Damnickim pałacem zawładnęła poezja. Jan Maziejuk i Zbigniew Babiarz-Zych z odznakami państwowymi

OPRAC.:
Anna Czerny-Marecka
Anna Czerny-Marecka
Promocja tomiku poetów z grupy przy Starostwie Powiatowym w Słupsku oraz wręczenie odznaczeń zasłużony dla kultury
Promocja tomiku poetów z grupy przy Starostwie Powiatowym w Słupsku oraz wręczenie odznaczeń zasłużony dla kultury Centrum Kultury Powiatu Słupskiego
Pałac w Damnicy był w zeszły wtorek najbardziej poetyckim miejscem w Polsce. Poeci z grupy skupionej wokół Starostwa Powiatowego w Słupsku odebrali przy burzy oklasków egzemplarze 18. antologii poezji „Słowa bezsilne” (2022), której są współautorami. Tego samego wieczoru wicewojewoda pomorski uhonorował odznakami „Zasłużony dla Kultury Polskiej” fotoreportera Jana Maziejuka i redaktora Zbigniewa Babiarza-Zycha.

Sala Lustrzana pałacu w Damnicy pękała w szwach. Na uroczystość wręczenia egzemplarzy 18. antologii poezji „Słowa bezsilne”, wydanej przez Centrum Kultury Powiatu Słupskiego, przybyli poeci z całej Polski i Litwy, dyrektorzy instytucji kultury, przedstawiciele władz w regionie oraz miłośnicy poezji. Na scenie wręczali im je starosta powiatu słupskiego Paweł Lisowski, dyrektor CKPS Sandra Winnicka i Zbigniew Babiarz-Zych, redaktor zbioru wierszy. Wzruszenia z powodu promocji kolejnej udanej antologii nie kryli zwłaszcza poeci z Litwy, którzy dawno nie widzieli się ze swoimi kolegami i koleżankami z Polski.

Na antologię składają się wiersze 70 twórców z różnych stron Polski, z Ukrainy, Litwy i świata, które dają pełny obraz naszego czasu i są świadectwem wspólnej wrażliwości i odpowiedzialności. Jak pisze we wstępie do antologii Czesława Długoszek, „tematem wiodącym podejmowanym przez niemal wszystkich … jest wojna w Ukrainie. Poeci zareagowali ‘krzykiem, wołaniem, modlitwą’ – taki podtytuł redakcja nadała pierwszej części antologii. Ich wiersze wołają jednym głosem przeciw barbarzyństwu. Mimo to, pośród spraw wielkich, tragedii wojny i pandemii, antologia „Słowa bezsilne” niesie wiersze o cudzie zwykłego życia: miłości, bliskości, zachwycie przyrodą. Te z pozoru banalne tematy w zestawieniu z obrazami wojny stają się pochwałą pokoju i spokoju, prawa człowieka do zwykłego losu”.

Antologia została wydana w nakładzie 450 egzemplarzy, a projekt okładki powstał na podstawie rysunku Leny Ropelli, nadesłanego w zeszłym roku na konkurs plastyczny „Życie na wsi” przy okazji V Festiwalu Zespołów Folklorystycznych „Ziemia Słupska” w Damnicy. Zbiór wierszy jest dostępny dla czytelników w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Słupsku oraz w gminnych bibliotekach powiatu słupskiego. Planowane są spotkania promocyjne ze współautorami antologii.

Podczas uroczystości upamiętniono też minutą ciszy dwie zmarłe w 2022 roku poetki: panią Annę Karwowską i panią Halinę Staniszewską. Pozostawiły po sobie ciepłe wspomnienia i znaczącą twórczość, a dwa z ich wierszy można było usłyszeć w przejmujących aranżacjach muzycznych duetu Strach przed Latem.

To był wieczór szczególny jeszcze z jednego powodu. Na uroczystość promocji antologii z ważną misją przybył wicewojewoda pomorski, Mariusz Łuczyk. Z ramienia Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego uhonorował odznaką „Załużony dla Kultury Polskiej” dwóch panów: Jana Maziejuka, który nie rozstawał się z aparatem, oraz Zbigniewa Babiarza-Zycha, który pięknie opowiadał o tradycji pisania wierszy o współczesnej wsi.
Jan Maziejuk otrzymał odznakę za dokumentowanie i upowszechnianie kultury powiatu słupskiego swoim empatycznym, wrażliwym i dociekliwym okiem, zaś Zbigniew Babiarz-Zych za wieloletni wkład w rozwój kultury regionu i sprawowanie mecenatu nad artystami powiatu słupskiego.

O odznaczonych:
Jan Maziejuk - powszechnie szanowany i rozpoznawany nestor fotografii z ponad 60-letnim stażem, odegrał niebagatelną rolę w dokumentowaniu i upowszechnianiu kultury powiatu słupskiego, także jej ludowej odsłony. Jako fotoreporter współpracował z 24 tytułami czasopism, najdłużej z tygodnikiem „Zbliżenia” i dziennikiem „Głos Pomorza”, gdzie uwieczniał wydarzenia społeczne, polityczne, sportowe i kulturalne, a także różne atrakcje o charakterze przyrodniczo-krajoznawczym. Jego prace eksponowano dotychczas na 22 wystawach indywidualnych na Pomorzu i w Łodzi, 37 wspólnych wystawach w Polsce i Niemczech oraz w 22 katalogach wystaw. Otrzymał 49 nagród w konkursach fotograficznych, w tym I nagrodę w 2. edycji konkursu „Kochajmy polskie mleko” i wyróżnienie w VII Pomorskim Konkursie Fotografii Prasowej. Jest też autorem lub współautorem 11 publikacji albumowych i książkowych, m.in. barwnych wspomnień z pracy fotoreporterskiej na Pomorzu Środkowym pt. "Krekodaj Słupski" (2014) oraz albumu „Kapliczki powiatu słupskiego – znaki pamięci i wiary” (2020), który zawiera opis i zdjęcia 122 kapliczek. Jego współpracownicy podkreślają Jego pasję, werwę i ciekawość świata, które podsuwają mu coraz to nowe tematy.

Zbigniew Babiarz-Zych - mało kto może się poszczycić tak bogatym i szerokim doświadczeniem zawodowym jak on: pracował jako dziennikarz, rzecznik prasowy, redaktor, pracownik administracji państwowej, pracownik samorządowy i organizator życia kulturalnego. Pod jego redakcją wydano 18 antologii poezji grupy Wtorkowe Spotkania Literackie, którą założył w 2001 roku przy Starostwie Powiatowym w Słupsku. Jest też redaktorem wielu indywidualnych tomików poezji, albumów i książek wydawnictw promocyjnych (albumy, foldery, kalendarze) dla miasta Słupska i powiatu słupskiego oraz publikacji książkowych nt. polskiego rybołówstwa, słupskiej motoryzacji i Pomorskiej Akademii Pedagogicznej (Droga do akademii). Był odpowiedzialny jako redaktor naczelny za powstanie dwumiesięcznika samorządowego „Powiat Słupski” i dodatku literackiego „Wieś Tworząca”. Zainicjował i organizował wiele cyklicznych imprez, m.in. Święto Ryby, Słupskie Forum Motoryzacji, Miss Wsi Pomorza, Powiatowy Przegląd Poezji Śpiewanej i Biały Bocian. Jest pomysłodawcą honorowania nieżyjących twórców kultury pamiątkowymi tablicami na budynkach ich domów lub domów kultury, w których pracowali. Został wyróżniony Srebrnym Krzyżem Zasługi za promowanie dorobku wsi, myśli chłopskiej i polskich tradycji ludowych.

Z Gwiazdami - Magdalena Ogórek - zapowiedź

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza
Dodaj ogłoszenie