Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dębnica Kaszubska na starych zdjęciach. Zobacz jak kiedyś wyglądała ta miejscowość

Wojciech Frelichowski
Wojciech Frelichowski
Dębnica Kaszubska przed 1945 rokiem.
Dębnica Kaszubska przed 1945 rokiem. mojadebnica.pl
Dębnica Kaszubska to jedna z większych wsi w powiecie słupskim. Przed 1945 rokiem była to nie tylko rolnicza miejscowość, ale również ośrodek przemysłowy. Była tam nawet radiostacja.

Dębnica Kaszubska przed 1945 rokiem była nie tylko miejscowością o charakterze rolniczym. Był to także ośrodek przemysłowy. Była tam nawet radiostacja. Zobaczcie zdjęcia.

Już w XVII wieku Dębnica Kaszubska należała – po Ustce – do największych wsi miejskich. Był tam młyn wodny, tartak, kuźnia, karczma oraz 26 domostw.

W połowie XIX wieku w Dębnicy Kaszubskiej powstała fabryka papieru, która wyposażona była w maszynę parową, pięć hydraulicznych pras i bielarnię. Surowca, czyli drewna, w okolicy nie brakowało. Niebawem właściciel papierni, Oskar Meissner wybudował jeszcze tartak.

Dynamiczny rozwój wsi nastąpił pod koniec XIX wieku, kiedy uruchomiono kolejkę wąskotorową „Dolina Słupi”, która połączyła Słupsk z Dębnicą Kaszubską. W kolejnych latach doprowadzono ją do Motarzyna, a w 1906 roku do Budowa.

Dobrą koniunkturę przerwał wielki kryzys z lat 1929-1933. Papiernia została zamknięta. W Dębnicy Kaszubskiej na 3500 mieszkańców, aż 700 osób pozostawało bez pracy.

Sytuacja gospodarcza poprawiła się w 1939 r., kiedy w Dębnicy Kaszubskiej uruchomiono tam montownię silników do bombowców Junkers i Messerschmitt. Ten rozdział w dziejach wsi ma też ciemny rozdział, bowiem w czasie II wojny światowej w tej fabryce pracowali jeńcy wojenni różnych narodowości.

Dębnica Kaszubska przed 1945 rokiem.

Dębnica Kaszubska na starych zdjęciach. Zobacz jak kiedyś wy...

Nie każdy wie, że krótko przed wybuchem II wojny światowej w Dębnicy Kaszubskiej wybudowano radiostację. Był to nadajnik Stolp włączony w ówczesną północnoniemiecką sieć fal radiowych. Obiekt składał się budynku i siedmiu drewnianych wież o wysokości 50 metrów każda. Rozgłośnia przetrwała zawieruchę wojenną, lecz po wojnie wszystko zostało zniszczone i rozszabrowane. Natomiast budynek, który istnieje nadal, zaadaptowano na mieszkania.

O tym wszystkim można się dowiedzieć ze strony mojadebnica.pl, którą prowadzi Irena Dziemiańczyk-Jaworska, nauczycielka historii w Szkole Podstawowej w Dębnicy Kaszubskiej, miłośniczka historii gminy.

Od wielu lat pani Irena zbiera i archiwizuje zdjęcia starej Dębnicy Kaszubskiej i okolic. W jej zbiorach jest też sporo innych pamiątek - przedmiotów codziennego użytku, dokumentów, na także militariów, wszystkie są związane z regionem. Swoje poszukiwania prezentuje na stronie mojadebnica.pl. To inicjatywa rodzinna, bo w technicznej obsłudze strony pomaga jej syn Andrzej.

Zgłębia nie tylko historię gminy, jej mieszkańców, miejscowości, a także obiektów przemysłowych czy przyrodniczych.

Irena Dziemiańczyk-Jaworska w poszukiwaniu historii gminy spenetrowała jej cały obszar, w większości na rowerze. Fotograficznie udokumentowała nie tylko miejscowości, ale także zabytki, obiekty przemysłowe, regionalne ciekawostki, czy też stanowiska przyrodnicze.

Stare zdjęcia i zebrane pamiątki planuje wyeksponować w Izbie Regionalnej w Dębnicy Kaszubskiej. Placówka ma się mieścić w budynku dawnej szkoły przy ul. Zjednoczenia. Organizację izby przerwała pandemia, jednak decyzja o jej powstaniu już zapadła na szczeblu gminnym.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza