Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dewastują mieszkania komunalne i narażają gminy na ogromne koszty. Uciążliwi lokatorzy „czynszówek”

Wojciech Lesner
Wojciech Lesner
Wyrwane przewody elektryczne, pomazane ściany, wybite szyby, zniszczone umywalki i muszle klozetowe - to jedne z wielu przykładów zniszczeń dokonanych przez lokatorów mieszkań komunalnych
Wyrwane przewody elektryczne, pomazane ściany, wybite szyby, zniszczone umywalki i muszle klozetowe - to jedne z wielu przykładów zniszczeń dokonanych przez lokatorów mieszkań komunalnych fot. PGM Słupsk
Koszt remontu zdewastowanego lokalu komunalnego może wynieść nawet 80 tys. złotych. Do rozsądku kłopotliwym lokatorom nie przemawia nawet wizja eksmisji.

Wyrwane przewody elektryczne, pomazane ściany, wybite szyby, zniszczone umywalki i muszle klozetowe - to jedne z wielu przykładów zniszczeń dokonanych przez lokatorów mieszkań komunalnych. Z uciążliwymi mieszkańcami muszą zmagać się natomiast gminy, które wpompowują w remonty lokali komunalnych dziesiątki tysięcy złotych. Bo przecież trzeba przygotować je pod przyszłych najemców.

- Lokale komunalne przejmowane są w różnym stanie technicznym. Największe dewastacje stwierdzamy w mieszkaniach porzuconych przez dotychczasowych użytkowników – mówi Waldemar Gierczak, dyrektor Administracji Zasobów Gminy w słupskim Przedsiębiorstwie Gospodarki Mieszkaniowej.

Wtedy do lokali wkracza ekipa remontowa, która musi zmierzyć się z tym, co zostawili po sobie poprzedni najemcy. A zdarza się tak, że nie pozostawiają po sobie wiele, bo wraz z wyprowadzką „zabierają” również metalowe elementy wyposażenia, takie jak okucia drzwi czy okien. Waldemar Gierczak zwraca uwagę, że zdarzają się też włamania do aktualnie niezamieszkałych lokali. Sprawców najczęściej nie da się jednak wykryć.

Ile kosztuje remont zdewastowanego mieszkania? Niemało, bo jak podaje PGM, odnowienie zniszczonego przez najemców lokalu może pochłonąć od 50 tys. do 80 tys zł. - w zależności od stopnia dewastacji. Nie da się jednak od razu wyremontować wszystkiego.

- Liczba wyremontowanych mieszkań przez PGM, uzależniona jest od dysponowanych środków finansowych w danym roku budżetowym – odpowiada Gierczak. - Zakres prac remontowych obejmuje kompleksowo przywrócenie stanu technicznego do możliwości ponownego zamieszkania, tj.: wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, wymiana urządzeń sanitarnych, wymiana instalacji elektrycznej, prace ogólnobudowlane.

Czy istnieją sposoby, aby zmniejszyć liczbę szkód dokonywanych przez niektórych lokatorów „czynszówek”? Tak, ale ich skuteczność bywa różna. Często na najemcach nie robi wrażenia nawet wizja eksmisji – bo ze zdewastowanego lokalu mogą trafić wtedy do takiego w bardzo dobrym stanie.

- Prowadzimy nieustającą kampanię informacyjną, mającą na celu uświadamianie najemców o ciążących na nich ustawowych obowiązkach w zakresie naprawy i konserwacji lokali komunalnych – podkreśla Gierczak. - Możliwość eksmisji niejednokrotnie jest postrzegana jako forma "nagrody", ponieważ lokal docelowy powinien zostać przygotowany w stanie nadającym się do zamieszkania – dodaje.

Problemem też długi

W komunalnym zasobie mieszkaniowym Słupska znajduje się aktualnie 4979 lokali [stan na koniec 2022 r. - dop. red.]. Na koniec września 2022 r. zaległości wobec Miasta posiadało 2145 aktualnych i byłych najemców na kwotę blisko 13 mln złotych. Lokatorzy „czynszówek” nie płacą najczęściej dlatego, że zmagają się problemami finansowymi.

- Najemcami zostają osoby w trudnej sytuacji społecznej, o niskich dochodach, ale przy okazji nieznanej wiarygodności i moralności płatniczej – tłumaczyła na łamach „Głosu” Agnieszka Zwierz, prezes PGM, gdy pisaliśmy o długach lokatorów mieszkań komunalnych. - Zapowiada to potencjalne, przyszłe problemy z systematycznym i terminowym regulowaniem przez najemców płatności. Dodatkowo, do mieszkaniowego zasobu komunalnego trafiają osoby wyeksmitowane za długi ze spółdzielni, wspólnot czy prywatnego najmu. Zgodnie z prawem to gmina ma obowiązek zapewnienia lokali dla osób eksmitowanych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza