenie się rozwijało, a pieniądze z naszych podatków przeznaczane są między innymi na finansowanie szkół i przedszkoli oraz inwestycje w kanalizację, drogi i chodniki.

Link do strony o budżecie gminy Potęgowo:
https://potegowo.budzetyjst.pl/

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Komentarze piłkarzy po meczu Polska-Holandia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza