Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Deszczówka spłynie pod boisko. Wkrótce budowa zbiornika retencyjnego pod rolniczakiem

Aleksander Radomski
Aleksander Radomski
Deszczówka spłynie pod boisko. Wkrótce budowa zbiornika retencyjnego pod rolniczakiem
Deszczówka spłynie pod boisko. Wkrótce budowa zbiornika retencyjnego pod rolniczakiem Krzysztof Piotrkowski
Zarząd Infrastruktury Miejskiej przygotowuje się do rozpoczęcia prac związanych z zagospodarowaniem deszczówki zalewającej Słupsk podczas nawałnic. Wkrótce ruszy budowa zbiornika retencyjnego pod rolniczakiem i ażurowych parkingów na osiedlu Niepodległości.

To jedno z najważniejszych i największych zadań w projekcie zagospodarowania wód opadowych zalewających miasto. Mowa o budowie zbiornika retencyjno-rozsączającego przy ul. Szczecińskiej, który ma pomieścić 15 tysięcy metrów sześciennych deszczówki. Budowla zostanie ukryta pod boiskiem przy Zespole Szkół Agrotechnicznych. Po jej zakończeniu teren ten zostanie odtworzony i zyska dodatkowy system nawadniania.

- Zbiornik będzie przyjmował, gromadził i rozsączał wodę opadową z osiedla Niepodległości - tłumaczy Tomasz Orłowski, zastępca dyrektora Zarządu Infrastruktury Miejskiej w Słupsku. - Będzie też przepuszczał dalej deszczówkę kolektorem w kierunku wiaduktu. Inwestycja powinna w zdecydowany sposób poprawić sytuację u zbiegu ulicy Sobieskiego i Szczecińskiej, gdzie przy nawalnych deszczach pojawiają się podtopienia.

ZIM ogłosił już przetarg na budowę i czeka do czwartku na oferty od wykonawców. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planami, to rozstrzygnięcie i podpisanie umowy jest kwestią kilku tygodni. Firma, która wygra postępowanie, będzie mieć 240 dni na wykonanie robót. Obok samej budowy zbiornika, będzie musiała też odtworzyć przyszkolne boisko.

Budowa zbiornika na terenie rolniczaka to cześć projektu zarządzania wodami opadowymi, czyli projektu, który znalazł się na pierwszym miejscu na liście rankingowej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W praktyce to cztery zadania. Obok inwestycji przy ul. Szczecińskiej powstaną też dwa inne zbiorniki przy ul. Dywizjonu 303 i u zbiegu ul. Zaborowskiej i ul. Legionów Polskich. Obok retencjonowania wody deszczowej mają one pełnić także funkcję rekreacyjną. Zagospodarowany przez zieleń i nasadzenia zostanie też teren wokół.
Dodatkowo na samej na ulicy Szczecińskiej, Grunwaldzkiej, placu Dąbrowskiego, ul. Paderewskiego i Grottgera powstanie 29 ogrodów deszczowych. W takich ogrodach, nieckach i rowkach posadzona zostanie roślinności hydrofitowa, co przełoży się na odwadnianie w ten sposób chodników i części jezdni.

Co ważne, na zabetonowanym osiedlu Niepodległości parking przy ulicy Bora-Komorowskiego otrzyma nową, ażurową i przepuszczalną nawierzchnię. Również to zadanie zostało ogłoszone w formie przetargu i czeka na wykonawcę.

Na budowę zbiorników retencyjnych i budowę ogrodów deszczowych spłynie w formie dotacji do miasta 20 milionów złotych dofinansowanie. Całkowita wartość zaplanowanych inwestycji wynosi to 30 509 557, 88 zł. Zgodnie z harmonogramem prace zakończą się do końca 2022 roku. Zdolność chłonną całego systemu w projekcie obliczono na ponad milion metrów sześciennych na rok. Dla porównania, przy średnim opadzie rocznym na terenie zlewni zbiorników powstaje ok. 0,5 mln m3 wody do zagospodarowania.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza