Dabew Team z „dwójki” Bytów zdobywa medale w Gdańsku (zdjęcia)

Sylwia Lis
Dabew Team z „dwójki” Bytów zdobywa medale w Gdańsku. Organizator
Trener Jerzy Saldat z bytowskiej „dwójki” wraz z młodą kadrą badmintonistów Dabew Team UKS „Dwójka” Bytów wystąpili w turnieju badmintonowym Decathlon Polska w Gdańsku.

Trener naszych badmintonistów zabrał 17 młodych zawodników, wśród których była grupa zawodników, którzy po raz pierwszy wystąpili na turnieju badmintonowym. Jak mówi trener Jerzy Saldat celem ich było zdobywanie doświadczenia i ogrywanie się z innymi zawodnikami aby na przyszłość mogli wygrywać i zdobywać medale. Zaś pozostali już bardziej doświadczeni zawodnicy mieli postawiony przez trenera cel zdobycie medalu. W sumie zabraliśmy z Gdańska 5 medali (2 złote, 1 srebrny i 2 brązowe).

W Gdańskim turnieju były tylko rozgrywane gry pojedyncze w kategorii U9 (dla dziewięciolatków), U11, U13 i U15.

W kategorii U9 wystąpiła nasza młoda badmintonistka ale już ze sporym doświadczeniem turniejowym Michalina Kurkowska, która wygrała swoje wszystkie 4 pojedynki, zdobywając I miejsce. Michalina nie dała żadnej zawodniczce nawet zdobyć ani jednego seta. Bardzo się cieszymy wszyscy z sukcesów naszej „Misi” jak nazywamy Michalinę w naszym klubie, ale też cały czas powtarzamy jej, że musi nadal dużo pracować na treningach i aby czuła się bardziej pewnie z każdych uderzeń na boisku – mówi Jerzy Saldat.

Natomiast w kategorii U11 wystąpiła Julia Fabiszewska, która wygrała swoja grupę eliminacyjną pokonując trzy zawodniczki z Gdańska, Władysławowa i Gdyni. Tym samym awansowała do półfinału, gdzie spotkała się z zawodniczką Martą Czajką z KS Badminton School Gdynia i aby awansować do finału musiała rozegrać trzy seta 21:16, 17:21 i ostatecznie w trzecim secie pokonać rywalkę 21:18. W finale znów spotkała się z inną gdynianką Antoniną Wnuk, która okazała się lepsza od już zmęczonej Juli Fabiszewskiej i gdynianka wygrała w dwóch setach z naszą zawodniczką 21:13 i 21:11. W półfinale i finale było widać czego brakuje naszej Julii na boisku aby gra Julii była bardziej dojrzała – mówi trener klubowy Jerzy Saldat.

W kategorii U13 dziewcząt wystąpiło aż 7 zawodniczek z Bytowa. W tej kategorii wiekowej do trzynastu lat zgłosiło się 22 zawodniczki. Najbardziej doświadczona w gronie bytowianek była Aleksandra Treder (12 lat), która była rozstawiona z nr 5 w turnieju. Wszystkie zgłoszone zawodniczki zostały podzielone na 7 grup i aby awansować do dalszych gier trzeba było wygrać dwa pojedynki w swojej grupie. Tego dokonały nasze dwie zawodniczki Aleksandra Treder i Karolina Kozak (po raz pierwszy startowała w turnieju badmintonowym). Tym samym awansowały do ćwierćfinału (najlepsza ósemka). Karolina Kozak w walce o półfinał spotkała się z zawodniczką rozstawioną z nr 2 Mileną Bublewicz (MKB Lednik Miastko). Nasza debiutantka w turnieju nie sprostała niestety bardzie doświadczonej i starszej zawodniczce z Miastka przegrywając pojedynek w dwóch setach 8:21 i 9:21.
Natomiast Aleksandra Treder w ćwierćfinale pokonała młodsza o rok od siebie Antoninę Wnuk z KS Badminton School Gdynia 21:12 i 21:9. Awansując do półfinału gdzie przegrała z Mileną Bublewicz z Miastka 18:21 i 14:21. A więc Oli pozostała walka o trzecie miejsce ze starszą o rok Leną Szablewską z Gdańska i w tym pojedynku nasza bytowianka opadła nieco z sił przegrywając pojedynek w dwóch setach 17:21 i 17:21.

Pozostałe nasze debiutantki w turnieju powalczyły o przynajmniej jedno zwycięstwo w grupie eliminacyjnej, co dało Dominice Mularczyk i Magdalenie Krüger miejsce od 9 do 14. Pozostałe zawodniczki bardzo ambitnie i dzielnie walczyły o każdą lotkę i o każdy punkt, co na pewno zaprocentuje w następnych turniejach – mówi trener dziewcząt Jerzy Saldat.

W kategorii chłopców U13 bardzo dobrze zaprezentował się w gronie 10 zgłoszonych zawodników Kryspin Garski, który wygrał swoje dwa pojedynki eliminacyjne i awansował do półfinału w którym przegrał z zawodnikiem z Władysławowa Kacprem Pepką 13:21 i 14:21. Zdobywając tym samym brązowy medal dla siebie i drużyny.

W kategorii U15 dziewcząt bezkonkurencyjna okazała się Karolina Brzozecka z Dabew Team „dwójka” Bytów wygrywając swoje wszystkie pojedynki a w finale pokonała zawodniczkę z Torunia Kingę Bąkowską w trzech setach 21:18, 18:21 i na przewagi 22:20. Również dobrze zaprezentowała się nasza druga zawodniczka Wiktoria Skoneczna zdobywając brązowy krążek dla Dabew Team „dwójka” Bytów. Trzecia nasza reprezentantka w tej kategorii Kornelia Treder wygrała jeden pojedynek i dwa przegrała , co uplasowało ja na miejscu 5-6.

W kategorii U15 chłopców wystąpili w gronie 12 zawodników - Sebastian Saldat i Jan Kurkowski. Sebastian po wygraniu dwóch pojedynków eliminacyjnych przegrał pojedynek z zawodnikiem z Władysławowa, który zadecydował, że nie awansował do najlepszej trójki w turnieju a uplasowało go w przedziale 4-6 miejsce. Natomiast Jan Kurkowski przegrał wszystkie swoje pojedynki w grupie eliminacyjnej, co wyeliminowało go z dalszej gry.

Uważam, że ten turniej pod względem szkoleniowym był bardzo udany dla moich wszystkich zawodników zarówno tych już bardziej doświadczonych jak i tych, którzy wystartowali po raz pierwszym w takim turnieju. I myślę, że nie których zawodników jeszcze bardziej zmobilizuje to do większej pracy na treningach. Chciałbym też w tym miejscu podziękować Magdalenie Tetłak, która od września 2019 rozpoczęła szkolenie młodych adeptów badmintona w naszym klubie.
A doświadczenie jako byłej zawodniczki naszego klubu zapewne przełoży się już niedługo na nowe sukcesy młodych zawodników naszego klubu – mówi opiekun badmintonistów bytowskich Jerzy Saldat.