Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czytelnicy pytają o podróże w Unii

Rafał Nagórski [email protected] Fot. sxc.hu
Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej niosło ze sobą wiele korzyści.
Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej niosło ze sobą wiele korzyści.
Czy dowód osobisty wystarczy do przekroczenia granicy? Czy lekarz przyjmie mnie za darmo w innym kraju? Gdzie szukać pomocy gdy zgubię dokumenty?

- o to najczęściej pytają Polacy podróżujący po Europie.

Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej niosło ze sobą wiele korzyści, w tym prawo do swobodnego podróżowania i przekraczania granic. Mimo że już od pięciu lat jesteśmy pełnoprawnymi członkami europejskiej wspólnoty, wciąż wiele spraw budzi nasze wątpliwości.

- A skoro są wątpliwości, są i pytania - mówi Magdalena Skrzypek-Terlecka z Regionalnego Centrum Informacji Europejskiej w Koszalinie. - Wciąż jednym z najczęstszych jest to, czy aby na pewno dowód osobisty wystarczy do przekraczania granic. Wiele osób zupełnie niepotrzebnie obawia się, że przed wyjazdem będzie musiało wyrabiać paszport. A przepisy są takie, że wystarczy jeden z tych dwóch dokumentów - tłumaczy.

Kolejnym pytaniem bezpośrednio związanym z przekraczaniem granic jest to ile towarów akcyzowych można przewieźć przez granicę. Ograniczenia bowiem wciąż obowiązują. Do polski można przywieźć do 800 sztuk papierosów i 10 litrów spirytusu. Sprawa niby prosta, ale trzeba pamiętać, że każdy kraj wprowadza swoje limity. Na przykład do Danii, Belgii, Finlandii, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Niemiec i Szwecji można przywieźć tylko po 200 sztuk papierosów.

Osobną kwestią jest opieka medyczna w krajach UE. - Wiele osób zastanawia się czy nie warto dodatkowo ubezpieczyć się przed wyjazdem - mówi Magdalena Skrzypek-Terlecka. - To oczywiście jeden ze sposobów na uniknięcie problemów, ale warto pamiętać, że każdy obywatel Unii Europejskiej ma prawo do bezpłatnej opieki medycznej w innym kraju. By z niej korzystać potrzebna jest tak zwana karta EKUZ, którą wyrabiamy w oddziałach Narodowego Funduszu Zdrowia - podkreśla.

Skoro o podróżowaniu mowa, nie brakuje też pytań o ważność prawa jazdy i ubezpieczenia auta. - Oczywiście polskie prawo jazdy jest honorowane w całej Unii - podkreśla Magdalena Skrzypek-Terlecka. Trzeba jednak pamiętać, że Unia dąży do ujednolicenia tego dokumentu, ale zgodnie z nowymi wytycznymi państwa członkowskie mają czas do 2033 roku na wymianę istniejących praw jazdy.

Podróżując po UE samochodem musimy mieć przy sobie następujące dokumenty: paszport lub dowód osobisty, ważne prawo jazdy, ważny dowód rejestracyjny, obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne (OC). Na terenie państw UE oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego nie jest wymagane posiadanie Zielonej Karty.

Fot. Wiele praktycznych porad związanych z podróżowaniem po UE znajduje się w bezpłatnym poradniku: Polak - obywatel Unii Europejskiej.

 

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza