Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Diamenty, sztabki złota i inne kosztowności narkotykowego gangu może przejąć państwo

Jacek Wierciński
Jacek Wierciński
Kilkadziesiąt diamentów, kilkanaście sztabek złota, biżuteria z metali szlachetnych, luksusowe zegarki i złote monety – wszystkie te kosztowności obok innych cennych przedmiotów o szacunkowej wartości kilku milionów złotych przekazali polskim służbom hiszpańscy śledczy. To żniwo międzynarodowej operacji „Lodołamacz” przeprowadzonej przez Prokuraturę Regionalną w Gdańsku i gdańskie CBŚP, a wymierzonej w zbrojną grupę przestępczą zajmującą się handlem narkotykami i praniem brudnych pieniędzy. Przedmioty mają zostać wycenione i stać się zabezpieczeniem majątkowym i potencjalnie zostać przejęte przez państwo w ramach przepadku przedmiotów i korzyści z popełnionych przestępstw.

Drogocenne towary miały zostać zakupione przez gang z zysków osiągniętych m.in. na międzynarodowym handlu narkotykami na masową skalę. Śledczy ujawnili, że według ich ustaleń, grupa złożona z obywateli Polski, Litwy, Bułgarii, Ukrainy i Grecji w 2016 roku przemyciła z Kolumbii do Rumunii ponad 2 tony kokainy, które miały potem trafić do Holandii, a w tym samym roku na terenie Wielkiej Brytanii wprowadziła do obrotu ponad 150 kg kokainy.

Skutkiem śledztwa, którego elementem była międzynarodowa policyjna akcja o kryptonimie „Lodołamacz”, było zabezpieczenie przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji przemytu 200 kg haszyszu z Hiszpanii do Polski. Status podejrzanych w sprawie ma aż 56 osób, z czego 31 przebywa w areszcie, a horrendalne zyski pochodzące z narkotyków miały później być „prane” w ten sposób, by nie można było ustalić, skąd się wzięły.

- Pieniądze przemycano drogą lotniczą lub w tirach, a jednorazowo w transporcie ciężarowym mogło być przewiezionych nawet 50 mln funtów. W Polsce pieniądze trafiały do współpracujących z grupą kantorów wymiany walut. Tam odbywał się proceder prania pieniędzy. Z ustaleń śledczych wynika, że członkowie grupy mogli w ten sposób „wyprać” nie mniej niż 680 mln euro – relacjonuje nadkom. Iwona Jurkiewicz, rzeczniczka prasowa Komendanta CBŚP.

Jak się dowiadujemy, na wniosek Prokuratury Regionalnej w Gdańsku na podstawie Europejskiego Nakazu Dochodzeniowego, hiszpańskie organy ścigania zabezpieczyły m.in.

  • kilkadziesiąt sztuk diamentów wysokiej klasy,
  • kilkanaście sztabek złota o wadze od 10 do 100 gramów,
  • liczną biżuterię z metali szlachetnych od topowych projektantów w tym Chanel, Bulgari, Hermes,
  • 8 luksusowych zegarków marek: Rolex, Breitling i Hublot,
  • prawie 150 złotych monet okolicznościowych
  • oraz inne przedmioty, w tym sprzęt komputerowy i ponad 100 telefonów komórkowych o łącznej, szacunkowej wartości kilku milionów złotych.

Wszystkie te przedmioty, na początku czerwca 2021 r. w obecności prokuratora oraz funkcjonariuszy gdańskiego Zarządu CBŚP, zostały odebrane od Hiszpanów i przetransportowane drogą lotniczą do Polski, gdzie zostaną poddane szczegółowej wycenie. Na tej podstawie podjęte mają zostać dalsze czynności procesowe zmierzające do ustanowienia na nich zabezpieczenia majątkowego, ale także przepadku przedmiotów i korzyści z popełnionych przestępstw.

- Wydano postanowienia o przedstawieniu zarzutów obejmujące między innymi działanie w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym, przemyt narkotyków i udział w ich obrocie, a także pranie pieniędzy wielkiej wartości – wymienia prokurator Marzena Muklewicz z Prokuratury Regionalnej w Gdańsku. - Czyny zarzucone podejrzanym zagrożone są karą do 15 lat pozbawienia wolności – dodaje.

Jak dotąd ogółem zabezpieczyć udało się majątek należący do podejrzanych wart prawie 38 mln zł.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Diamenty, sztabki złota i inne kosztowności narkotykowego gangu może przejąć państwo - Dziennik Bałtycki

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza