Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dla głośnej muzyki szkoda życia

Dominika Dankowska [email protected]
Na przejściu dla pieszych przy ul. Zamkowej w Słupsku.
Na przejściu dla pieszych przy ul. Zamkowej w Słupsku. Fot. Krzysztof Tomasik
Policja i lekarze coraz głośniej ostrzegają przed słuchaniem muzyki przez słuchawki na ulicy. Nie dość, że uszkadzają słuch, często doprowadzają do niebezpiecznych sytuacji.

- Słuchałem muzyki. Byłem tak zamyślony, że nie zauważyłem czerwonego światła na pasach przy ulicy Szczecińskiej - opowiada Wojtek Osiński, student ze Słupska. - Wszedłem na pasy. W ostatniej chwili zatrzymał mnie kolega i cofnąłem się, dosłownie o pół kroku. Przed nosem przejechała mi ciężarówka. Minęła mnie o jakieś 10 cm. Potem przez kilka tygodni bałem się przechodzić przez pasy.
Podobną sytuację przeżył Jakub Sitarski, który przez zasłuchanie o mało nie został potrącony przez samochód.

- Wchodziłem na przejście. Z lewej strony nic nie jechało. Byłem zamyślony i szedłem, patrząc w dół na jezdnię. Coś mnie tknęło. Nic nie słyszałem, ale odruchowo cofnąłem się. W tym momencie przejechał przede mną TIR - opowiada Kuba.

Kierowca nie ma szans
- Pieszy ze słuchawkami w uszach nie usłyszy, kiedy kierowca zasyngalizuje niebezpieczeństwo - mówi Marek Komodołowicz, szef słupskiej drogówki. - W ten sposób nie tylko sam naraża się na potrącenie, ale stwarza zagrożenie dla innych użytkowników drogi.

Do pracy z wadą słuchu
Słuchanie muzyki w słuchawkach nie tylko może stać się przyczyną wypadku, ale także poważnego uszkodzenia słuchu. Do poradni otolaryngologicznej w Słupsku zgłasza się coraz więcej młodych ludzi, którzy mają problemy ze słyszeniem.

- Najczęściej ujawnia się to, gdy młodzi ludzie przychodzą przed podjęciem pracy ze skierowaniem na badania lekarskie. Okazuje się wtedy, że rozpoczynając pracę jako na przykład stolarz, już mają uszkodzony słuch. Po krótkiej rozmowie okazuje się, że często słuchają muzyki w słuchawkach - mówi Małgorzata Lewicka-Kisiel, laryngolog.

- Nie ma różnicy, jakich słuchawek używamy, ważne jest natężenie dźwięku.

Uszy masz tylko jedne
- Na utratę słuchu narażeni są ci, którzy przebywają w nadmiernym hałasie, a takim jest właśnie słuchanie mp3 - tłumaczy Anna Niciejewska-Lebiedziewicz, protetyk słuchu z Pracowni Aparatów Słuchowych "Corekton" w Słupsku. - Muzyki powinno się słuchać w wolnym polu. Przez słuchawki uszkadza się słuch. Na początku się tego nie odczuwa, potem traci się selektywność rozumienia mowy.

Komórki słuchowe nie regenerują się. Jeżeli raz uszkodzimy słuch, to sam się nam nie naprawi.

Walka z ipodami

W USA są plany wprowadzenia zakazu używania odtwarzaczy mp3 i komórek na ulicach w większych miastach. Za wejście na ulicę słuchając muzyki lub korzystanie z telefonu komórkowego będzie można otrzymać nawet 100 dolarów mandatu.
W Australii policjanci zorganizowali kampanię społeczną, aby zmniejszyć liczbę wypadków z udziałem zasłuchanej młodzieży. Zamówili specjalne reklamy, które ilustrowały martwego nastolatka z "ipodem" na ulicy.
W Polsce obowiązuje zakaz korzystania z komórek podczas prowadzenia samochodu. O podobnym zakazie dla pieszych dotąd nikt nie myślał.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza