Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Debata o Centrum Pielgrzymkowym w Koszalinie

Marzena Sutryk [email protected] Tel. 94 347 35 99
Debata o Centrum Pielgrzymkowym w KoszalinieW ratuszu na debacie o propozycjach zmian w planie zagospodarowania Góry Chełmskiej pojawiło się zaledwie kilku mieszkańców.
Debata o Centrum Pielgrzymkowym w KoszalinieW ratuszu na debacie o propozycjach zmian w planie zagospodarowania Góry Chełmskiej pojawiło się zaledwie kilku mieszkańców. Radek Koleśnik
Ile kondygnacji będzie miało centrum pielgrzymkowe? Czy wieża widokowa zostanie mocno zabudowana? Czy na jej szczycie stanie krzyż? Mieszkańcy pytali wczoraj o Górę Chełmską.

W ratuszu na debacie o propozycjach zmian w planie zagospodarowania Góry Chełmskiej pojawiło się zaledwie kilku mieszkańców. Ci byli jednak bardzo aktywni - zasypali urzędników masą pytań i uwagami.

Chodziło, wyjaśnijmy, o zmiany dotyczące zagospodarowania terenu po dawnym amfiteatrze i wokół wieży widokowej, gdzie ma być budowane centrum pielgrzymkowe. - Będzie krzyż na wieży widokowej? Bo moim zdaniem to nie jest obiekt sakralny - zauważył jeden z mieszkańców.

- Tego plan nie określa, to zależy od decyzji konserwatora zabytków - mówił wiceprezydent Tomasz Sobieraj. - A konserwator zabytków nie dał na razie zgody na przewidzianą w koncepcji zabudowę szczytu wieży, dał zgodę jedynie na odtworzenie dawnej balustrady. Co do krzyża - to będzie efekt dalszych uzgodnień inwestora (siostry szensztackie - dop. red.) z konserwatorem. Na razie nie ma projektu, ani pozwolenia na budowę.

- A reklamy na wieży będzie można wieszać? - pytano. - Plan zakazuje umieszczania reklam w tym miejscu, chyba, że z informacją o wydarzeniach sakralnych - tłumaczyli urzędnicy.

- W "Głosie" czytałem, że siostry, które będą budować centrum pielgrzymkowe, przewidują tam dwie kondygnacje - padł kolejny komentarz. Urzędnicy wyjaśniali dalej: - Plan zagospodarowania tego nie narzuca, a jedynie precyzuje zagęszczenie i wysokość zabudowy, a ta może sięgać 15 metrów - to oznacza dwie, może trzy kondygnacje - padały kolejne wyjaśnienia.

- W czasie mojej młodości był tam tor saneczkowy. Ja bym sobie teraz też takiego tam życzyła - stwierdziła Alicja Sołowij. - Kolejna sprawa - u podstaw wieży widokowej w planie pojawia się zabudowa - w "Głosie" to widziałam; ona mocno skróci optycznie wieżę.

Dlatego zabudowa powinna być jak najniższa. I tam powinno powstać to, co mieszkańcom przychodzącym na górę, najbardziej potrzebne - restauracja z prawdziwego zdarzenia. Ale o sam pomysł na zabudowę, to się obawiam. Bo jak znam koszalińskich architektów, to zdecydowanie nie podoba mi się to, co obecnie powstaje w Koszalinie. I w końcu z górą będzie, jak z placem przed ratuszem, który chce się zagracić. A tam nie trzeba stawiać żadnych klocków, tam potrzeba więcej zieleni.

Tomasz Sobieraj mówił, że ten plan, który określa zasady budowy centrum pielgrzymkowego, nie zajmuje się pozostałym terenem, a więc m. in. ewentualnym torem saneczkowym. - Nie wszystko da się zrobić od razu - mówił.

Ks. Henryk Romanik, który także był na debacie, zauważył, że odwiedzającym Górę Chełmską potrzebne są pilnie tak przyziemne przybytki, jak toalety. - Jestem tam codziennie - mówił. - Gdy przyjeżdżam i turyści mnie widzą, to pytają o jedno: dlaczego nie zrobicie nam toalet? Trzeba tym się pilnie zająć i postawić tam choćby dwie toalety przenośne.

Czy coś z tego wyniknie w najbliższym czasie? Na razie nie ma konkretnych deklaracji.
 

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza