Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dawny bankowy skarbiec w piwnicy ratusza (zdjęcia)

Andrzej Gurba
Jan Gajo, sekretarz Urzędu Miejskiego w Miastku prezentuje pancerne drzwi do dawnego bankowego skarbca
Jan Gajo, sekretarz Urzędu Miejskiego w Miastku prezentuje pancerne drzwi do dawnego bankowego skarbca Andrzej Gurba
W piwnicy miasteckiego ratusza znajduje się dawny bankowy skarbiec. Zachowały się przedwojenne pancerne drzwi firmy Panzer AG Berlin.
Dawny bankowy skarbiec w piwnicy miasteckiego ratusza

Dawny bankowy skarbiec w piwnicy miasteckiego

W budynku, w którym obecnie mieści się miastecki ratusz, od przełomu XIX i XX wieku znajdował się urząd powiatowy. W tym obiekcie istniała też Powiatowa Kasa Oszczędności (Kreissparkasse). Główne wejście do niej znajdowało się od obecnej ulicy Dworcowej, dokładnie w miejscu, gdzie współcześnie jest główne wejście do Urzędu Stanu Cywilnego.

- Po wojnie, z racji, że był tu skarbiec, ulokowała się w tym obiekcie polska kasa oszczędności. Później zaczął działać tu Bank Gospodarki Żywnościowej - mówi Janusz Gawroński, dyrektor miasteckiego domu kultury, pasjonat lokalnej historii. Kiedy wyprowadził się bank, urządzono w jego pomieszczeniach Urząd Stanu Cywilnego. I tak jest do dziś. Skarbiec jednak pozostał. Współcześnie służy jako archiwum-magazyn. Z dawnego skarbca pozostały pancerne drzwi i kraty. Te ostatnie są powojenne. Drzwi są starsze. Wyprodukowała je niemiecka firma Panzer AG Berlin, która została założona w 1898 roku (w 1924 roku firma Panzer AG łączy się z firmą Bode, stając się jednym z największych producentów sejfów, skarbców, itp.).

- Do archiwum, czy magazynu nie są nam potrzebne pancerne drzwi, które zapewne ważą kilka ton. Ze zrozumiałych jednak względów nie decydujemy się na ich demontaż - mówi Jan Gajo, sekretarz w Urzędzie Miejskim w Miastku. Grubość drzwi to kilkadziesiąt centymetrów. Wystają z nich metalowe rygle. Jest jeszcze jeden element świadczący o tym, że to dawne bankowe pomieszczenia. Obok skarbca znajduje się tzw. wrzuta. W specjalnym kanale zachowały się jeszcze mechanizmy, który uniemożliwiały powrotne wyciągnięcie worków. Na zewnątrz budynku są widoczne drzwiczki do wrzuty.
Zejście do skarbca znajdowało się oczywiście wewnątrz banku. Zachowały się jeszcze stare schody, które wychodzą na obecną salę ślubów. Młode pary i ich goście nie mają się czego obawiać. Zejście jest solidnie zakryte i zabetonowane.

W piwnicy miasteckiego ratusza jest jeszcze jedno "nietypowe" pomieszczenie. To coś na kształt ciemnej ziemianki. Prowadzą do niej schody (a więc jest to poziom jeszcze niższy, niż główne piwniczne pomieszczenia). Pomieszczenie jest dosyć duże. Podłoże jest gruntowe. Nie wiadomo do jakich celów pomieszczenie było wykorzystywane.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza