Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Da Vinci na testach w słupskim szpitalu. Placówka przymierza się do zakupu robota operacyjnego

Magdalena Olechnowicz
Magdalena Olechnowicz
Kolejna nowinka techniczna zawitała na blok operacyjny Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku. Tym razem słupscy chirurdzy testują robota operacyjnego Da Vinci. To już kolejny robot, który pojawił się na testach w słupskim szpitalu.
Kolejna nowinka techniczna zawitała na blok operacyjny Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku. Tym razem słupscy chirurdzy testują robota operacyjnego Da Vinci. To już kolejny robot, który pojawił się na testach w słupskim szpitalu. Fot. Szpital Słupsk
Da Vinci zawitał na blok operacyjny Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku. Słupscy chirurdzy testują kolejnego robota operacyjnego. Szpital przymierza się do zakupu urządzenia.

Jest duża szansa, że Wojewódzki Szpital Specjalistyczny zakupi nowoczesnego robota operacyjnego. W tej chwili trwają testy trzeciego takiego urządzenia - Da Vinci. Wielofunkcyjne urządzenie ma służyć do operacji schorzeń ginekologicznych, urologicznych, laryngologicznych oraz wielu innych w zakresie chirurgii ogólnej i onkologicznej.

- Ostanie lata to czas, gdy znacznie rozwinął się w naszej placówce zakres operacji przeprowadzanych metodami laparoskopowymi, czyli małoinwazyjnymi bez użycia tradycyjnego skalpela – mówi Andrzej Sapiński, prezes Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku. - Dzięki zastosowaniu tych metod pacjenci dużo szybciej dochodzą do zdrowia, mają dużo mniejsze dolegliwości bólowe, szybciej się rehabilitują i wcześniej wychodzą zdrowi ze szpitala do domu. Ponieważ zabiegi laparoskopowe są w słupskim szpitalu stosowane z dużym powodzeniem, kolejnym pożądanym etapem unowocześniania zabiegów proponowanych przez placówkę będzie zakup robota operacyjnego – dodaje prezes Sapiński.

Nowoczesny robot medyczny umożliwia wykonywanie skomplikowanych operacji chirurgicznych.
- Wyspecjalizowana kadra, którą posiadamy może podjąć się wykonywania zabiegów w zakresie takich gałęzi medycznych, jak urologia, ginekologia, chirurgia bariatryczna, neurochirurgia oraz chirurgia ogólna i onkologiczna – tłumaczy Anetta Barna – Feszak, wiceprezes Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku.

W celu przygotowania personelu Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku do wdrożenia robotów operacyjnych w placówce utworzono Zespół ds. Robotyki, nad którym przewodnictwo objął dr n. med. Jarosław Feszak. W skład zespołu wchodzą lekarze z oddziałów: urologicznego, pediatrycznego, położniczo-ginekologicznego, chirurgii ogólnej i onkologicznej i oddziału otolaryngologicznego, a także kierownik bloku operacyjnego.

Członkowie zespołu ds. robotyki odbyli szereg spotkań roboczych z przedstawicielami firm oferującymi roboty operacyjne. Podczas tych spotkań prezentowane były możliwości poszczególnych robotów operacyjnych. Takie prezentacje zorganizowały firmy: Medtronic (robot Hugo R.A.S> system), CMR Surgical (robot Versius), Synektik (robot Da Vinci IV generacji). Obecnie członkowie zespołu ds. robotyki biorą udział w szkoleniach praktycznych z obsługi robotów operacyjnych. Szkolenia te oferowane są przez firmy produkujące roboty. Obecnie w słupskim szpitalu testowany jest robot Da Vinci. Testy potrwają do poniedziałku, 6 lutego.

W Szczecinie da Vinci operuje od dwóch lat

W szpitalu na Pomorzanach urolodzy przeprowadzili dwie pierwsze operacje prostatektomii z wykorzystaniem systemu robotycznego da Vinci 24 sierpnia 2020 roku. Operacja urologiczna odbyła się bez żadnych niespodzianek. To był historyczny dzień w szpitalu na Pomorzanach i milowy krok w leczeniu nowotworów.

System robotyczny da Vinci w szpitalu klinicznym nr 2 w Szczecinie pojawił się w kwietniu 2020 roku. By móc rozpocząć pracę na nim, potrzebne były intensywne przygotowania przede wszystkim personelu medycznego, który będzie na nim pracował. Zespół urologów, chirurgów, ginekologów operacyjnych, pielęgniarek i anestezjologów odbywał intensywne szkolenia na miejscu i za granicą, by zaznajomić się z tym nowoczesnym sprzętem. Trzeba było poznać teorię, a potem wyszkolić się praktycznie – były to m.in. ćwiczenia manualne, szycie za pomocą instrumentów zamontowanych w ramionach robota, współpraca z zespołem – to wszystko stanowiło wyzwanie, nawet dla zgranego zespołu operacyjnego, i wymagało wielotygodniowych ćwiczeń, bo to inny sposób operowania.

- Operacje chirurgiczne metodą tradycyjną, to była jazda maluchem, operacje laparoskopowe, to już jazda samochodem sportowym, ale praca z wykorzystaniem systemu da Vinci, to jest jak lot rakietą kosmiczną - mówił prof. dr hab. n. med. Marcin Słojewski, lekarz kierujący Kliniką Urologii i Onkologii Urologicznej Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 2 PUM w Szczecinie, który przeprowadził pierwsze operacje – tę próbną i te prawdziwe, na pacjentach.

Cały zespół jest pod wrażeniem pracy robota.

- Ogromna precyzja, doskonała jakość obrazu, pole operacyjne powiększone aż 10-krotnie! Nie sądziłam, że doczekam tych czasów w swoim życiu zawodowym – podsumowała Alina Grabowska, pielęgniarka oddziałowa Zintegrowanego Bloku Operacyjnego, która brała udział w zabiegach. – Lata temu oglądałam takie systemy robotyczne na konferencjach, sympozjach. A teraz taki sprzęt jest w naszym szpitalu.

W kolejnych tygodniach do stołu operacyjnego podchodzili kolejni specjaliści - chirurdzy, czy ginekolodzy operacyjni.

System robotyczny da Vinci jest głównym elementem nowo powstałego w szpitalu Klinicznego Centrum Operacji Robotycznych PUM i SPSK-2. Dzięki zaangażowaniu władz Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie szpital otrzymał z Ministerstwa Zdrowia dotację w wysokości 13 mln zł na zakup aparatu.

Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 2 PUM w Szczecinie jest drugim szpitalem klinicznym w Polsce i pierwszym ośrodkiem w Zachodniopomorskiem, w którym chirurdzy korzystają z technologii robotycznej. Wykorzystują go do zabiegów chirurgii ogólnej (m.in. nowotwory jelita grubego), operacji urologicznych (np. prostatektomia radyklana) oraz ginekologicznych (np. nowotwory trzonu macicy) - głównie w leczeniu pacjentów cierpiących na choroby onkologiczne.

System da Vinci a leczenie nowotworów

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia w Polsce każdego roku diagnozowanych jest ponad 185 tys. zachorowań na choroby nowotworowe, a ponad 113 tys. osób umiera z ich powodu każdego roku. Około jednej trzeciej nowotworów w Polsce stanowią schorzenia, których chirurgiczne terapie mogą być stosowane z wykorzystaniem systemów da Vinci. Z wykorzystaniem systemu przeprowadza się obecnie około 170 rodzajów zabiegów chirurgicznych - przede wszystkim operacje macicy, prostatektomię (usunięcie prostaty) i resekcję jelita grubego, ale również zabiegi w obrębie pęcherza moczowego, nerek, trzustki czy płuc, a także trzonu i szyjki macicy, prostaty czy jelita grubego.

Roboty da Vinci są używane w szpitalach na całym świecie. Według szacunków w 2019 roku przeprowadzono ponad 1,2 mln zabiegów z użyciem da Vinci i zainstalowano ponad 1,1 tys. systemów. W Polsce w 2022 roku wykorzystywano 16 takich robotów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza