MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dla cywilnych ofiar wojny

Redakcja
"Jestem inwalidą od dzieciństwa, mam drugą grupę inwalidztwa i orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy. Lekarz kierujący mnie na komisję lekarską napisał w zaświadczeniu, że schorzenie powstało w dzieciństwie. Orzecznik ZUS-u nie uznał sugestii mojego lekarza, ponieważ niczym nie mogłem tego potwierdzić. Schorzenie moje powstało wskutek bombardowań wojennych. Jak mam to udowodnić, bym otrzymał zasiłek pielęgnacyjny" - pyta zmartwiony czytelnik z Rąbina.

Odradzamy panu starania o zasiłek pielęgnacyjny, gdyż wszczęcie dzisiaj całej procedury orzeczniczej w ZUS-ie, która miałaby potwierdzić powstanie inwalidztwa w dzieciństwie, może skończyć się odebraniem panu renty. A to dlatego, że ZUS wypłaca renty tylko tym osobom, które stały się niezdolne do pracy w czasie opłacania składek ubezpieczeniowych na przykład z racji zatrudnienia na umowę o pracę lub krótko (18 miesięcy) po opłaceniu ostatniej składki.
ZUS nie wypłaca rent niepełnosprawnym od dzieciństwa. Takie osoby mogą się jedynie ubiegać o rentę socjalną wypłacaną przez ośrodek pomocy społecznej.
Radzimy za to panu zainteresować się wchodzącą w życie 1 stycznia 2004 roku ustawą o świadczeniu dla cywilnych ofiar wojny. Ma być ono równe połowie kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy z powodu wypadku w pracy lub choroby zawodowej (dziś to byłaby kwota 318 zł 15 gr).
Świadczenie dla cywilnych ofiar wojny ZUS będzie wypłacał osobom, które złożą w Zakładzie wniosek w tej sprawie i załączą do niego:
- dokumentację medyczną z okresu zdarzenia,
- inne "dowody potwierdzające związek zdarzenia z obecnym stanem zdrowia wnioskodawcy".

ZUS będzie rozpatrywał wnioski poszkodowanych w podczas działań wojennych latach 1939-1947 i ofiar eksplozji niewybuchów do 15 listopada 1956 roku. Decyzję o uznaniu poszkodowanych za niezdolnych do pracy "w związku z działaniami wojennymi" podejmować będzie lekarz orzecznik ZUS.
Warto zatem już dziś zacząć czynić starania o dokumenty, które potwierdziłyby, że był pan ofiarą bombardowania w czasie wojny, poszukać świadków tego zdarzenia. Utrudnieniem w pana przypadku może być fakt pobierania renty pracowniczej, ale z pomocą lekarza prowadzącego może pan wykazać, że kontuzja z czasów wojny pogłębiła się w czasie zatrudnienia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza