MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dla niezdolnych do pracy od dzieciństwa

Redakcja
"Syn jest głuchoniemy od wczesnego dzieciństwa. 30 marca 2000 roku otrzymał orzeczenie, z którego wynika, że jest niepełnosprawny w stopniu umiarkowanym, a jego niepełnosprawność jest trwała. W orzeczeniu podano też, że "ustalony stopień niepełnosprawności datuje się od marca 2000 r." oraz że "inwalidztwo istnieje od okresu dzieciństwa (III gr. KIZ)". Ponieważ z waszej gazety dowiedziałem się, że osobom w podobnej sytuacji przyznawane są zasiłki pielęgnacyjne, syn wystąpił o taki zasiłek najpierw do pracodawcy, potem do ZUS-u. I pracodawca, i ZUS odmówili mu świadczenia. Powód? Poprzednio syn był inwalidą trzeciej grupy. Takiego warunku w waszych publikacjach nie znalazłem. W związku z tym proszę o wyjaśnienie i podanie przepisu, który jest podstawą przyznawania zasiłku pielęgnacyjnego. Z tego bowiem co wiem, orzecznictwo rentowe (ZUS) i pozarentowe (o stopniu niepełnosprawności) zostało w Polsce rozdzielone i ZUS dokonuje tylko wypłat zasiłków finansowanych z budżetu państwa. Wobec tego - moim zdaniem - obowiązuje orzecznictwo o stopniu niepełnosprawności i powoływanie się na wcześniejsze orzeczenia ZUS-u jest nieporozumieniem" - pisze Jan B. ze Słupska.

Potwierdzamy (i zaznaczaliśmy to za każdym razem): osobie dorosłej można przyznać prawo do zasiłku pielęgnacyjnego tylko wtedy, gdy osoba ta ma aktualne orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym z wyraźnym zapisem, iż ta niepełnosprawność powstała w dzieciństwie lub w wieku do 20 lat (czyli do czasu, kiedy kształcące się dziecko ma prawo do zasiłku rodzinnego).
Pisze pan, że od dzieciństwa syn jest inwalidą trzeciej grupy. I w tym właśnie jest problem Od 1997 roku odpowiednikiem trzeciej grupy inwalidztwa w orzecznictwie - jak pan to nazywa - "pozarentowym" jest niepełnosprawność w stopniu lekkim (ZUS zamiast trzecią grupą inwalidztwa operuje określeniem "częściowa niezdolność do pracy"). Odpowiednikiem niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym (czyli dawnej drugiej grupy inwalidztwa) - zgodnie z artykułem 19 ustawy z 1 grudnia 1994 roku o zasiłkach rodzinnych, pielęgnacyjnych i wychowawczych - jest całkowita niezdolność do pracy.
W myśl obecnie obowiązujących przepisów pana syn od urodzenia do marca 2000 roku był zatem osobą częściowo niezdolną do pracy (niepełnosprawnym w stopniu lekkim). Za całkowicie niezdolnego do pracy (a więc za niepełnosprawnego w stopniu umiarkowanym) powiatowy zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności uznał pana syna dopiero od marca 2000 roku. Ani pracodawca, ani ZUS nie mógłby synowi pana odmówić prawa do zasiłku pielęgnacyjnego, gdyby w uzyskanym przez syna orzeczeniu był zapis, że niepełnosprawność w stopniu umiarkowanym powstała w dzieciństwie, a nie - w marcu 2000 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza