Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Deszcz przyszedł, ale późno. Susza także w kukurydzy [nowy raport IUNG]

Strefa AGRO
- Zboża aż brązowe. O tym, co dzieje się w burakach, nawet nie wspomnę. Jeśli chodzi o nasz teren, deszcz przyszedł stanowczo za późno - mówi Adam Noworacki, mieszkaniec kujawsko-pomorskiego Brąchnowa. Jak wygląda sytuacja w kraju?

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa podzielił się czwartym raportem dotyczącym suszy. Dane dotyczą okresu od 21 kwietnia do 20 czerwca 2018 roku.

Sprawdź także:**Susza wysmarowała powrót do wysokich cen masła. Teraz wiele zależeć będzie od europejskich krów**

Zagrożenie suszą rolniczą występuje dla następujących upraw: zbóż ozimych i jarych, kukurydzy na ziarno i kiszonkę, rzepaku i rzepiku, ziemniaka, buraka cukrowego, chmielu, tytoniu, warzyw gruntowych, krzewów i drzew owocowych, truskawek oraz roślin bobowatych - podał IUNG.

Infogram

W czwartym okresie raportowania największe zagrożenie suszą rolniczą występowało wśród upraw zbóż jarych. Na terenie Polski suszę notowano we wszystkich województwach - w ośmiu występowała we wszystkich gminach. Suszę notowano w 2056 gminach, czyli 82,97 gmin kraju na powierzchni 63,14% gruntów ornych.

Szczególnie dużą powierzchnię susza objęła w woj. podlaskim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, pomorskim, zachodniopomorskim, lubuskim, mazowieckim, warmińsko-mazurskim, łódzkim, lubelskim.

IUNG odnotował w jedenastu województwach (592 gminach) suszę w uprawach kukurydzy na ziarno oraz kukurydzy na kiszonkę. Największy udział gmin z suszą w uprawach kukurydzy odnotowano w województwie podlaskim, największy zaś - w woj. wielkopolskim i kujawsko-pomorskim.

Deszcz przyszedł, ale późno. Susza także w kukurydzy [nowy raport IUNG]
pixabay.com

Dodajmy, że Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił do ministerstwa o rozszerzenie zakresu upraw objętych szacowaniem suszy o: rośliny strączkowe na nasiona i na paszę, rośliny oleiste — len, lniankę, proso, grykę, facelię, a także użytki zielone, kukurydzę i ziemniaki. Uprawa tych roślin wynika m.in. z przepisów związanych np. z zazielenieniem i z produkcją pasz.

Hodowcy nie mają możliwości ubiegania się o szacowanie strat na łąkach, pomimo dużych ubytków pokarmu dla zwierząt, który będą musieli zapewnić w inny sposób. Brak wymienionych upraw w systemie może spowodować, że gospodarstwa nie osiągną poziomu 30% strat i nie będą mogły skorzystać z możliwej pomocy - czytamy w oficjalnym oświadczeniu.

KRIR wskazuje, że łączne obliczanie poziomu strat w produkcji zwierzęcej i roślinnej powoduje mylny obraz szkód.

Wróćmy do raportu IUNG.

- Pierwsza dekada czerwca była bardzo ciepła. W zachodniej części kraju notowano od 20 do nawet ponad 20,5 st. C. Na pozostałym terytorium Polski również było ciepło z temperaturą od 17 do 20,5 st. C. Podobnie było w drugiej dekadzie tego miesiąca, w której notowano od ponad 19 do 20,5 st. C. Jedynie na północy kraju było nieco zimniej od 16,5 do 19 st. C - czytamy w raporcie.

Tutaj równiez:**Im szybciej powstaną komisje szacujące straty po suszy, tym szybciej będzie pomoc**

Tegoroczny kwiecień, maj oraz obie dekady czerwca charakteryzowały się wyjątkowo bardzo wysoką temperaturą powietrza oraz bardzo wysokim usłonecznieniem. Zwłaszcza na północy Polski.

Źródła: IUNG, KRIR

Strefa AGRO także na Facebooku. Dołącz do nas

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Deszcz przyszedł, ale późno. Susza także w kukurydzy [nowy raport IUNG] - Gazeta Pomorska

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza